Ben ölünce, markam da ölecek!

Sıkı bir Tolstoy tutkunu olan Manolo bu sezon hayranlarını karlı bir kış gününde Anna Karenina'nın ayağında olabilecek ayakkabıları getiriyor.

Ben ölünce, markam da ölecek!

Kabul ediyoruz çok iddialı. Bu sözler tüm yıldızların ayağından çıkarmadığı hatta Madonna'nın seksten de iyi olarak nitelendirdiği ayakkabıların tasarımcısı Manolo Blahnik'e ait. Sex and the City'deki Carrie'yi hatırlayın son parasını dahi bu ayakkabılara yatırırdı.

Peki Manolo kimdir?
30 yılı aşkın süredir kariyerini başarılı bir şekilde devam ettiren Blahnik, dünyanın en etkili ayakkabı tasarımcılarından biri. Kanarya adalarında doğan Blahnik, İspanyol anne ve Çek bir babanın oğlu.

1965'te Paris'e taşınmadan önce Genevre'de dil eğitimi alır ve Paris'te sahne tasarımcısı olmaya karar verir.

1970'te Amerikan Vogue editörü Diana Vreeland'e tiyatro tasarımlarını gösterir. Diana ise Manolo'yu ayakkabı tasarımları üzerinde yoğunlaşması konusunda ikna eder. Ayakkabı yapımının tüm detaylarını öğrenmek üzerine ayakkabı fabrikalarını gezerek başlayan Manolo, 1971'de Londra'da ayakkabılarını yapmaya başlamıştır bile. Bir sene sonra Londra'nın önemli tasarımcılarından Ossie Clark, Blahnik'in tasarımlarını kullanır ve kariyeri böylece filizlenmiş olur.

1973'te ise İngiltere, Chelsea'de ilk mağazasını açar. O bir zanaatçı hala tüm ayakkabılarının kalıplarını kendi yapıyor ve diyor ki “Ayakkabılar, bir kadını değiştirmeye yarar”. İngiltere'de açtığı ilk mağazadan sonra markası dünya çapında ünlendi. Manolo başarısının meyvelerini birçok Uluslararası ödül ile taçlandırmıştır.

Bunlar arasında 1987, 1990 ve 1998'de Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi ödülleri, İngiltere Moda Konseyi 1990. 1999 ve 2003 ödülleri ve 2001 senesinde İspanya Kralı 1. Carlos tarafından Güzel Sanatlar altın madalyaya layık görülmüştür.

2003 senesinde Londra Tasarım Müzesi Manolo adına bir sergi açmıştır. Çok yakın dostu Eric Boman 2005 senesinde Blahnik ayakkabılarının adına “Blahnik by Boman” adlı bir kitap çıkarmıştır.

Kitapta Manolo tasarımlı ayakkabılar birbirinden farklı şekilde fotoğraflanmıştır.

Kendisiyle yapılan bir röportajda ayakkabıda olmazsa olmazın her şeyden önce şıklığın gelmesini söylüyor Manolo. Yanında kimseyi çalıştırmayan ayakkabılarını kendi yapan tasarımcı, bu nedenle ben ölünce markamda ölecek demiştir. Başarısının altında yatan sırrı ise; şık bir ayakkabıyı hem rahat hem de büyük ayakları tasarımcı hileleriyle küçük göstermesidir.

Bu sezon Manolo Blahnik...
Sıkı bir Tolstoy tutkunu olan Manolo bu sezon hayranlarını karlı bir kış gününde Anna Karenina'nın ayağında olabilecek ayakkabıları getiriyor. Tüvitin sıkça kullanıldığı koleksiyonda komik ve metal detaylar Rus temasıyla birleşiyor. Dali'nin akışkan ve düzensiz şekilleri ve hayat dolu renkler ayakkabıların ilham kaynağı.


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 135

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 265

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8690

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3480

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2143

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön