Moda dünyasını sallayan Türkler...

Ne mutlu bize ki moda tasarımcılarımız ülke sınırlarını aşarak dünyayı fethetme yolunda ilerliyor.

Moda dünyasını sallayan Türkler...

Ne mutlu bize ki moda tasarımcılarımız ülke sınırlarını aşarak dünyayı fethetme yolunda ilerliyor. İşte 2013 sonbahar-kış koleksiyonlarını moda başkentlerinde görücüye çıkaran gurur kaynaklarımız.

 

İstanbul’da moda haftası heyecanı yaşanırken, kısa bir süre önce New York, Londra, Milano ve Paris gibi moda başkentlerinde gerçekleşen moda haftalarında Türk tasarımcılar moda dünyasını fethetti.

 

Arzu Kaprol- Paris

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli moda tasarımcılardan biri de Arzu Kaprol. Kaprol Mimar Sinan Üniversitesi mezunu ve Beymen Academia ödüllü bir tasarımcı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Paris American Academy’- ye devam etti. 2 yıl Beymen’de çalışan tasarımcı, daha sonra kendi markasını çıkardı. Üst üste Paris Moda Haftası’na katılan tasarımcı, bu sezon kış koleksiyonunu Paris’teki showroom’unda tanıttı.

 

İlk sunumun heyecanını; “Bugüne dek koleksiyonlarımı Paris Moda Haftası’nda gerçekleştirdiğim defilelerde sergiliyordum. Bugünden itibaren ise kendi ofisimizi açarak, koleksiyonlarımı, müşterilerimize, satın alma gruplarına ve dünya basınına presantasyonla, sürekli ve yakından tanıtma kararı aldık. Paris ofisimiz sayesinde, moda haftaları sırasında geçici defileler düzenlemek yerine daimi bir iletişim ve ilham noktası oluşturuyoruz” diye özetledi.

 

Gül Ağış-Londra

İtalya’da eğitim alan, yıllarca İtalyan moda devi Costume National’de tasarımcılık yapan Gül Ağış, “Lug Von Siga” adlı markasıyla artık dünyaya açılıyor.

 

Punk rock rüzgârını Türkiye’de estiren tasarımcı, iki sezon üst üste Londra Moda Haftası’na katıldı. Koleksiyonlarını zengin tarihimizden ve kültürümüzden esinlenerek hazırlıyor. Londra’da sunduğu ilk defilesinin adı da “Kapalıçarşı”ydı. Bu sezon da ilhamını, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bir batıl inançtan ötürü aynaları duvara ters asma geleneğinden aldığını söylüyor. Gül Ağış’ı izlemeye devam edeceğiz.

 

Hüseyin Çağlayan- Paris

Bir medarı iftiharımız da Hüseyin Çağlayan. Moda otoriteleri onu “büyük yetenek” olarak gösteriyor. 1970 Lefkoşa doğumlu moda tasarımcısı, 1993’te Londra Central St. Martins’ten mezun olarak moda dünyasına adım attı. Sanatla iç içe olan başarılı tasarımcı için trendler hiçbir şey ifade etmediği gibi her sezon çizgisinden ödün vermeden özgün tasarımlarla karşımıza çıkıyor. 2005’te Venedik Bienali’nde tasarımını gerçekleştirdiği “Absent Presence” (Olmayan Varolma) filmi ile sanatçı kimliğini kanıtladı. 2006’da İngiliz şövalyelik nişanıyla ödüllendirilen tasarımcının kıyafetini 2009’da Michelle Obama’nın giydiğini de hatırlatalım.

 

Lady Gaga’nın da favori moda tasarımcısı Çağlayan. Puma için spor ayakkabı koleksiyonu tasarlayan Çağlayan’ın Mavi ile yaptığı işbirliği bizi çok sevindirdi.  Mavi Gold için hazırladığı kapsül koleksiyonu heyecanla bekliyoruz.

 

Zeynep Tosun- Londra

Genç, mütevazı, başarılı, enerjik... Londra Moda Haftası’nda merakla beklenen genç tasarımcılardan biri de Zeynep Tosun. Yabancı moda otoriteleri ondan “haute couture kraliçesi” olarak bahsediyor.

 

Tasarımlarında güçlü ve eklektik kadınları simgeleyen Zeynep Tosun, üst üste katıldığı Londra Moda Haftası’nda başarılı bir grafik çizdi. Belki de bu yüzden artık onun koleksiyonlarını İstanbul’da podyumlarda göremiyoruz. Moda dünyasına girer girmez adını duyurmayı başaran Tosun, Filiz Akın’ın yeğeni.

 

Tasarımcı bir annenin kızı olan Tosun, İtalya’da Marangoni’de okuduktan sonra Alberta Ferretti’nin yanında çalıştı. İTKİB genç moda tasarımcıları yarışmasında üçüncü olan tasarımcı, kendi markasını yarattı. Londra’da tanıttığı “Batının Hükümdarı” isimli koleksiyonuyla kadınların hayata dik duruşunu anlatarak büyük alkış aldı.

 

Erdem Moralıoğlu- Londra

İngiliz bir anne ile Türk bir babanın oğlu olan Erdem Moralıoğlu, dünyaya adını markası Erdem ile duyurdu. Montreal’de doğan tasarımcı, 2000 yılında Londra’ya taşınarak Royal College of Art’ta moda üzerine eğitim gördü. 2003’te yüksek lisans derecesi alan Moralıoğlu, New York’a taşınıp Diane von Furstenberg ile çalıştı ve 2005’te Londra’ya taşınarak markasını kurdu. İlk kapsül koleksiyonundaki başarısından ötürü “British Fashion Fringe” ödülünü kazandı.

 

Ünlü tasarımcı Vogue Dergisi’nin British Fashion Council’ı tarafından “Designer Fashion Fund” ödülüne layık görüldü. Ayrıca, 2009’da İngiliz London Evening Standard Gazetesi’nin en etkili 1000 kişi listesinde yer aldı. Michelle Obama, Sarah Brown, Anne Hathaway, Kate Middleton, Keira Knightley gibi ünlüler tam bir Erdem fanatiği. Romantik çizgisini bozmayan Erdem, ülkemize uzak dursa da göğsümüzü kabartıyor.

 

Jale Hürdoğan- Londra

Jale Hürdoğan, Türkiye’nin önde gelen genç moda tasarımcılarından. 1973 İzmir doğumlu Hürdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra, Amerika’da The School of The Art Institute of Chicago’da moda tasarımı eğitimi aldı. Küçük yaştan beri kendi adını taşıyan marka kurma hayalini, 2009’da Nişantaşı’ndaki tasarım butiğini açarak gerçekleştirdi, aile içindeki takma adı Janucha’yı markasına isim olarak seçti. Daha önce 6 defa İstanbul Fashion Week’e katılan tasarımcı, koleksiyonunu ilk kez Londra Moda Haftası’nda sergileyerek moda dünyasının beğenisine sundu.

 

Nihan Buruk- Londra

Onu dizilerdeki kıyafetleriyle tanıdık. Kısa bir süre önce NIAN adlı markasıyla Londra Moda Haftası’ndaki ilk defilesini gerçekleştirdi. Londra’da “Departman İnsanları” adını verdiği sonbahar-kış 2013-14 koleksiyonu çok beğenilen genç tasarımcı, her sezon yaşadığı dünyayla ilgili sorunlara sorgulayıcı bir bakış açışı getiriyor. Buruk, son koleksiyonunda da günümüzün ve geleceğin iş dünyasını ele alıyor ve çalışan insanların hikâyesini anlatıyor. Fashion Week İstanbul’da da izlediğimiz tasarımcıya başarılar diliyoruz.

Jale Hürdoğan- Londra

Jale Hürdoğan, Türkiye’nin önde gelen genç moda tasarımcılarından. 1973 İzmir doğumlu Hürdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra, Amerika’da The School of The Art Institute of Chicago’da moda tasarımı eğitimi aldı. Küçük yaştan beri kendi adını taşıyan marka kurma hayalini, 2009’da Nişantaşı’ndaki tasarım butiğini açarak gerçekleştirdi, aile içindeki takma adı Janucha’yı markasına isim olarak seçti. Daha önce 6 defa İstanbul Fashion Week’e katılan tasarımcı, koleksiyonunu ilk kez Londra Moda Haftası’nda sergileyerek moda dünyasının beğenisine sundu.

 

Haber: Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön