Spermler hakkında 7 gerçek!

Erkekler her boşalmada 200 milyon sperm hücresi üretiyor.

Spermler hakkında 7 gerçek!

Erkeklerin her boşalmada 200 milyon sperm hücresi ürettiğini biliyor muydunuz? İşte spermler hakkında şaşırtıcı 7 gerçek.

 

Yediklerinizden etkileniyorlar


Aşırı güçlü spermleriniz mi olsun istiyorsunuz yoksa sadece sizi dürtmesini isteyen ağır erkeklerden misiniz?  Yapılan araştırmalar besin değeri yüksek yiyeceklerin sperm kalitesini ve miktarını artırdığını ortaya koyuyor. Örneğin balıkta bulunan yağlı bir asit olan docosahexnoic asit ya da DHA, sperm formu için olmazsa olmaz kabul ediliyor. DHA ile iyi bir yüzücü olma fonksiyonunu yitiren spermlerin güçlendiği tespit edilmiştir. Yaşlı erkekler için antioksidan ve multivitamin açısından zengin beslenme tarzı faydalı olacaktır.

 

Komik görünüşleri var

Sağlıklı bir sperm, pürüzsüz oval başlı ve uzun toynaklı bir kuyruğa sahip gibi görünür. Üzgünüz beyler ama spermleriniz hiç fotojenik değil. Acı ama yalnızca üç erkekten birinin spermleri normal görünüyor. Bu da erkeklerin büyük bir bölümünün sperminin oldukça komik olduğunun göstergesi.

 

Hayvanlar sizi döver

İnsanlar garip görünüşlü spermlere sahip olabilir ama en tuhaf spermler ödülü hayvanlar alemine gidiyor - içinden insanları çıkarın. Eril dalgıçböceklerini ele alalım, spermleri çift şeklinde yüzer, kümelenir ve hatta yüzlerce, milyonlarca halkalı zincire dönüşür. Bu evrimsel süreç tabi dişi dalgıçböceklerinin fizyolojisiyle de alakalı. Onlara ancak bu kadar güçlü bir birliktelikle nüfuz etmek mümkün.

 

Hollandalı bir erkek tarafından keşfedildiler

1677 yılında Hollandalı mikroskop yapıcısı Anthony van Leeuwenhoek, kendisinden aldığı örnekleri inceleyip mikroskobik hayvanlar gördüğünü rapor edinceye kadar spermler keşfedilmemişti.

 

Uzun süre yanlış anlaşıldı

Anthony van Leeuwenhoek, sperm hücrelerinin yapısını çözdü ama yumurtayı nasıl döllediği konusunda hatalıydı. Penisin Kültürel Tarihi kitabından öğrendiğimize göre 1879’a kadar spermin yumurtayı nasıl döllediği kanıtlanamadı.

 

Küçük bir yardım alıyorlar

Spermler güçlü küçük yüzüler olmasına rağmen yumurtaya girerken yardım alıyorlar. Kadınların ürettiği projesteron hormonunun patlaması ile cesaretlenen spermler, yumurta duvarını zorluyor. Bu hormanal sinyali algılamak da sperm hücrelerindeki catsper isimli proteine düşüyor.

 

Maço erkekler süper spermlere sahip olmayabilir

Kadınlar derin, kalın seslere sahip erkeklerden etkilenme eğilimindedir. Yapılan araştırmalar, maço erkeklerin çok tiz sese sahip erkeklerden daha kaliteli spermlere sahip olmadığını ortaya koydu. Hatta derin sesli erkeklerin sperm konsantrasyonunun tiz sesli erkeklere oranla daha düşük olduğu saptandı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön