Hayatın içinden - 29

Hayatın içinden - 29

Okumak lazım. Çokça okumak. Okuyup anlamak, okuyup yaşamak. Okuduklarımızla bir arada yaşamak. Hayatın olmazsa olmazı bu olmalı. Okullarda okutulmalı, yemek gibi, su gibi ihtiyaç sayılmalı. Kapağının rengine, yazarına, içeriğine, sayfa sayısına takılmadan okumalı. İlla ki tercih sebebiniz varsa, ilgi alanınıza hitap edenleri okumalı. Eksik hissettiğiniz, merak ettiğiniz, tavsiye edileni okumalı. Düzenli, artan sıklıkla okumalı. Çocuklarımıza,ailemize, çevremize örnek olmalı. Gözleriniz henüz açıkken, aklınız yerindeyken, hayat devam ederken, ölmeden… Okumalıyız.

 

Yazmak lazım. Kelimeler cümleler yüreğinizden akarken, parmak uçlarına yönlendirip yazmak lazım. Hayalleri, yaşanmışları, tecrübeleri, gözlemleri, duyguları, bilgileri, talepleri, yüreğinizden akan ne varsa yalın yazmak lazım. Yazarak paylaşmak, bilgiyi çoğaltıp yeryüzüne yaymak lazım. Şeytan aklınıza girebilir fakat yüreğinize giremez. Orası Yaradan'ın uğrak yeridir. Aklınızdan geçenleri değil, yüreğinizden taşanları yazmak lazım. Hayatı, iyi olan, güzel olan ne varsa tüm canlılarla birlikte paylaşıp mutlu yaşamak, sonunda mutlu terk etmek lazım.

 

Sevmek lazım. Çok sevmek lazım. Önce kendimizi, sonra bütün canlıları sevmek lazım. Yaradan hatırına sevmek lazım. Ayırt etmeden, sınıflandırmadan, derecelendirmeden, koşulsuz sevmek lazım. Aklı olmayanı, dili olmayanı, gözü görmeyeni, gözle görülmeyeni daha çok sevmek lazım. Küçük olanı, mazlumu, masumu, acizi, kimsesizi, acılıyı, yaralıyı, çaresizi sevmek lazım. Her nesnesi ile hayatı sevmek lazım.

 

Yaşamak lazım. Mutlu mesut, içten yaşamak lazım. Sevdiklerimizle, çevremizle, iyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla, güzeliyle çirkiniyle, hayat bize her ne veriyorsa kabullenip yaşamak lazım. Öfkeden, hasetten, karamsarlıktan, olumsuz düşüncelerden, çirkinliklerden, kötülüklerden uzaklaşıp mutlu yaşamak lazım. Anne kucağında, baba ocağında, sevgili gamzesinde, çocuk sevincinde, rüzgar esintisinde, yağmur sesinde, çiçeklerin içinde, bulutların üstünde, bir meleğin kanadında, evinin sıcaklığında, mutlu mesut yaşamak lazım.Sağlıkla kalın dostlarım.

 

01.11

 

Meserifi

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön