İlk randevu için 5 tavsiye

Kendinizi hiç herhangi bir ilk randevu için, öncesinde konuşabileceğiniz başlıkları listeleyecek kadar gergin hissettiniz mi? Bir adım ileri gidip, bu başlıklar için bazı anekdotlar araştırdınız mı?

İlk randevu için 5 tavsiye

İlk randevular tuhaf ve rahatsız edici olabilir. Hatta sessizlikler can sıkabilir. Kabul edin, randevulaşmak acı verici olabilir ama prova yapmak durumu daha iyi kılmayacaktır, hatta zorlama olacağı için durumu daha da kötüleştirebilir.

 

Araştırmacı Eric Barker, ilk randevular için en iyi diyalog başlıklarını belirledi. Ama dikkatli olun, bu başlıkların bazıları bugüne kadar öğrendiğiniz her şeye karşı olabilir:

 

1. Seyahat etmek hakkında konuşun, filmler hakkında değil

 

match.com, ilk randevuda filmler hakkında konuşmanız gerektiğini söylese de yazar Richard Wiseman’ın yaptığı bir araştırma, bunu yapan çiftlerin yüzde 9’undan azının ikinci randevu için sözleşebildiğini ortaya koydu, seyahat hakkında konuşanlarda ise oran yüzde 18, yani iki katıydı.

 

Seyahatlerin daha iyi bir başlık olması kulağa mantıklı geliyor; karşılıklı hikaye ve anılarınızı paylaşabilir, henüz gitmediğiniz ama gitmek istediğiniz yerler hakkında konuşabilirsiniz. Seyahat etmek hemen herkesi heyecanlandıracak bir konudur.

 

2. Diyaloğu dengede tutun

 

İlk randevuların amacı genellikle konuşarak, birbirini daha iyi tanıma fırsatı yakalamaktır. Uyumlu musunuz? Ortak zevkleriniz var mı? Onu tekrar görmek ister misiniz?

 

Burada devreye konuşma sanatı girer. Ne sürekli konuşan ve ne de sürekli dinleyen taraf olmalısınız. Konuşmalarda iki taraf arasında bir denge kurulmalıdır ki herkesin hem kendini ifade etme hem de diğer tarafı tanıma şansı olsun.

 

3. Kendiniz hakkında kişisel ve duygusal bilgiler paylaşın

 

Bir sır paylaştığınızda, karşınızdaki insanla aranızda bir bağ oluşmasına yardımcı olursunuz. Stony Brook Devlet Üniversitesi’nde psikolog olan Arthur Aron ve takım arkadaşları tanışma sürecini hızlandıran 36 soruluk liste hazırlamış.

 

Bu sorulardan bazıları şöyle şekilleniyor: “Hayatta en çok ne için minnettar hissediyorsun?” “En kötü anın ne?” “Şaka yapılmayacak kadar ciddiye aldığın konular neler?” 60 dakikadan az bir sürede, bu soruları sormak ve cevaplamak uzun süreli bir ilişki için bağ kurmaya yetebilir.

 

 

4. Tartışmalı konulardan kaçınmak yerine üstlerine gidin

 

Davranışsal iktisat uzmanı Dan Ariely şöyle diyor: “İstedikleri şeyi sorma yeteneklerini kısıtlayarak randevulaşanların meşgul olabileceği tartışmaları azalttık. Onlara bir soru listesi uzattık ve sadece bunları sormalarına izin verdik.

Soruların hava ile ya da kaç kardeş sahibi oldukları ile ilgisi yoktu. Bunun yerine ilgi çekici ve bizzat ifşa ediciydi. (Hiç birinin kalbini kırdın mı? Kürtaj hakkında ne düşünüyorsun? gibi…) İki taraf da bu etkileşimden memnun kaldı.”

 

Tabii ki bu tavsiye, Milyoner Çöpçatan Patti Stanger’ın ‘İlk buluşmada tartışmalı konular hakkında konuşmak yok’ kuralına ters düşüyor.

 

5. Fiziksel bağ ile ilgileniyorsanız bu tek soruyu sorun

 

OkCupid’e göre, “Biranın tadını seviyor musun?” diye sormak karşı tarafın ilk günden sevişmek isteyip istemediğini anlamanın en iyi göstergesi. Cinsiyeti ya da yöneliminden bağımsız, bira severlerin yüzde 60’ından fazlası yeni tanıştığı birisi ile birlikte olma potansiyeline sahip.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön