İlişkinizde pasif-agresif misiniz?

Başkalarının davranış kusurlarını fark etmek kolaydır, özellikle eşinizin kusurlarını fark etmek, kendi kusurlarınızı kabul etmekten daha kolaydır. Sayısız insan pasif yollarla düşmanca davranabiliyor ama yine de bunun farkında olmuyor.

İlişkinizde pasif-agresif misiniz?

Sık sık somurtuyorsanız, kızgın olduğunuz için eşinizle veya ailenizle ilgili sorumluluklarınızı yerine getirmeyi kolaylıkla unutuyorsanız ya da etrafınızdaki insanlar öfkenizden kolayca rahatsız oluyor ise pasif-agresif bir insan olabilirsiniz. Eğer pasif- agresifseniz, evliliğinize ve diğer yakın ilişkilerinize zarar veriyor olabilirsiniz.

 

Pasif-agresif nedir?

Pasif agresiflik en azından sözlü olarak açıkça ortaya konmayan, ama düşmanlık besleyen davranışlarda bulunmaktır. Birisi için gizli bir kin besliyor ve bu yüzden onun için yapmanız gerekenleri ihmal ediyor olabilirsiniz. Alternatif olarak, o görevleri gerçekleştirmek için uzun bir zaman oyalanabilir, sürekli geç kalabilir, arkasından surat yapabilir ya da diğer uzlaşmaz davranışlar sergiliyor olabilirsiniz. Evlilik gibi yakın ve samimi ilişkiler içinde, bir eş öfkesini açıkça ifade etmek yerine sevgi göstermeyebilir, seks yapmayabilir, gözlerini devirebilir, sürekli öfleyip pöfleyebilir. Ya da başka şekillerde partnerinin hayatını zorlaştırabilir. Pasif-saldırganlık sık sık eşin talepleri ve isteklerine yanıt olarak ortaya çıkar.

 

İnsanı pasif agresif hale getiren şeyler nelerdir?

 • Çoğu zaman, böyle dolaylı veya karmaşık bir şekilde düşmanlık göstermek çocukluk döneminden kaynaklanır.

 

 • Öfkenin korkunç bir duygu olduğu öğretilen ya da öfkesini ortaya koyduğu zaman alay edilen çocuk, sergilenen öfkenin açıkça kabul edilemez olduğu mesajını alır. Öfkelerini etkili şekilde ifade etmeyi asla öğrenemezler. Bazen beceriksiz olduklarına inanırlar ve eğer öfkelerini ortaya koyarlarsa ciddiye alınmayacaklarını düşünürler.

 

 • Diğer durumlarda ise kendi öfkelerinin karşı tarafın sinirini tetikleyeceğinden ve bununla başa çıkamayacaklarından korkuyor olabilirler. Bu bireyler için öfkelerini sözel olarak ifade etmek çok zordur çünkü gerekli iletişim becerilerine sahip değildirler.

 

 

Bunlar size tanıdık geliyor mu?

Eğer kendinizin pasif agresif olabileceğini düşünüyorsanız, öncelikle panik yapmamalısınız! Bu sizi ‘kusurlu’ kılmaz. Pasif düşmanlık göstermeniz, etkili ve verimli iletişim becerilerini öğrenmemiş olduğunuz anlamına gelir. Ve kabul edin,  davranışlarınız genellikle istediklerinizi elde etmenize yaramaz.

 

İletişim şeklinizi değiştirebilir misiniz?

Uzun süreli alışkanlıkları değiştirmek kolay olmayabilir ama imkansız da değildir. Üstelik iletişim becerilerini geliştirmek, öfke ile başa çıkmayı ve kendini ifade etmeyi öğrenmek için çaba harcamaya değecektir. Yapmanız gereken ilk şey, kızgın olduğunuzda sergilediğiniz sağlıksız davranışları belirlemektir. Bundan sonra benzer dürtüler hissettiğinizde, arkanıza yaslanın ve eylemlerinizin envanterini alın. Nasıl hissettiğinizi anlatmanın ve istediklerinize kavuşmanın alternatif yollarını arayın. Eşinize sinirli olduğunuzu ve sizi rahatsız eden şeyleri söylemek, tepki vermek için sağlıklı bir yoldur. Suçlama içermeyen pozitif yollara yönelin. Bağırmaktan, küfür etmekten, suçlamaktan ve isimler takmaktan ne pahasına olursa olsun kaçının. Bunun yerine, ‘Ben’ diye başlayan ve neden kırıldığınızı anlatan cümleler kurun. Pasif agresiflik gibi zayıf iletişim kalıpları sanılandan çok daha yaygındır ve önemli ilişkilere tamiri olmayan hasarlar verebilir ve hatta boşanmalara sebep olabilir.

 

Mükemmel ilişkinin kuralları nelerdir?
+12
Sevgilinizin yapmaya bayıldığı şeyleri sevmek zorunda değilsiniz Aynı şeyleri sevmek zorunda değilsiniz. Eğer o futbol seviyor ve siz sevmiyorsanız, oturup onunla maç izlemek zorunda değilsiniz. İstemediğiniz bir şeyi yapmaya çalışmak hem sizi üzecek hem de partnerinizi gerecektir. Buna harcayacağınız zamanı daha iyi ve verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Nisan 2016 Salı 19:28

  İkili ilişkilerde kadın veya erkeğin birbirini aldatma durumunun temelinde kişilerin aile temellerine bakmak gerekir.sonuc olarak tarla = tohum = MEYVE hiç değişmez sülale çok önemli ama artık 21 yüzyılda bunlara artık sayılı insanlar bakıyor....

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2016 Perşembe 16:54

  Bnce erkekleri hiç anlayamayız onlar çok gizemlidirler ne yapacakları hiçbi zaman belli olmaz ve asla sadık kalmazlar. Evli bi erkek bile eşini aldatıyorsa bi erkek de sevgilisini hayli hayli aldatabilir bnm düşüncem bu

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön