Yiyeceklerle ilgili batıl inançlar

Son yıllardaki bilimsel araştırmalar "kocakarı masalı" denen bazı kanıların doğru olabileceğini, diyetisyenlerce savunulan bazı görüşlerinse batıl inançtan öteye geçmediğini söylüyor.

Yiyeceklerle ilgili batıl inançlar

Son yıllardaki bilimsel araştırmalar "kocakarı masalı" denen bazı kanıların doğru olabileceğini, diyetisyenlerce savunulan bazı görüşlerinse batıl inançtan öteye geçmediğini söylüyor.


Kahve, odaklanmayı artırır


Kafeinin dikkati toparlama, keyif ve enerji verdiğini kanıtlayan araştırmalar var. Kafein bağımlılığı korkusu da mantıklı değil, çünkü insanlar gergin hissetmeye başladığında an kahve içmeyi kesiyor.

Abur cubur mutlu eder


Karbonhidratların serotonin hormonu salgılanmasını artırıp mutluluk ve rahatlamaya yol açtığı inancı külliyen yanlış. Hatta karbonhidratlardaki proteinler beynin serotonin kanallarını tıkar, kilo aldığınızla kalırsınız.

Şeker acıyı azaltır


Bazı araştırmalar şekerin çocuklarda ağrıları azalttığını gösteriyor. Mesela 12 aya kadar  bebeklere yarım çay kaşığı şeker verildiğinde aşıya daha az tepki verdikleri gözlenmiş. Ama bunun sadece “plasebo etkisi” olduğunu söyleyen araştırmalar da var.

Çikolata aşkı uyandırır


Çikolata iyi geldiyse nedeni lezzeti. Mesela çikolatada aşkla ilgili duygular uyandıran feniletilamin asidi oranı sucuktakinden fazla değil.Süt uyku yapar


Tritofan denen aminoasitli gıdaların (süt ve hindi eti) uyku yaptığına inanılır ama yeni bir araştırmada bunların beyindeki aminoasitlerle başa çıkamayıp etkisiz kaldığı anlaşıldı.

Balık depresyona karşı


Psikologlar, depresyondaysanız her gün Omega 3 içeren somon, ton balığı veyasardalya yemeyi tavsiye ediyor. Ama her Omega 3 içeren besin aynı etkiyi yaratmıyor. Hatta alkollü içecekler, mısır ve soya fasulyesi depresyonu artırabilir.

Yemek uyku yapar


İnsanlar yemekten sonra uyku basmasını yediklerine yorar. Ama performansınızın düşmesi 24 saatlik ritminizdeki bozukluklardan kaynaklanıyordur.

Yorgunsanız su için


Su kaybının ilk işareti yorgunluktur. Çok spor yapmıyorsanız, günde 2 litre su için. İçtiğiniz çay-kahve de aynı ihtiyacı karşılar. Ama alkollü içecekleri aynı niyetle içemezsiniz.

Et, hırs yapar


Tam tersi; insanlar et gördüğünde ve yediğinde daha sakin oluyor.

Füsun Saka

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 21070

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 6134

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : 00:30 İzlenme : 26807

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön