Haiti: Yaratıcılık ve tutkunun hikâyesi

2012 ilkbahar yaz koleksiyonu ve reklam kampanyasında depremin vurduğu Haiti’den esinlenen Donna Karan, Haiti için “Kalbime konuşan yer” diyor. Tasarımcı depremin izlerini ve hissettiklerini bize de yansıtıyor

Haiti: Yaratıcılık ve tutkunun hikâyesi

Hikâyesi olan koleksiyonlara, reklam kampanyalarına bayılıyorum. Fikir, hikâye, ruh, amaç hepsi bir arada... Bunun en güzel örneğini Türkiye hayranı ünlü moda tasarımcısı Donna Karan’ın yeni koleksiyonunda görüyoruz. Tasarımcı koleksiyonunun temasını 2 yıl önce depremin vurduğu Haiti’den esinlenerek hazırlamış, reklam çekimleri de Haiti’de gerçekleşmiş. Adriana Lima’nın kamera karşısına geçtiği çekimlerde Haiti’nin önemli mekânları kullanıldığı gibi zanaatkâr ve sanatkârlarına da yer verilmiş. Tütün yaprağından vazolar tasarlayan Sylvaince Jean-Paul, tarihi dokusuyla Hotel Florita, toplu taşımada kullanılan tap-tap’lar, yerel sanatçı Philippe Dodard’dan ilham alan desenler, Haiti’nin önde gelen sanatçılarından Ronald Mevs... Bu kampanya herkesi Haiti’ye götürüyor.

Karan “Haiti, tutkuyla önemsediğim bütün girişimlerin bir araya toplandığı yer. Kültürü korumak, sağlık güvencesi, iyi insanlar ve gelecek kuşakları temsil eden çocukların eğitimi benim için çok önemli konular. Haiti benim için tasarım ve hayırseverliğin kesiştiği nokta oldu” diye açıklıyor. Urban Zen adında bir yardım derneği kuran Karan, amaçlarının Haiti’ye yardım etmek olduğunu, oradaki zanaatkârları, doğal kaynakları ve üretim potansiyelini organize ederek ABD ve Avrupa genelinde dağıtılacak iş modelleri geliştirmek istediklerini belirtiyor. “Haiti’ye yaptığım yolculuk, Clinton Vakfı’nı ziyaretim sırasında ortaya çıkan fikirlerin takibi niteliğinde. Orada her duygu var; umutsuzluk, şefkat, sevgi, bir de içten ve yaratıcı işbirliğiyle mümkün olabilecek şeylerin verdiği heyecan” diye paylaşıyor Haiti’de yaşadıklarını.

‘Haiti umut demek’
Depremden sonra, kendisininki de dahil olmak üzere sayısız hayatın değiştiğini ifade eden Karan şöyle devam ediyor sözlerine: “Yaratıcılığın olduğu yerde umudun var olduğuna inanıyorum. Haiti umut demek... Haiti hikâyem depremden sonra Urban Zen’in de aralarında bulunduğu müzik yapımcısı Andre Harrell,Mary J. Blige, Steve Stoute ve Andre Balazs gibi isimlerin işbirliğiyle, Haiti’deki acil ihtiyaçların giderilmesini amaçlayan bir topluluğun kurulmasıyla başladı. Amacı;müzik, moda, film, finans ve sanat dallarındaki bilinçli toplum liderlerini bir araya getirip Haiti’nin eskisinden daha iyi hale gelmesiydi. Bu temsilcilerle beraber Hope, Help&Relief Haiti’yi kurduk. Haiti, olağanüstü bir güzelliğin, inanılmaz yaratıcılığın ve somut umudun hikâyesi. Gezmeyi ve dünyayı keşfetmeyi her zaman sevdim. Haiti’ye her ziyaretimde, dünyayı bir çocuğun gözünden görür gibiyim. Muzaffer insanlığın neler yapabildiğini anlatan bir hikâyenin verdiği merakı taşıyorum. Sadece Haiti’nin potansiyelinden ilham almak için değil, aynı zamanda kolektif insanlık potansiyelini hissetmek için de herkesin buraya gelmesini isterim.”

Haitili zanaatkârların boynuz, tütün yaprakları, karton, taş, metal ve odunu birer arzu nesnesine dönüştürdüklerini söylüyor Karan. Philippe Dodard gibi güzelliği yaratıcılıkla ortaya çıkaran yerel sanatçılar, Karan için de ilham kaynağı olmuş. “Haiti halkının tutkusu ve ruhu kalbimi yakalıyor. Kalbimin Haiti’ye ait olduğunu söylerken gerçekten inanarak söylüyorum” diyor.

Bu hikâyeyi öğrendikten sonra tasarımcının koleksiyonu, Adriana Lima’nın dergileri ve billboardları süsleyen kampanya fotoğrafları daha da anlam kazanıyor.

Hazırlayan: Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön