Boşanma sonrası aşk...

Boşanma sonrası tekrar aşık olan insan neler yaşar?

Boşanma sonrası aşık olduğumda öğrendiklerim

Boşanma davamın sonuçlanmasının üzerinden 2 yıl geçti. Hayatımdaki her şey değişti ve dürüst olacağım: Atlatamayacağımı düşündüğüm zamanlar oldu. Boşanma, yaygın olabilir; ama bu durum, zor ve üzücü olmasını değiştirmiyor. Dibi gördüm; emin olun ki hoş bir yer değildi. Şu an boşanma sürecinde olan herkes için yüreğim sızlıyor. Ama bir yandan da…

 

Kalbim bu günlerde çok mutlu; boşanma-sonrası aşk, içimi, paylaşma ihtiyacı duyduğum bir umut ile doldurdu. Emin olun ki tüm bu karanlıktan çıktığınızda, görecekleriniz beklemenize değecek. İşte şimdiye dek öğrendiklerim:

 

1- Yeniden 17 yaşında olabilirsiniz

Boşanma sürecim başladığında, bir daha aşık olamayacağıma emindim. Uzun bir süre boyunca, vücudumdaki her bir molekül, bir kenara atılmış olmanın, mahkemede paylaştığımız şeylerden bile daha az değerli olarak düşünülmüş olmamın verdiği acı ile kıvrandı. O adama olan aşkım, bir daha asla tekrarlamayacağım bir ahmaklık gibi geliyordu. Ama zamanla, bolca randevu denemesinden sonra, tanıştığım yeni biri sayesinde her şey yerli yerine oturdu; bütün korkularım buhar oldu. Kendimi, ergenlikteki bir genç kız misali, ayaklarım yerden kesiliyormuş gibi hissettim. Boşanma sonrası, 40 yaşlarında bile olsanız, aşk, mümkün. Kim derdi ki?

 

 

2- Sığ sularda yüzmek, geçmişte kaldı artık

Evet, çocuksu bir aşk olarak tanımladım belki; ama ilk heyecandan sonra derin sulara dalmaktan alamadık kendimizi. Belki başarısız evlilikler geçiren kişiler, küçük şeyleri daha çok takdir ediyorlar. Ya da yalnızca takdir ediliyor olmalarını takdir ediyorlar. Ne olursa olsun, ilişkimde, çok farklı bir bağlanma ve sevgi tecrübe ettim; boşandıktan sonra yeni partnerleri olan arkadaşlarım, bunun gerçek bir şey olduğunu söylediler.

 

3- Eski eşin günahları, yeni aşk kapsamında hatırlanmamalı

Ah, bu biraz aldatıcı. Bir yandan başarısız bir evlilikten dersler çıkarırken, bir yandan da kalbini yeni ve özgün bir ilişkiye açmak, oldukça hassas bir denge istiyor. Daha önce gözden kaçırdığınız tehlike işaretleri, şu an her yerden el sallıyor olabilir. İşin özü şu: tamamen farklı bir insanla uğraştığınızı asla unutmayın. Hiç kimse, başkalarının hatalarının cezasını çekmeyi hak etmez. Ve siz de artık aynı insan değilsiniz. Büyüdünüz ve değiştiniz; geçmişin olması gereken yerde kalmasına izin vermelisiniz: geçmişte.

 

 

4- Anahtar, iletişim: Boşanma sonrasında hiç olmadığı kadar mevcut

Boşandıktan sonra erkeklere çıkmaya başladığımda şöyle bir şey öğrendim: Boşanmış kişilerin çoğu, sessizliğin ölümcül olduğunu zor yollardan öğrenmiş. İçlerinden herhangi biri ile beş dakika konuşun ve evliliklerini öldürenin altta yatan sebepler değil, bunları bir çift olarak, barışçıl ve üretici bir şekilde tartışma becerisinden yoksun olmaları olduğunu göreceksiniz. Kabullenilmesi zor bir gerçek.

 

5- Aşkı aceleye getiremezsiniz

Bazı şeyler, zaman alır. Boşanmanın acısının iyileşmesi ve yeni bir aşk için hazır olmak, bunlardan ikisidir. Eğer siz de benim gibi, işlerin hızlıca hallolmasına alışkınsanız, bu durum zorlayabilir sizi. Daha da kötüsü, kendinize gelmenin ve farklı bir erkeğe yeniden bağlanmanın 2 yıl mı, yoksa 10 yıl mı süreceğini bilmenin imkânsız olması. Ama oraya bir kez vardığınızda, gerçek aşkın var olduğu o harika yere, gidebileceğiniz başka bir yolun olmadığını, işleri hızlandırmak için hiçbir şeyin yapılamayacağını anlayacaksınız.

 

 

Aşıkların en özel anları...
+17
Fotoğrafçı Natalia Mindru, "Kentli Aşk Öyküleri" adlı projesinde sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan çiftlerin evine misafir olup onların en özel, en keyifli anlarını fotoğraflıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 8927

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6531

 • Yumurta dondurma işlemi nedir? Kaç yaşa kadar yumurta dondurulabilir?
  Yumurta dondurma işlemi nedir? Kaç yaşa...

  Süresi : 26:32 İzlenme : 754

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1959

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 1865

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön