Partneriniz çocuğunuzu kıskanırsa…

Bir ebeveynseniz ve yeni bir ilişkiye başlamak üzereyseniz, partnerinizin çocuğunuzu kıskanması sorun olacaktır.

Partneriniz çocuğunuzu kıskanırsa…

Bir ebeveynseniz ve yeni bir ilişkiye başlamak üzereyseniz, partnerinizin çocuğunuzu kıskanması sorun olacaktır. Başka birisinin kendilerinden çok zaman ve sevgi alacağını bilmeleri iki tarafa da zor anlar yaşatabilir. Peki bunun bir yolu yok mu gerçekten, çocuk sahibi olmak yeniden aşık olmaya ve bunu yaşamaya engel mi?


Önce çocuğunuz gelir: Partneriniz çocuğunuzu kıskandığında, net olan tek bir şey varsa, o da önce çocuğunuzun geldiğidir! Bunu kabul etmeyen birisi hayatınıza hiç girmemelidir. Çocuklarınız sizin sorumluluğunuzda ve yeterince büyüyünceye kadar da öyle olacaklar. O zaman geldiğinde bile, çocuklarınızın sizin için ne kadar önemli olduğunu anlamayan bir insan için vakit harcamaya değmez.

 

Uyum için zaman: Partneriniz uyum sağlamak için biraz zamana ihtiyaç duyabilir; muhtemelen daha önce deneyim etmedikleri bir ilişkidir. Aileye uyum göstermeleri gerekir. Kendilerini aileden hissetmek, yabancılıktan kurtulmak için zaman gereklidir.


Birlikte zaman: Partnerinizin çocuklarınızla daha çok vakit geçirmesi gereklidir. Partnerinizi aile görüşmelerine dahil etmek hem çocuklarla birbirlerini daha iyi tanımalarına ve kaynaşmalarına hem de kendilerini daha içeriden hissetmelerine yarayacaktır. Eğer çocuklarınızla ortak ilgi alanları varsa, spor aktiviteleri gibi, bunları beraber yaparak da eğlenceli vakit geçirebilirler.

 


Daha çok çocuk?

Eğer partneriniz çocuklarınızı kıskanıyor görünüyorsa, bu onunla daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünmenin zamanı değil demektir. Kendisi ile dünyaya getirdiğiniz çocukları diğerlerinden ayrı tutmaya meyilli olur ve bu da diğerlerine büyük haksızlıktır.

 

Ebeveyn rolü: Hemen hemen her üvey anne ve baba ‘sen benim annem/babam değilsin!’ haykırışını maalesef duyar. Ve bu kıskanç bir partnerin daha çok içine kapanmasına sebep olur. Ama zaten bir partnerin en büyük hatası ebeveyn rolüne soyunmaktır, hele de çocukların hayatında uzun bir süredir bulunmuyorsa. Sırf yetişkin olmaları, onların çocuklar üzerinde disiplin hakkı olduğunu göstermez. Saygı görmek hakkıdır ama çocuklarınızı disipline etmek sizin yalnız üstlenmeniz gereken bir roldür.


Moralinizi yüksek tutun: Yalnız bir ebeveynseniz, potansiyel bir sevgili bulduğunuzda onu kaybetmemek için pek çok şeyi göze alabilecekmişsiniz gibi gelebilir. Tek başına çocuk yetiştirmek çok zordur. Ama her şeyden önce çocuğunuzun geldiğini asla unutmamalı ve ödün vermekten kaçınmalısınız.


Bir geleceğiniz var mı?

Eğer partneriniz kıskançlığının üstesinden bir türlü gelemiyorsa, birlikte bir geleceğiniz olup olamayacağını gözden geçirmelisiniz. Çocuklarınız sizin önceliğiniz. Elbette sevilmek ve sevmek istiyorsunuz ama kıskanç bir partner doğru seçim olmayacaktır.

Kıskanç bir partnerin duygularının üstesinden gelmesi ve sevilen bir üvey ebeveyn olması elbette mümkündür. Bu herkes için zor bir süreçtir, mühim olan gerçekten istemek ve sevmektir, gerisi kendiliğinden gelir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön