Dünyanın en ünlü 5 moda ikonu...

50'ler ve 60'larda yarattıkları akımlar ile tüm dünyanın en çok konuştuğu ve bütün tasarımcıların bir şekilde ilham aldığı moda ikonları...

Dünyanın en ünlü 5 moda ikonu...

Hepsinin ayrı bir iddiası ve kendilerine özgü tarzları vardı. 50'ler ve 60'larda yarattıkları akımlar ile tüm dünyanın en çok konuştuğu ve bütün tasarımcıların bir şekilde ilham aldıkları moda ikonları Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Brigitte Bardot ve Jane Birkin.

 

Marilyn Monroe

1946 senesi 2. Dünya Savaşı'ndan sonra halkın bozulan morallerini yerine getirmek, onları eğlendirmek için Hollywood adı verilen yepyeni bir dünya kuruluyor. Ve bizleri bu dünyayla tanıştıran isimlerin başında gelen Marilyn Monroe işte tam bu 50'li yıllarda moda dünyasında fenomen oluyor. Sapsarı dalgalı saçlarından takma kirpiklerine, kıpkırmızı rujundan dudağının üzerindeki benine, giydiklerinden yaptıklarına kadar her yönüyle Monroe 50'lerin seksi yüzü oluyor. Uçuşan beyaz elbisesi, gösterişli takıları ve yaşadığı hayatıyla başlı başına bir ilham perisi olan ve her tasarımcının yeri geldiğinde ilham aldığı Monroe bugün de moda ikonlarının başında geliyor.

 

Audrey Hepburn

50'lerde Hollywood'un dünyaya kazandırdığı bir diğer önemli isim olan Audrey Hepburn ise kendine özgü tarzıyla moda ikonları arasında yerini alıyor. Dönemin trendlerinin aksine kendisine yakıştırdığı çizgisinden ayrılmadan, 50'lerin moda akımlarına karşı çıkarak kendi akımını yaratıyor. Seksilikten uzak şık bir tarzı olan Hepburn siyah kısacık saçları, uzun eldivenleri, siyah uzun elbiseleri ve daracık pantalonlarıyla Marilyn'in aksi bir görüntü ile hafızalarda yer ediyor.Grace Kelly

Oscar Ödülü almış bir oyuncu olmasından çok yaptığı evlilik sonrası kazandığı Monaco Prensesi ünvanı ile dönemin unutulmaz isimleri arasına giren Grace Kelly moda dünyasında asaleti temsil ediyor. Kelly sarı dalgalı saçları, kırmızı rujuyla 50'lerin modasını takip etsede genelde sade giysileri ve zarif takılarıyla modacılara ilham kaynağı oluyor. Duru güzelliği ve zarafetiyle bugün hala gelmiş geçmiş en ünlü moda ikonları arasında yerini koruyor.

 

Brigitte Bardot

50'lerden 60'lara geçerken Marilyn'in başlattığı seksi moda akımını Brigitte Bardot devam ettiriyor. Sarı, uzun, kabarık ve kırpmalı saçlarını koyu, dumanlı göz makyajıyla tamamlayan Bardot  60'ların seksi moda ikonu olurken bu özelliğini giydiği giysiler ve kullandığı aksesuarlarla da destekliyor.

 

Jane Birkin

60'lar modası Jane Birkin ile bambaşka bir boyut kazanıyor. Moda dünyasının asi ikonlarından Birkin salaş görünümüyle adeta kendi modasını yaratıyor. Kahverengi, düz ve kırpmalı saçlarındaki iddiasızlığı kocaman masmavi gözlerini ön plana çıkarıyor. Kusursuz bir fiziğe sahip Birkin giydiği kısacık elbiseleri ve şortlarıyla da moda ikonlarının en iddialılarından biri oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 14:50

  seks ikonlarıyla sizin ne işiniz var be

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön