Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında doğru bilinen yanlışlar!

Bilinen en büyük gerçeklerden biri, pek çok insanın cinsel olarak aktif olmasına rağmen, seks hakkında çok az biliyor olmasıdır. Bu durum oldukça şaşırtıcıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar...

Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkla (CYBH) hakkında çok yanlış olan ama doğru bilinen cinsel mitler (hurafeler, yalanlar) var.

 

Genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların (mikrop) neden olduğu genital yol (üreme organları) enfeksiyonları CYBH olarak adlandırılır.

 

CYBH'lar virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanıyor ve HPV, siğil, uçuk, HIV (AİDS), hepatit B, C, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor.

 

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği cinsel terapistleri Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO)dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada geldiğine işaret ettiği CYBH'lar hakkında bilgiler verdi ve bu hastalıklar hakkında bilinen en çarpıcı cinsel mitlere açıklık getirdi.

 

İşte en çok doğru bilinen yanlışlar:

 • Vajinal ve anal seksle bulaşır, oral seksle bulaşmaz
 • Organlara dışarıdan bakıldığında anlaşılır
 • Tedavi edildikten sonra tekrar aynı hastalığa yakalanılmaz
 • Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı %100 koruma sağlar
 • Sadece umumi tuvaletlerde bulaşır
 • Sadece hayat kadınlarından bulaşır

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hızla yayılıyor!

Oral seksin CYBH'ları önlediğine, vajinal ve anal seksin ise önlemediğine dair olan yanlış inanç çiftlerin kafasını karıştırıyor. Halkımız bu mite asla inanmamalıdır. Kasık ve genital bölgenin temizliğine önem verilmezse CYBH'ların pek çoğu oral seksle bulaşabiliyor. Örneğin; pek çok insan klamidya ve gonore (bel soğuklu) enfeksiyonları kapabiliyor.

 

Aynı şekilde, pek çok insan görünüşte herhangi bir şeye benzetemediği ya da nedenini bilmediği uçuk veya kabartılı hastalıklara yakalanabiliyor. Bu tür enfeksiyonlara yakalanan bir kişi oral seksle genital herpes kapmış olabilir.

 

Bu nedenle kasık bölgesinin temizliğine dikkat etmek oldukça önemli. CYBH'ları önlemek için önce temiz olmak ve hijyen koşullarına uymak, daha sonra vajinal ve anal seks yaparken mutlaka kondom yani prezervatif kullanmak gerekiyor. Birden fazla partnerle gerçekleştirilmeyen, genital organların ve kasık bölgesinin temizliğine dikkat edilerek yapılan oral seks, vajinal ve anal sekse göre CYBH'ların bulaşması açısından daha güvenlidir, ancak düşükte olsa oral seksle hastalık bulaşma riski vardır. Bu nedenle gerektiğinde oral seks yaparken de prezervatif takılmasında fayda var.

 

Dışarıdan bakılarak anlaşılmaz

Aslında, CYBH hakkında vajina ya da erkek cinsel organına dışarıdan bakılarak kesin bir hastalık taraması yapılamaz, ancak bazı hastalıkların belirtileri bir hekim tarafından fark edilebilir.

 

CYBH'larda (HPV, AİDS, klamidya, vb.) genellikle başlangıçta herhangi bir belirtiye rastlanmaz ama son derece bulaşıcı da olabilirler. 

 

CYBH'lardan korunmak için, tek eşli ya da partnerli bir yaşam tercih edilmeli, yeni birlikteliklerde karşı tarafın bu konuda sorgulanmalı ve yeni bir cinsel ilişkide ise prezervatif kullanılmalıdır.

 

Ayrıca hastalık bulaşan kişilerin cinsel ilişkide bulundukları kişileri uyarmaları hem kendilerinin hem de karşı tarafın tedavisini sağlamaları gerekiyor. Evlerde ise diğer bireylerin aşılanarak korunması, hastalık taşıyan kişilerin hijyenik ürünlerini (Makas, jilet, diş temizliği aletleri) atması veya her kullanımdan sonra dezenfekte etmesi de çok önemli.

 

Korkmayın, utanmayın, önlem alın…

Bugün için 40'dan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık olduğu biliniyor. CYBH'lar tedavi edildikten sonra, korunmasız cinsel ilişkilerden veya kontrolsüz kan nakillerinden sonra hastalık tekrar aynı kişiye bulaşabiliyor.

 

Diğer bir değişle, vücut CYBH'lara karşı bağışıklık kazanmaz. Tedavi edilmeyen partnerden tekrar bulaşma riski vardır. Bu nedenle,partnerinde test ve tedavi sürecine girmesi şart. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için önlem alın.

 

Prezervatif tam koruma sağlamaz

Prezervatif koruma sağlıyor fakat güvenliği garanti edilemez. Çünkü bazı mikroplar prezervatiften geçmese de deri parçaları veya genital kıllı bölgelerde bulunabiliyor. Örneğin; Herpes virüsü prezervatif varken bile geçebiliyor.

 

Bu bilgiyle amacımız prezervatif kullanımını baltalamak değil. Prezervatifin yine de kullanılması şart. Ancak pek çok kişi prezervatif kullanımında da hatalar yapıyor.

 

Örneğin; cinsel ilişkiye başladıktan sonra prezervatif takanların oranı %51, sekse başlarken prezervatif takıp, ilerleyen dakikalarda çıkaranların sayısı %45'dir. Bunlar CYBH'ları artıracak hatalardır. Buna ek olarak paketleme ya da son kullanma tarihini geçmiş prezervatif kullanılması da diğer hatalardır.

 

Sadece seks yoluyla bulaşmıyor

CYBH'lara neden olan mikroplar insan vücudu dışında uzun süre yaşayamazlar. Bu mikropların bulaşması için kan teması veya cinsel temas gerekiyor. Eğer kalça ya da genital bölgede herhangi bir kesik ya da açık yara yoksa ve tuvalete korunmasız herhangi bir cinsel temas yapılmıyorsa CYBH'lar kişiye bulaşmaz.

 

Ayrıca CYBH'lar sadece seks yoluyla bulaşmaz. CYBH'lar kan ve ten temasından, başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, ıslak yüzeylerden kişiden kişiye geçebiliyor. Hepatit (Sarılık) ve siğil (HPV) virüslerinin çok hızlı bir şekilde bulaşıyor.

 

Bazen cinsel temas olmasa bile, mikroplar deri çatlaklarından, hasta birinin kullandığı tırnak makası, diş fırçası, jilet gibi hijyenik kullanım ürünlerinden, hamam, sauna gibi ıslak yüzeylerden ve tam steril edilememiş cerrahi, diş ve dövme aletlerinden, manikür pedikür işleminden rahatlıkla bulaşabiliyor.

 

Hatta HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes (uçuk) ve klamidya adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine de bulaşabiliyor.

 

Sadece hayat kadınlarından bulaşmıyor

Sadece hayat kadınlarında bulunmaz, korunmasız seks yapan herkes bu hastalıkları taşıyabilir veya bulaştırabilir.

 

Sonuç olarak basın bültenimizin amacı vatandaşlarımızı seksten vazgeçirmek ya da korkutmak değil. Eğer kişiler cinsel aktivite sırasında prezervatif ya da başka önleyicileri doğru ve tutarlı bir şekilde kullanıyorsa, olması gereken önlemleri alıyor demektir.

 

Böylece tüm risklerin farkında olunur. Sağlıklı ve mutlu cinsel yaşamın anahtarı doğru karar alma, tek eşli olma, kişinin kendisini ve partnerini korumasıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Temmuz 2017 Salı 11:26

  slm

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2017 Perşembe 12:40

  Ben Asheley Beckett, 2009 yılında HIV ile sözleşme imzaladım Doktorum tarafından HIV için olası bir tedavi olmadığını söyledim. ARV'lerimi almaya başladım, CD4'üm 77 idi. Dr Boadi'nin bir web sitesini gördüm, ayrıca HIV hakkında şifalı bitki tedavisi kullanması üzerine birçok referansını gördüm. Ona başvurdum ve sorunlarımı söyledim, bana bitkisel ilaç gönderdi ve ondan sonra yedi gün boyunca aldım, sonra bir kontrol için gittim ve olumsuz davrandım. Ilacın hiçbir yan etkisi yoktur, ilacı alan Dr Abai web sitesini ziyaret ederken özel bir diyet yoktur: http://drabaiherbalcure.webs.com ve onun...

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 09:31

  lütfen arkadaşlar bana cevaplar yazabilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 09:29

  ben bir hayat kadınıyla birliktelik yaşadım çok özür diliyerek söylüyorum vajinasından dışkı kokuları geliyordu ve beni tereddüte düşürdü yapmamam gerekirken dayanamadım ilişkiye girdim ama prezervatifte taktım öyle girdim bende bir sıkıntı olurmu lütfen rica ederim beni aydınlatabilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  01 Ocak 2016 Cuma 07:28

  Sie

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön