Evlilikte sık rastlanan cinsel problemler

Birinci adım sorunların üzerini örtmek değil çözmeye karar vermek!

Evlilikte sık rastlanan cinsel problemler

Bir kadın bir erkek... Bir ömür boyu, aynı yastıkta zor iş... Ekonomik kaygılar, monotonluk, çoluk çocuk derken, bir bakmışsın hayatınızın aşkı bir yabancıya dönüşmüş. Cinsellikse çoktan bir lüks olmuş. Oysa sizi bir arada tutan en önemli bağ “seks”. Cinsel hayatınıza gereken özeni göstermek daha mutlu bir aile hayatını da beraberinde getiriyor.
 
Ten uyumsuzluğu
Araştırma sonuçları bize her bedenin bir kimyası olduğunu gösteriyor. Ve kadın ile erkeğin vücut sıvılarının, ter dahil, birbirleriyle uyumlu olması gerekiyor. Ten uyumunda sorun olmayan çiftler, birbirlerini arzular, gün içinde özler ve “cinsel aşk” diye tanımladığımız tutkulu duyguyu yaşarlar. Eğer çiftler arasında cinsel aşk varsa en sorunlu evliliği bile kurtarmak mümkün olabiliyor. Ama bakıyorsunuz evlilikte çok büyük sorunlar yok ama cinsel aşk da yok, yani ten uyumları sıfır, o zaman evliliği kurtarmak ne yazık ki imkansız oluyor.

Çiftlerin Seks Hayatında Vücut Saatlerinin Uyumsuzluğu: Erkeklerin büyük çoğunluğunun sabah saatlerinde seksi seçtiklerini biliyoruz. Erkeğin sabahları erekte olarak uyanmış olması bunun en etkin sebeplerinden biri. Kadınlarsa daha romantik olduklarından ötürü akşam saatlerinde eşleriyle sevişmeyi arzu ediyor. Kadın danışanların şikayetleri genelde şöyle oluyor: “Eşim sabahları benimle sevişmek istiyor. Onun için hava hoş tabii. Duşunu alıp çıkacak. Oysa ben banyoya gireceğim, saçımı kurutucağım, ardından kahvaltı hazırlayacağım, çocukları okula göndereceğim ve sonunda ben de işe gideceğim. Oysa akşam el ayak çekildikten sonra seks yapmak benim için çok daha zahmetsiz ve duygu dolu.” Erkeğin mantığıyla kadının duygusallığının çatıştığı nokta burası oluyor genelde. Yirmi küsur yıllık terapi deneyimimde yalnızca bir ya da iki kadın sabahları sevişmek istediğini söylemiştir.Çiftlerden birinin cinsel isteksizliği
On çiftten ikisinde görülen cinsel isteksizlik, elbetteki çiftlerin cinsel yaşamını oldukça olumsuz etkiliyor. Kimi zaman kadın, kimi zamansa erkekte görülen cinsel isteksizliğin birden fazla sebebi olabiliyor. Takıntılı kişiliklerde cinsel isteksizliğe daha fazla rastlıyoruz. Eşinin ağız kokusu, diş yapısı, bedenindeki kusurlar, göbekli olması, fazla tüylü olması, vücuttaki bir leke ya da biçimsizlik cinsel isteksizliği tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Ayrıca kadınların en büyük şikayetlerinden biri, eşlerinin vücut temizliklerine dikkat etmemesi. Kesilmemiş, içi kirli tırnaklar, ter kokusu, fırçalanmamış dişler ve ağız kokusu kadınlarda isteksizlik yaratabiliyor. Kadınların Cinsel Cezaya Başvurmaları: Kadınlar öfkelendikleri zaman bu öfkelerini biriktirme özelliğine sahiptir. Kadının detaycı ve analizci bir beyne sahip olması ve geçmişte yaşanan olayları, söylenen sözleri ve davranışları unutmaması, evlilikte sıkıntı yaratan sebeplerin başında geliyor. Kadının eşini değiştirmek istemesi ve erkek değişmedikçe öfkelenmesi de etkin nedenlerden biri. Kadın özellikle de Türk kadını eşini cezalandırmak için cinsel yasağa başvuruyor. Hele ki eşinin libidosu yani cinsel enerjisi yüksekse, kadın eşini cinsellikten uzak tutarak cezalandırdığını düşünüyor ama hiç kuşkusuz bu, doğru bir yol değil. Çiftler arasında zamanla cinsel soğukluk oluşabiliyor ve aldatmaya kadar giden daha büyük sorunlar oluşabiliyor.Kadınlarda vajinismus
Bu, kadının cinsel ilişki sırasında vajinasındaki kasların kasılıp eşinin girişine izin vermemesidir. Çoğunlukla korkudan, özellikle de ilk gece korkusundan oluşan bir rahatsızlıktır. Genç kızlarımızın cinsel tabularla baskılanması, cinselliğin ayıp günah olarak gösterilmesi, bekaret sendromu ve cinselliğin zevk almak değil de acı çekmek olarak yüklenmesi vajinismusun nedenlerinin başında geliyor. Yıllarca evli olup da eşiyle cinsel ilişkiye giremeyen pek çok kadınımızın olması, çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Psikoterapi ve gerekiyorsa ilaç tedavisiyle başarılı sonuçlar alınabiliyor.Erkeklerde erken boşalma
Eğer fiziksel bir sorundan kaynaklanmıyorsa, erken boşalmanın sebeplerinde de yine psikolojik baskıyı görüyoruz. Toplumun ve ailenin damat adayından, eşini mutlu etme beklentisi ve baskısı, mutlaka “İlk gecede kızlık zarını bozacaksın” yüklemeleri, zaten heyecan içinde olan erkeğin sinir sisteminde yıpranma yarattığından, “ya başaramazsam kaygısı” yüksek olur ve erken boşalma gerçekleşir. Bir kez erken boşalan erkek, yine başarısız olacağım kaygısını oldukça yoğun yaşar ve eşiyle cinsellikten adeta kaçar. Erkekliğinin onuruna yediremediği için de bunu kimseye söylemez ve doktora gitmez. Tıpkı vajinimusta olduğu gibi evli olup da senelerce eşine dokunmayan, ayrı yataklarda yatan erkekler vardır. Günümüz tıp dünyasında tedavisi çok basit olan erken boşalmayla ilgili yine psikoterapi ve ilaç işbirliğine başvuruyoruz.


Birinci adım sorunların üzerini örtmek değil çözmeye karar vermek
Eşler arasında sorunların olması, özellikle de evlilikteki cinsel yaşantıda sorun yaşanması dünyanın sonu değildir. Ten uyumsuzluğu haricinde tüm cinsel sıkıntıların çözümü vardır. Yeter ki çiftler bu sorunlarına sahip çıksın. Burada birkaç altın öğüt verebiliriz:

 • Sorundan kaçmayın, üzerini örtmeyin ve çözümü ertelemeyin. Unutmayın ki üzerini örttüğünüz ve çözümünü ertelediğiniz sorunlarınız kısa bir süre sonra size iki veya üç katı sıkıntıyla geri dönecektir.
 • Eşinizle birlikte yaşadığınız sorununuzdan dolayı, sadece eşinizi suçlamayın. Tüm suçu eşinize yükler ve çözümü ondan beklerseniz, haksızlık etmiş olursunuz ve çözüme de ulaşamazsınız. Karşı tarafı suçlama davranışınızdan vazgeçin.
 • Sorununuza sahip çıkın. Unutmayın ki evlilik ve cinsellik iki kişiliktir. Her ikiniz de bu sorundan sorumlusunuz, suçlu değil.
 • Birlikte çözüm üretmeye çaba gösterin. Eğer çözümsüz kalıyorsanız bir uzmana ya da evlilik terapistine başvurun. Yardım almaktan çekinmeyin.


Birbirinizi suçlamayı değil, konuşmayı seçin
Kavga ve suçlama da bir iletişim yoludur, çiftler birbirlerine duygu ve düşüncelerini bu şekilde de iletebilirler. Ancak bu yol, yıkıcı ve evliliği zedeleyici, sevgiyi örseleyici bir yoldur. Sağlıklı iletişim için;

 • Birbirinizi dinleyin, karşı tarafın sözünü kesmeyin. • Birbirinizle empati kurun, eşinizin yerine geçip onu anlamaya çalışın.
 • Birbirinizden beklentilerinizi gözden geçirin ve ne kadar gerçekçi olup olmadığını değerlendirin.
 • Eşinize karşı önyargılarınızı törpüleyin.
 • İletişimin sadece konuşmak değil dinlemek olduğu gerçeğine gözden kaçırmayın.
 • Eşinizle tartışmalarınız olacaktır ama asla aşağılayıcı, kırıcı konuşmayın, küfürleri lugatınızdan çıkarın.


Kadınlar duygularının, erkekler iç güdülerinin doyurulmasından yana
Cinsellik en temel içgüdümüz ancak bu içgüdünün duygularla süslenmesi gerekiyor. Erkekler eşlerinin işveli cilveli olmamasından, soğuk olmasından şikayet eder en çok. Kadınlarsa eşlerinin kendilerine duygusal yaklaşmadığından yakınır ve bu yüzden soğuk davrandıklarını söyler. Kadın danışanlarımın biri şöyle demişti: “Eşim normal zamanda benimle ilgilenmez. Gün içinde aramaz. Eve gelince ne yaptın bugün, diye sormaz. Ama ben mutfaktayken gelir arkamdan sarılır. İşte o an kendimi çok kötü hissederim. Sadece şimdi mi aklına geliyorum diye itelerim çoğu zaman.” Bu anlamda kadınlar haklı. Erkekler cinselliği sadece içgüdü yani hayvansı yanlarıyla yaşamasalar da duygularını işin içine katsalar, cinsel hayatları daha keyifli olacak ve eşleri soğuk kadın olmaktan çıkacak. Tabii burada kişilik yapıları da etkin rol oynuyor. Evlenmeden önce o kadın çok sıcakkanlı ve istekliydi de, evlenince mi öyle oldu? Çiftler birbirlerinin kişilik yapılarını da iyi değerlendirmeliler.

Tutukusuzluk ve monotonluk cinsel hayatı öldürür
Evliliklerde %70 gibi önemli bir oranı kaplıyor cinsel hayat. Çiftlerin birbirine tutkularının bitmesi ve monotonluk cinsel hayatın iki güçlü katili. Çiftler cinsel hayatlarını renklendirmek için neler yapmalı?

 • Tutkularınızı öldürmeyin. Tutku kendiliğinden yaşamaz, onu beslemeli ve özen göstermelisiniz. Birlikteliğinize özel zamanlar ayırmalısınız.
 • Cinselliği sadece yatak odanıza hapsetmeyin. Evinizin her köşesi cinselliğe açıktır. Monotonluk cinsel hayatınızın en büyük düşmanıdır.
 • Birbirinizle cinselliği konuşmaktan utanmayın. Hoşunuza giden ve gitmeyenleri eşinize söyleyerek onu yönlendirin. Kimse kimsenin beynini okuyamaz!
 • Eşinize gücenebilir hatta kırılabilirsiniz ama yatağa asla küsmeyin. Eşinizi cinsel yasakla cezalandırmayın.
 • Anne baba rollerinizi bir kenara bırakıp eşinizle baş başa hafta sonu tatilleri yapın.
 • Renkli bir cinsel yaşam için yaratıcılık gerekir. Bu konuda hayal gücünüzü harekete geçirin.

Her şeyi karşı taraftan beklemeyin, siz de planlar yapın. Özellikle kadınlar cinselliği başlatmaya utanır. Bu önyargınızdan vazgeçin.

 

Evlilik ve Aile Terapisti
İlkim Öz Tan

Facebook Yorumları
Yorumlar
45
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Kasım 2018 Cuma 23:18

  Merhabalar özellikle şunu belirtmek istiyorum ben evli bir çocuk babasiyim 20 yıllık evliyim Esim sürekli cinsellikte yanımızda ya bir bayan yada bir erkek daha olsun istiyor bu olay çok büyük kavgalara yol açıyor artı bir durum daha var durduk yere ara ara boşanmak istiyor ben napmaliyim çocuk var

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2019 Cuma 23:21

  eger ıstersen deneyebılırsın bence

 •  
  11 Haziran 2018 Pazartesi 00:30

  Erkegin sexse duskun olmasi gerekmiyor mu hep ben esime yakinlik gösteriyorum bana hic yanaşmıyor ben ne zaman yanaşsam yapiyoruz hep ben hep benmi yakinlik gostericem erkeksin yani yanas dimi bi istek olsun nasil cozulebilir bi sorun bu bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2018 Pazartesi 00:25

  Tamam

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2018 Salı 10:14

  18 senelik evliyim sitdetli gecimsizlikten bosanma davası actım iki cocugumla ailemin yanına döndüm bu sürede esim imam nikahlı bir ögretmenle evlenmis bosanmamıza yakın pisman oldugunu tekrar barıstık bendede kırgınlık geçti 10 ay ayrı kaldık esim yatakta hazır deyilim diyor neden böyle yapıyor.

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2018 Perşembe 09:26

  benim adım rayna ham geçen yılın eylül ayında. zulu lord ve onun büyüsü hakkında mükemmel değerlendirmeleri okuduktan sonra kocamı geri getirmek için yardıma ihtiyacım vardı. umutsuzca doğaüstü yardıma ihtiyacım olan bir durumum vardı, kocamı kurtarmak için yapılan tüm fiziksel çabalar daima başarısız oldu. kocam seven ve 7 yıl evden sonra bana ve çocuklarımıza bakmayı bıraktı. bana çok fazla zarar verdi, çok aile içi şiddetle karşı karşıya kaldım, profesyonel bir yalancı oldu ve en önemlisi uyuşturucu ve alkol kullanmaya başladı. boşanmak istediğinde artık işkence yapamıyordu. kocamı tuhaf bi

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2017 Pazartesi 13:49

  offffff

  Cevapla
 •  
  18 Eylül 2017 Pazartesi 23:17

  3 yıllık evliyiz eşim resmen ölü başka kadınlar daha seksi gelir oldu eşim çok güzel bir kadın ama inanın ona göre daha alımsız kadınlar bile daha seksi geliyor hiç bir isteğimi karşılayamıyor ben istemesem 10 yıl yapmaz :(

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 13:56

  bunlardan maalesef çok var..güzelli̇k i̇!lk zamanlarda.!?

 •  
  23 Temmuz 2018 Pazartesi 00:16

  aseksüel olabilir. cinsellik onlar için çocuk yapmak veya eşini memnun etmekten başka bir amaç taşımaz. benim içinde öyle, cinsellik saçma bir eylemdir.

 •  
  28 Ağustos 2017 Pazartesi 13:33

  yeni evlendim herşey iyi giderken bir anda korku basıyor beni

  Cevapla
 •  
  28 Ağustos 2017 Pazartesi 13:32

  vajinusmusu nasıl yeneriz ki

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2017 Perşembe 21:46

  relax

 •  
  22 Haziran 2017 Perşembe 17:14

  Aynen 31 sene evliyiz her şeyi yaptım istediklerini aramız düzelir diye ama boşuna ilişkimiz cok nadir hata konuştum bile ne için böyle diye ama gene aynı kaldı belki üç ay da birkere onu da nerdeyse yalvararak

  Cevapla
 •  
  20 Mart 2017 Pazartesi 09:46

  Hmmm

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 23:19

  15 senedir evliyim mutluyuz fakat sonzamanlarda iliski sorunumuz var esimle beraber olmuyoruz ya ucayda bir kere yada iki ayda bir kere o da Ben ona yaklastigimda kendisiyle doktora gidelim dedigimde benim doktorkluk birisim yok diyor yorgunluk Stress diyor Ben de zaman zaman yalnis dusuncelere kapi

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 23:19

  15 senedir evliyim mutluyuz fakat sonzamanlarda iliski sorunumuz var esimle beraber olmuyoruz ya ucayda bir kere yada iki ayda bir kere o da Ben ona yaklastigimda kendisiyle doktora gidelim dedigimde benim doktorkluk birisim yok diyor yorgunluk Stress diyor Ben de zaman zaman yalnis dusuncelere kapi

  Cevapla
 •  
  17 Kasım 2016 Perşembe 13:47

  2 yıldır evliyim yani 24 aydır. hiç şüphesiz normal çiftler bu süre içerinde yaşadıkları cinsel birlikteliğin sayısını bilmez bile. ben biliyorum... 3 ayda bir 2 ayda bir, şanslıysak ayda bir cinsel ilişki yaşadığımızı düşününce hesabını tutmak zor olmuyor. işin kötüsü ortada cinsel isteksizlik ya da ereksiyon problemi, vajinismus gibi bir sıkıntı da yok. sorun şu ki en istekli olduğum anda bile eşime yaklaşmak içimden gelmiyor. üstelik eşim güzel bi kadın olduğu halde. şimdi bir haftadır konuşmuyoruz ve en büyük sebep bu. sanırım zor kararlar almam gerekecek. umarım doğru kararı verebilirim..

  Cevapla
 •  
  03 Ağustos 2016 Çarşamba 00:19

  akli olan evlenmez :( hep dirdir baska bisey yok neyini tamam ederseniz edin yaranamazsiniz,sonra benim gibi geceler yanliz geceler karanlik sarkisi söylersiniz.. 7 ay kapris coook ama 1 kere cinsellik yok..

  Cevapla
 •  
  26 Kasım 2016 Cumartesi 12:09

  hep kadında suç bulmayın

 •  
  12 Haziran 2017 Pazartesi 22:13

  sende iş yok ozaman....

 •  
  28 Şubat 2018 Çarşamba 17:48

  haklısın dostum erkek de kafa bırakmıyorlar ki; yaptığın yapmaya çalıştığın herşey sorun oluyor; söylediklerin yada söylemek istediklerin anlaşılamıyor ve maalesef işler rayından çıkıyor. bekarken daha sağlıklı ve aktif düşünebiliyordum, şimdi ise ne yapacağı bilmiyorum, kotrolümü kaybetmiş haldeyim. bazı kararlar almam gerekiyor.

 •  
  01 Ağustos 2016 Pazartesi 00:02

  İki senelik evliyim eşim halen kızlık zarımı delmedi ne yapmam lazım

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 18:12

  1.5 yillik evliyim evlendigim gunden beri hep benim zorumla esim benimle beraber oluyor. Nisanliyken daha istekliydi zaman kollayan esim simdi yanastigimda benden hep kaciyor kadin oldugum icin cok zoruma gidiyor bu durum.. sebebini sordugumda hep yorgun oldugunu soyluyor anlayamiyorum artik....

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2016 Çarşamba 07:04

  üzgünüm ama esinin aklında başkası var yada hayatında

 •  
  22 Temmuz 2016 Cuma 15:51

  aynı sorunu ben de yaşıyorum ne kötü hiç böyle hayal etmemiştim artık kadınlara değil de erkekleri mi ilgisi var acaba diye düşnüüyorum ve beni çok yoruyor çıkış yolu aryıorum bulamıyorum agrasif oldum daha çok insan eşine yanaşmayı nasıl hiç istemez nasıl aruzalamaz dolayısıyla benimde ona karşı sevgim bitti tükendi daha da yapıcak bişeyim yok ne yazık ki

 •  
  03 Aralık 2017 Pazar 22:26

  acaba vajinanızda ya da ter kokunuz falan var da size söylemeye mi çekiniyor. bakımınıza dikkat etmenize ragmen mi istemiyor eşiniz ?

 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 14:01

  hayat bazen çok mu ters?dengeli̇ olmuyor..di̇ye düşünürüm/

 •  
  04 Mayıs 2016 Çarşamba 01:26

  Antidepresan ilaç kullanımı cinsel ilişkiyi tamamen bitiriyor eskiden dişi sinek görsem cinsellik icgudulerime zor hakim olurdum tabi espirisi birazda şimdi 1 senedir antidepresan kullanıyorum eşimle zor zamanlar yaşıyoruz. Birde sex kara kuru hemen olsun bitsin olmuyor eşinin.

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 07:53

  -benelı yaşıda bır beyım bır kalıpkırızden sunra serleşme hıçolmuyur neyapmam gerek

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 07:51

  merhba ben50yaşıdayımbır beyım bır kalp kırız geçırdım undasunra penısın hıçsertleşmedı ban ne yapacama yardımcı olurmusunuz saygılar

  Cevapla
 •  
  06 Ocak 2017 Cuma 13:56

  yani çokta bir şey bekleme ondan dayı. emekli olmuştur o

 •  
  10 Mart 2016 Perşembe 09:21

  18 yıllık evliyim 3 çocuğum var evlilik benim gözümde bitti fakat çocuklarım var maddiyat yok oyüzden evliligimi devam ettirmek zorundayım ne muhabbet ne sevgi nede karınca hayatı maddiyat sıfır allah sonucunu Hayır eylesin

  Cevapla
 •  
  27 Şubat 2016 Cumartesi 21:23

  slm ben bes yıllık evliyim kocam iki kızım var kocam ailesine cok düskün hem benden hemde cocuklarından daha düskün benle ilgilenmiyor ama iş sekse geldimi karısı oluyorum benle konusmuyor bi yere gitmiyor artk bıktım beni ne olarak görüyor anlamadım napıcam bn

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 20:34

  Oncellikle soyle soyliym bu siteye bayildim size diyebilirim bende yeni evliyim aklimda merak ettigim sorulari ncevabi net bulamiyordm HT hayat sayesinde tek bi sorunun cevabini bulmadan hepsini buldum tessekkurler yorumlayana.

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2016 Perşembe 21:27

  cook aciklisiniz yaaaa

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 16:00

  Eşimle çok mutluyuz ama ben bosalamiyorum ve kocam bundan çok rahatsız ne yapabilirm

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2015 Cumartesi 14:25

  Ben 40 sene evliyim ve her gece sevisiyoruz cok zevkli bence

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2015 Cumartesi 14:22

  Ama neden gece karanlikta seks yapiyolar onu anlamis dgilim

  Cevapla
 •  
  14 Ağustos 2015 Cuma 00:47

  Slm

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2015 Çarşamba 12:03

  ben 3 yıldır evliyim ilk gece cnm yandı ve birdaha birlikte olamadım eşimle içimde büyüdü bu korku eşim artık bikti ayrılmak istiyorum diyor ben nasıl yenebilir bu korkumu?

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2015 Pazartesi 01:33

  siz hangi devirde yasiyorsunuz.3 sene sonrami akliniz basiniza geldi,adam hakli 3 sene cok beklemis ben olsam 6 ayda bitirirdim evliligi.

 •  
  16 Şubat 2015 Pazartesi 17:12

  40 yasinda erkegim. esim sevisirken çok isteksiz. artik aci çekmeye basladi. terapiste gelmiyor, dogru durust açiklama yapmiyor, hiç bir teklifime yanasmiyor, çözüm sunmuyor. bosanmaktan baska çareler var mi?

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2014 Pazar 02:53

  eşim cinselliğe çok soguk ve isteksiz.ne yapsam ne etsem onu hiç bi şekilde ikna edemiyorum..cinsel hayatımız bitmek üzere ne yapmalıyım bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2014 Pazar 12:58

  eşimde erken boşalma oluyor.esim evlenmeden önce birçok kızla birlikte olmuş benimle ilişki esnasında daha önceden daha geç boşaldığini zevk almadığını söylüyor ne yapmalıyım?

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön