Bir Meryem hikayesi

Bir Meryem hikayesi

Bir arkadaşım anlatmıştı, paylaştıkça paylaştım yıllardır Meryem'in hikayesini. Sizin hikayenizde de birazcık Meryem var mı?

 

Meryem köyün en güzel kızı. İlyas da Meryem'le aynı köyde yaşayan fakir bir ailenin oğlu. Askerlik çağı geliyor İlyas'ın, annesine Meryem'i anlatıyor. Annesi, Meryem'in ailesi zengin olduğu için oğluna Meryem'i vermeyeceklerine emin olduğu halde gidiyor Meryem'in baba evine.

 

İstemiyor aile İlyas'ı damat olarak. Annesini zorla evden çıkarıyorlar. Eve geliyor kadıncağız, İlyas'a her şeyi bir bir anlatıyor. İlyas annesinden şüpheleniyor. Acaba gitmedi mi, Meryem'i eve istemiyor mu diye...

 

- Bak anne, diyor. Yarın tekrar gideceksin, Meryemlerin evinin camını açacaksın ben de camın önünde tüm konuşmalarınızı kendi kulağımla dinleyeceğim.

 

Yarın oluyor. İlyas'ın annesi İlyas'ın dediği gibi eve girip camı açıyor. Cevap değişmiyor.

 

- Bizde size verilecek kız yok, diyorlar.

 

İlyas, dünyası kararmış bir halde köyü terk ederek askere gidiyor. Meryem'in babası, annesi sırayla ölüyor. Abileri baba mirasını alıp gidiyorlar ayrı ayrı şehirlere. Meryem köyde tek başına kalıyor.

 

Askerden dönen İlyas, annesinin beğendiği bir kızla evleniyor, eşini de alarak Almanya'ya gidiyor. iki çocuğu oluyor İlyas'ın. Kendine bir hayat kursa da İlyas köyden Meryem'e ait her bilgiyi alıyor. Senede bir kez yıllık izninde Türkiye'ye geliyorlar ailecek. İlyas bazen ortadan kayboluyor. Eşine Meryem'i görmeye gittiği söyleniyor köydekiler tarafından. Her şeyi öğrense de sessiz kalıyor kadın.

 

İlyas'ın eşi bir kaza geçiriyor. Aylarca komada kalarak yaşama tutunan kadın yatalak kalıyor. kendine geldiğinde İlyas'a

 

- Çağır Meryem'i, gelsin. Bana ve benim çocuklarıma en iyi o bakar, diyor.

 

Zaman geçiyor. Yıllar birbirini kovalarken İlyas ailesini de alarak Türkiye'ye dönüyor. Eşi yürümeye başlamış, sağlığına kavuşmuş. Hep beraber "köye gidelim topraklarımızı görelim" diyorlar.

 

Köyün çeşmesinin başında bembeyaz saçları örgülü, masmavi gözleri olan bir nine. Meryem bu.

 

İlyas yıllarca uzaktan aldığı haberlerle rüyasında görürken Meryem'i, bu sefer karşısında görmüş. Hala çok güzel olan Meryem, sevenler birbirine kavuştukça saçına bir boncuk takıp örgü yapmış. Üstelik Meryem'in saçında İlyas için de bir örgüsü varmış. Hiç kavuşamadığı ama aşık kaldığı...

 

Aşkla kalın.

 

 Çok Marslı Sevgili 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön