Takı tasarımcısı Bihter Aida Pekin'in Galata aşkı

"Galata Kulesi zaten benim şehirde en sevdiğim binalardan biri, İstanbul koleksiyonumda da yer verdiğim bir figür. Bunlara yakın olmak istedim, çok da iyi olduğunu düşünüyorum."

Takı tasarımcısı Bihter Aida Pekin'in Galata aşkı

İnsanlar neden takı kullanıyorlar?
İlk çağlardan, mağara dönemlerinden beri kullanılan bir şey takı… İnsan var olduğundan beri o da var. Eski dönemlerde inanç sistemini göstermek, kişinin kendisini koruması amacıyla kullanılırken bugün süslenme amacıyla kullanılıyor. Benim takılarım ise kendini ifade etmek, bir karakter ortaya koymak için kullanılıyor, yani sadece bir kıyafete uysun, süs olsun diye değil bazı şeyleri vurgulamak için takılıyor. Tabii her takı öyle değil, bazısı gösteriş için, bazısı elbiseye uyumlu olsun ya da ticari statüyü vurgulasın diye kullanılıyor.

Aida Pekin markası ne durumda?
2006 yılında Nişantaşı’nda mağaza ilk açıldığında yine Marie Claire Maison ile röportaj yapmıştık, o zamandan bugüne birçok koleksiyon ve farklı işler yaptım. Dördüncü senemiz doldu, üç sene Nişantaşı’ndaydım, şimdi Galata’dayım. Uzun bir süredir Galata’ya ya da Tünel taraflarına taşınmak istiyordum. Tünel biraz fazla kalabalık oldu o yüzden burayı tercih ettim. Tarihi binalarla çevrili ve farklı ambiyansı olan bir semt.

Galata Kulesi zaten benim şehirde en sevdiğim binalardan biri, İstanbul koleksiyonumda da yer verdiğim bir figür. Bunlara yakın olmak istedim, çok da iyi olduğunu düşünüyorum. Mekan değişikliği dışında Aralık ayında İspanya’da açılacak bir sergi var, ona hazırlanıyorum ve yeni sezon için Ekim’e yetişecek bir koleksiyon üzerine çalışıyorum. Koleksiyonun teması anneannem olacak. Uzun zamandır aklımda olan bir proje, oldukça şekillendi ama bir türlü bitiş çizgisine ulaşamadı, küçük dokunuşlar ekleyip bitireceğim. Takılarım, İstanbul Modern Müzesi’nin yanı sıra Beymen Blender’da da satılmaya başladı.

Hangi malzemeler ve teknikleri kullanmayı tercih ediyorsunuz?
Gümüş üzerine çalışıyorum, gümüşle olan tüm teknikleri kullanıyorum. Takılarım mücevher kategorisinde değil, daha sanatsal, yurtdışında galerilerde satılan “Contemporary Jewellery” denilen kategoriye giriyor. Bunun için ürünler geliştiriyorum, malzeme ve teknikler de bana ait oluyor. İki ayrı çizgim var ama bu mağazada gördükleriniz daha çok gümüş üzerine yapılıyor.

Esin kaynaklarınız neler?
Galata’ya geçme sebeplerimden biri bana ilham vermesi, “İstanbul” koleksiyonu sırasında buralarda çok zaman geçirdim. Esin kaynaklarım çok çeşitli, İstanbul’dan, Türkiye’den, insanlardan, hayatlardan etkileniyorum. Küçük bir detay bile beni farklı etkileyebiliyor.

Kaç koleksiyon oldu bu süreçte?
Sekiz tane koleksiyonum var. Tabii dışarıya yapılan, başka firmalarla çalıştıklarım da bulunuyor. Aşağı yukarı 400 parça kadar oldu… Yeni eklemeler yapıyorum, dönemsel olarak bir konuya odaklanıyorum ama dönüp eski bir koleksiyona da yeni tasarımlar çalışıyorum. Başka tasarımcılarla ortak çalışmalar yapmayı seviyorsunuz… Evet, Deniz Yeğin ile birlikte bir proje yaptık: Aksesuarlı gömlekler. Deniz, gömlekleri tasarladı, ben de onlara uygun aksesuarları. Bu sezon ürünler Bils’de çıktı. Çok da tatlı oldular. İkimizin de tarzı birbirine uyduğu için keyifle çalıştık ve biraz çocuksu, biraz kadınsı ürünler oldu. Şimdi Gamze Saraçoğlu için yeni bir proje hazırlıyorum. Ortak çalışmalar zevkli ve farklı fikirlere açık oluyor.

Sevdiğiniz takı tasarımcıları kimler?
Ursula Gnaedinger, Liv Blavarp, Gijs Bakker, Robert Baines, Giampaolo Babetto ilk aklıma gelen beğendiğim tasarımcılardan bir kaçı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön