Cinsel tiksinti bozukluğu nedir?

Psikoterapist Cem Keçe, cinsel tiksinti bozukluğu hakkında bilgiler verdi. İşte tüm önemli noktaları ile cinsellikten iğrenmek...

Seksten tiksinmeyin!

Cinsel ilişki sırasında partnerinizin cinsel organlarından tiksiniyor ya da dokunmaktan imtina mı ediyorsunuz? Cinsellik sırasında salgılanan sıvılara karşı iğrenme hissi mi duyuyorsunuz? Meniden mideniz mi bulanıyor? Hepsinden önemlisi bu tiksinti duygularınız artık partnerinizle yaşadığınız cinsel hayatı neredeyse çekilmez ve istenmez hale mi getirdi? O zaman sizde ‘cinsel tiksinti bozukluğu’ndan söz edebiliriz...

 

Seksi bitirebilir

 

Dünya genelinde daha çok geleneksel ve muhafazakâr toplumlardaki kadınlarda görülen cinsel tiksinti bozukluğunu, evlilik ve ilişki sorunlarına ve zamanla cinsel isteksizliğe neden olan önemli bir sorun olarak ifade eden Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, erkeklerde çok nadir görülüyor olsa da, bu sorunu partnerlerinin yaşamasının, erkeklerin cinsel yaşamlarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Tedavi edilmediği takdirde cinsel tiksinti bozukluğunun kadın erkek ilişkilerini sürdürülemez hale getiren ciddi bir sorun haline gelebileceği yönünde uyarıda bulunan Psikoterapist Cem Keçe, uygun tedavi ve terapi teknikleriyle cinsel tiksinti bozukluğunun şaşırtıcı bir biçimde kısa sürede üstesinden gelinebileceğini duyurdu.

 

Cinsel tiksinti bozukluğu nedir?

 

Psikoterapist Keçe, cinsel tiksinti bozukluğunu, sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, cinsel ilişkiye ya da cinsellikle ilgili her şeye ya da bazı şeylere karşı şiddetli bir iğrenme duygusuyla rahatsızlık duyulması ve bunlardan kaçınılması olarak tanımladı. Cinsellikten tiksinen kişinin cinsel ilişki söz konusu olduğunda bulantı, endişe ve korku duyduğunu belirten Keçe, “Cinsel ilişki olasılığı belirdiğinde bu kişiler yoğun anksiyete belirtileri gösterirler. Kimi zaman buna bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Cinsel tiksinti bozukluğu olan kişiler, genellikle cinsellikten kaçınırlar, cinsel istek duymazlar, daha çok partnerleri istediği için 'karanlıkta, yorgan altında, prezervatifle ve çoğu zaman iç çamaşırları çıkartılmadan' cinsel etkinlikte bulunmaya çalışırlar” şeklinde konuştu.

 

 

Tiksintinin genel olarak cinsellikle ilgili her şeye karşı olabileceği belirten Psikoterapist Keçe, cinsel birleşmenin kendisine ya da herhangi bir yönüne, cinsel organlara, genital sıvılara, öpüşmeye, dokunmaya ya da cinsel uyaranlara karşı da bu tiksintinin olabileceğini ifade etti. Keçe, cinsel tiksinti bozukluğu olan kişide bu durumun süreklilik göstermesi nedeniyle kişinin ve partnerinin hem ruhsal dünyaları hem evlilik ve ilişkileri hem de cinsel yaşamları olumsuz etkileneceğinin ve çoğu zaman sürdürülemez hale gelebileceğinin de altını çizdi.

 

 

Neden seksten tiksinilir?

 

Psikoterapist Cem Keçe, cinsel tiksinti bozukluğunun çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çok özel bir cinsel işlev bozukluğu olduğunu söyledi. “Aslında cinselliğin tiksinç bir yanı yoktur ve erkek için de kadın için de son derece doğal, olağan, keyifli, ağrı ve acı içermeyen, bulantı ve iğrenmenin olmadığı ruhsal ve bedensel bir ihtiyaç ve şehvet dolu bir süreçtir. Cinsel tiksinti bozukluğunun en temel nedenleri, çocuklukta ve ergenlikte yaşanan cinsel istismar, ensestiyöz ve homoseksüel deneyimler, ruhsal, bedensel ve cinsel travmalar ve bunlara bağlı suçluluk ve günahkarlık duygularıdır. Ayrıca cinsellikle ilgili toplumsal, ahlaki ve hurafelere dayalı dini baskılar, yasaklar, değer yargıları ya da kişinin bunları yanlış yorumlamış ve algılamış olması, cinsellikle ilgili yanlış, eksik bilgi ve inanışlar da diğer nedenler arasında yer alır. Travmatik bir cinsel deneyim yaşayan kadın, bunun onda bıraktığı utanma, aşağılanma, acı çekme, iğrenme gibi izleri genelleyerek cinselliği bu olumsuz duygularla algılamaya başlar ve cinsellikten tiksinebilir. Bazı kadınlarda disparoni adını verdiğimiz ağrılı cinsel ilişki sorunu cinsel tiksinti bozukluğuna yol açabilir. Kadın cinsel ilişki sırasında hissettiği ağrı nedeniyle duyduğu endişe ve korku yüzünden cinselliğe ve cinsel uyaranlara karşı tiksinti duymaya başlayabilir. Bazen cinsel tiksinti ile birlikte vajinismus da görülebilir. Cinsel tiksinti, obsesif kompulsif bozukluk, ansiyete ve fobik bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu gibi, bazı psikiyatrik rahatsızlıklarla birlikte de görülebilir” ifadesini kullanan Keçe, cinsel tiksinti bozukluğunun erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.

 

Psikoterapist Cem Keçe, kızlık zarı, bekâret ve namus kavramları ile cinsellikleri baskılanan kadınların, çocukluklarından itibaren cinselliği erkekler gibi yaşayarak, cinsellikten haz almaları ve doyuma ulaşmalarının ayıp, yasak, günah ya da suç olduğunu algıladıklarını belirterek şunları kaydetti: “Bunun sonucunda da günah, suçluluk, utanama ve aşağılanma duygularını cinsellikle ilişkilendiren kadınlar cinselliğe ya da cinselliğin herhangi bir unsuruna karşı tiksinti duyabilirler. Bu tiksinti bilinçli veya bilinçdışı bir tehdit algısına karşı bir savunma mekanizması olabileceği gibi, suçluluk ve günahkarlık duygularına bağlı bir kendi kendine bir ceza verme veya kendi kendine ödetilen bir kefaret durumu da olabilir.”

 

 

Cinsellikten iğrenme tedavi edilebilir mi?

 

Psikoterapist Cem Keçe, cinsel istek bozuklukları arasında yer alan cinsel tiksinti bozukluğunun tamamen psikolojik temelli olduğunu ve tedavisinin de cinsel terapi ile mümkün olduğunu kaydetti. Cinsel terapide, önce kişinin cinsellikle ilgili yanlış, önyargılı ya da eksik bilgileri düzeltildiğini belirten Keçe, “Terapide, cinsellik ve cinsel organlar hakkında doğru bilgilendirme yapılır. Sonra da kişinin cinsellikle ilgili tiksinti duyduğu duruma yönelik duygu odaklı terapi teknikleri, bilişsel yeniden yapılandırma ve sistematik duyarsızlaştırma tedavisi uygulanır. Sorun hemen birkaç seansta çözülemeyecek kapsamda olduğundan kişinin göstereceği sabır ve işbirliği tedavinin başarısı açısından önemlidir” dedi. Kimi durumlarda evlilik ve ilişki terapisi teknikleriyle daha etkili sonuçlar almanın mümkün olduğuna değinen Keçe, ileri aşamadaki vakalarda psikodinamik yaklaşımların, duygusal özgürleştirme teknikleri (EFT) ve hipnoterapinin de uygulanabileceğini söyledi. Keçe, önemli bir de uyarıda bulunarak, cinsel tiksinti bozukluğunun spesifik bir durum olması nedeniyle bu konuda eğitimli ve deneyimli cinsel terapistlere başvurulması gerektiğinin de altını çizdi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön