Eğitim düzeyi ile nüfus yapısı arasındaki ilişki

Eğitim düzeyi ile nüfus yapısı arasındaki ilişki

Eğitim düzeyi ile nüfus yapısı ters orantılıdır. Eğitimin arttığı yerde nüfusun azalması büyük olasılık çünkü eğitimli insanlar topluma yararlı bireyler yetiştirmenin zor olduğunu bilir ve bunun için bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olurlar.

 

Eğitim arttıkça, nüfus kontrollü olarak artar; eğitim düştükçe, nüfus kontrolsüz şekilde artış gösterir. Eğitimli insanlar çocuk yaparken düşünürler, çocuğunun geleceğini, maddi açıdan çocuğa verebileceklerini bu yüzden fazla çocuk değil bakabilecek, eğitebilecek kadar çocuk yaparlar. Bunu gelişmiş ülkeler ve geri kalmış ülkelere bakarak da anlayabiliriz. Biri yükseldikçe diğeri düşer.

 

"Allah nasibini verir" diyerek gelir ve gider hesabı yapmadan düzine şeklinde çocuk yapıp sonra onları fakirlik, sefalet, rezillik içinde yaşatmak ancak cahil insanların yapacağı şeylerdir. Hayat koşulları içerisinde eğitim ve toplumun refah düzeyi gibi konuları barındırır. Dolayısıyla sadece eğitim konusunu baz alarak karşılaştırmak doğru olmayacaktır.

 

Eğitim var, refah yok ise çocuk sayısı düşüş gösterir. Her ikisi de varsa insanlar huzur ortamında eğitimli, çocuklu bir yaşam sürdürebilirler. Ülkemizin doğusu ve batısını kıyaslayabiliriz. Doğuda eğitim yok çocuk çok, batıda doğuya oranla eğitim var, refah yok, çocuk az ya da yok.

 

Eğitim her şeyi etkilediği gibi nüfusu da etkiler. Eğitimli toplum nüfus yapısını nasıl şekillendirmesi gerektiğini bilir.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön