Kızıma Mektuplar-6

Gökyüzü gibi ol kızım

Sevgili kızım,

 

Kaldır başını, gökyüzüne bak. Ona her baktığında hiçbir şeyin aynı kalmadığını, kalmayacağını, her şeyin değiştiğini, değişeceğini hatırlar, rahatlarsın.

 

Yolda yürürken, pencere kenarında kahve içerken, otobüs durağında otururken, direksiyon başında hareket edemezken kaldır başını, gökyüzüne bak. Fena bir halin nihayete ermesini, bir marazın sağalmasını, gönül kapının biraz aralanıp aydınlanmasını beklerken gökyüzüne bak.

 

Bulutlar nasıl bir toplanıp bir yayılıyorsa, koyu griden mavinin tonlarına dönüyorsa, bil ki elbirliği etmiş gibi görünen bütün sıkıntıların onlar gibi dağılacak, koyu gölgelerin açılıp hafifleyecek.

 

Elektriğinin arttığı ve topraklanamadığın anlarda gökyüzüne bak, nefes al kızım, geçecek. Gökyüzü hayata benzer. Unutma ki o şimşekleri çakan, yarılıp yıldırımlar yaratan, delinmiş gibi yağan gökyüzüdür, ebemkuşağını da doğuran. Renklerin solduğunda, için kum rengi dolduğunda aklına o ebemkuşağı gelsin.

 

Yorgun düştüğünde başını kaldır, gökyüzüne bak. Nasıl ki o hep hareket halindedir ama hiç acelesi yoktur, sen de sabit kalma ama kendini aşmaya da çalışma. Seni yoran bu hareket halinin tohum ekme süreci olduğunu bil. İlerlemek zorlaştığında başını kaldır gökyüzüne bak, kızım. Nasıl ki yola devam etmek için kimi zaman yağmurun dinmesini, dolunun durmasını, karın erimesini beklemek gerekir, sen de icap ettiğinde biraz durakla. Bu, ektiğin tohumların filizlenmesi için ihtiyaç olan süredir. Nasıl ki gökyüzünün hareketi bereket getirir, sen de kendi halinde berekete ilerlediğini bil. 

   

Her şey bitti sandığında, başını kaldır gökyüzüne bak. Aklına hiç beklemediğin anda açıp seni sıcacık gülümseten güneş gelsin.

 

Etrafın karardığında gökyüzüne bak kızım. Her gün kendini yenileyerek geceye doğan Ay’a, yıldızlara bak. Nasıl ki görünmediklerinde bile orada olduklarından ve başının üstündeki göğü aydınlatacaklarından eminsin, kendi karanlığının da en uygun zamanda aydınlanacağından şüphe etme. Bir şeyi görememen, onun var olmadığı anlamına gelmez.

 

Kederin hiç bitmeyecek sandığında başını kaldır göğe bak. Her gecenin sabaha erdiğini hatırla, o keder seni uyutmadığında kalk, söken şafağa bak.

Gökyüzü gibi ol kızım.   

 

 

Yedinci mektup 28 Mayıs 2019 Salı hthayat.haberturk.com’da...

 

 

Önceki mektuplar:

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön