Skinny jeans’in tarihi

Skinny jeans dendiğinde akla vücudu saran dar kotlar geliyor. Aslına bakarsanız skinny jeanlerin 1800’lerden günümüze kadar formu sürekli değişim göstermiştir.

Skinny jeans’in tarihi

1800'ler

 

 

İnanılması zor olsa da, bu modeller de skinny jeans. Paça boyu dizlerin hizasında son buluyor. Bel kısmı biraz yüksek ve düğmeli. Aynı düğmeler diz hizasında da var. Odönemde ata binildiği için bu tip pantolonlar tercih ediliyordu. Daha çok erkekler bu modeli kullanıyordu.

 

 

Kadınlar ise 1800’lerde Batı toplumunda ortalama bir kadın için bu tip giyinme tercih edilmiyordu. Yine de bisiklet sürerken kullanılan bu modeller diz altında biter ve mutlaka bacağı açıkta bırakmayacak şekilde uzun çorap giyilmesi gerekir.

 

1910'lar

 

"Ee, bu bildiğimiz şalvar!" dediğinizi duyar gibiyiz. Açıkcası haklısınız da ama bu modeller, o dönemin "skinny jeans'i" olarak geçiyor. Kısa eteklerin ya da tüllerin altına giyiliyordu. Belle Époque döneminde giyilen ikonik modellerden.

 

1915'ler

 

Günümüz skinny jeanslere daha benzer bir model. Bu pantolonları kadınlar spor yaparken kullanıyordu.

 

1950'ler

 

 

Bacakları saran yüksek belli modeller 1950’lerde kullanılan skinny jeanlerden. Koyu renk ve yüksek bel oluşu en önemli özelliklerinden.

 

1960'lar

 

1950’lerde giyilen modelle benziyor. Fakat bu biraz daha bol kesim ve kadınsı form taşıyor. Aynı zamanda bu modelde renk de işin içine giriyor.

 

1970'ler

 

Geçtikleri yıllara kıyasla alışılmışın dışında yırtık jeanlerin boy göstermeye başladığı yıllar. Serseri ruhu en iyi yanıtan bu modelleri kızlı erkekli cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes giydi.

 

1980'ler

 

1980’lerde skinny jeanler ne kadar skinny jean ise, o kadar devam edeceğim yazmaya. İnanılır gibi değil, kim buna skinny jeans demiş olabilir ki? Dönemin abartısı elbette bu renkli ve parlak taytlarla birlikte damgasını vurdu. Tozluk olmadan bu taytları giymeniz mümkün değil. Kuralı böyle.

 

1990'lar

 

 

Günümüz boyfriend jeanlerine benziyor. Fakat bu modelde 1990’larda skinny jeans diye geçiyor. Yüksek belli bu jeanlerin paçası kıvrık ve postallarla kullanılıyor.

 

2000'ler

 

Düşük belli olduğu için her ne kadar emo hareketi gibi görünse de bu jeanler dönemin en çok kullanılan modellerinden. Converse ile birlikte tamamlanıyordu.

 

2010'lar

 

Bacakları sıkı sıkıya saran bu jeanler kalçayı daha kalkık gösteriyor. Topuklu ayakkabıyla kombinlendiğinde bacak boyunu olduğundan daha uzun ve düzgün gösteriyor.

 

2015'ler

 

İşte bu hepimizin bildiği gerçek skinny jeans. Bacakları sarmasının dışında yüksek bel oluşuyla dikkat çekiyor. Kalçayı büyük ve formda gösteriyor. Yüksek bel olduğu için paça boyunu kıvırsanız bile kısa boylu görünmeyi ortadan kaldırıyor. Düz ya da küçük topuklu ayakkabılarla kombinlenebilir.

 

 

 

Hazırlayan: Çağla Küçükdereli

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön