Seksomanya (uykuda seks) hakkında neler biliyorsunuz?

Uykuda seks yapıp, sonrasında hiçbirini hatırlamadığınız oldu mu ?

Seksomanya (uykuda seks) hakkında neler biliyorsunuz?

Hepimiz uyurgezerlik hakkında bir şeyler duymuşuzdur, bazı insanların uykuda konuştuklarını, hatta uykuda yemek yediklerini. Fakat uykuda seks yapıp, sonrasında hiç bir hatırlamadığınız oldu mu ? Buna “seksomanya” (uykuda seks) deniyor ve evet bazı insanların hatırlamadığı olabiliyor.

 

ABD’de yaşayan 40 yaşındaki Adrew Machin, 21 yaşındaki kıza tecavüz etmekten yargılandığı ve 3 yıl süren davanın, mahkemenin tecavüz esnasında sanığın uykuda olmasına karar vermesiyle beraat etti. Machin, kurbanın alkollü olduğunu ve seks onayı olmadığını kabul ediyor. Machin 25 yıldır uykuda davranış bozuklukları sergiliyor, buna uzun süreli partneriyle uykuda seks yapmak da dahil. Uyandığında ne olduğunu anladığında ise kendini iğrenç hissediyor.

 

Machin, mahkemede göz yaşlarıyla, “Ben sadece uyuyorum, nerde olduğumu ve ne zaman uyandığımı bilmiyorum, tek istediğim kıza yardım etmekti, onu incitmek istemedim ve kendimi iğrenç hissediyorum” dedi.

 

Eşi 38 yaşındaki Denise Jacks, The Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, Machin’in uzun süredir seksomanya olduğunu söylüyor, “Uykusundan hipnotize olmuş gibi uyanıp, sanki başka biri tarafından uzaktan kumanda ile onu yönetiyormuşçasına  hareket ediyor” diyor ve ekliyor, “Bu yüzden kendinden tiksiniyor ve bu konuda herhangi bir şey yapamıyor.”

 

Seksomanya, bir çeşit parasomnia (uyku boyunca görülen davranış ve vücut fonksiyonlarında bulunan değişiklik) olup, uykuda gerçekleşen sapkın ve psikolojik bir vaka. 

 

Victoria Üniversitesi Psikoloji profesörü Gerald Kennedy’nin Vice dergisine verdiği röportajda “Seksomanya olan kişi seksüel bir rüya görmüyor sadece kendiliğinden istem dışı şekilde hareket ediyor” şeklinde açıklıyor.

 

Londra Ulusal Neroloji ve Nörolojik Cerrahi hastanesinde Nöroloji Profesörü olan Matthew Walker, BBC’ye yaptığı bir açıklamada “Seksomanya, çok ciddi bir vakadır, ve tespiti çok önemlidir çünkü tecavüz vakalarında bir mazeret olarak kötüye kullanılabilir” diyor.

 

Kennedy, seksomanya etkisi altındaki kişilerin uyurgezerlik veya diğer uyku bozuklukları geçmişlerinin olması gerektiğini, aniden ve beklenmedik bir şekilde seksomanya hastalığının ortaya çıkamayacağını söylüyor.

 

Bu hastalıktan diğer hastalıklarda olduğu gibi erkekler gibi kadınlarda etkilenebiliyor. Bazı durumlarda ailede bir kaç kişide rastlanabiliyor, Machin’in kız kardeşi Kathy Pickerin’in de seksomanya olması gibi. Mahkemede ağabeyi için tanıklık eden Kathy, “Uyurken seks yapıyorum, bunu evlendikten sonra kocamın bana söylemesiyle fark ettim, kesinlikle hatırladığın bir şeyler olmuyor, ne söylediğimin ve ne yaptığımın farkında olmuyorum.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön