Kariyerinizin sihirli noktalarında motivasyon

Kariyerinizin sihirli noktalarında motivasyon

Çoğu insan için geçmişte yaptığı kariyer planı ile şimdiki gerçeklik arasında uyuşma olmadığı gözlemlenmektedir. Çoğu zaman "Ahhh.. Keşke bunu eskiden beri yapmış olsaydım" der, başarı elde etmek için senelerinizi verdiğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak istediğiniz terfi veya takdiri alamadığınız zamanlar çoğunlukta olabilir.

 

İş hayatında tecrübesiz olduğunuz yıllarda istediğiniz yere varabilmek için bir çok özveride bulunmuş olabilirsiniz. Özveri ve fedakarlıkta bulundukça, istediğiniz ve yapamadıklarınız arttıkça, boğucu bir hal almaya başlıyor psikolojik yapınız.

 

Bu sebeplerden ötürü size önereceğim birkaç adım uzun vadede mutlu ve kariyerli bir hayata dönüşümü, yapamadıklarınızı yapmayı, iyi bir kariyere sahip olmanızı sağlayabilir.

 

1. Para her şey değildir:

Hayatınızı devam ettirmeniz için para kesinlikle gereklidir. Burada bahsettiğim, severek yapacağınız bir işi yapmanız gerekliliğidir. O zaman hem para hem de mutluluk, huzur kazanmış olursunuz ki parayla elde edilemeyecek kavramlardır. Yaptığınız işi severek ve isteyerek yapmayı deneyin. Farkı fark edeceksiniz.

 

2. Sevmediğiniz bir iş ile zaman kaybetmeyin:

Para kazanmanın çok gerekli olduğu bir durumdaysanız, yaptığınız işin her detayını öğrenmeye çalışın, iş vereninizin aradığı özellikleri anlamaya çalışın ve öyle olun. Çeşitli projelere katılın. Kendinizi geliştirin.

 

3. Dinlemeyi öğrenin:

Daha az konuşup daha fazla dinlemeyi öğrenin; eğer dinleme özelliğiniz yoksa mutlaka bu özelliğinizi geliştirin. Dinlemek ile olayların temelini anlarsınız; eğer temelini anlamıyorsanız da mutlaka fark edersiniz.

 

4. Öğrenmeyi öğrenin:

Öğrenme motivasyonunuzu her daim canlı tutun. Her şeyin çok hızla geliştiği tüm alanlara yansıyan yenilikleri ve en önemlisi yaptığınız iş ile ilgili yenilikleri mutlaka öğrenin. Öğrenmeye kendinizi kapatırsanız yaşadığınız her şeyin ardından gitmek durumunda kalırsınız.

 

5. Mesleki ünvanınız sizin tek kimliğiniz olmasın:

Yeteneklerinize sınır koymayın. Yaptığınız iş ünvanından farklı bir yeteğiniz var ise bunu değerlendirecek platformlar oluşturun. Hatta en iyi halinizi keşfedip başkaları için rol model olabilirsiniz.

 

6. Reddedilmek sizi yıldırmasın:

Reddedilmek hayatımızın bir parçası, bununla baş etmeyi öğrenin. Başarıyı tadabilmek için acının lezzetini bilmek gerekir. Her red bir kamçıdır üstüne üstlük.

 

7. Hatalarınızı kabul edin:

Dürüst ve açık olmak, hatalarınızı kabul etmek eylemlerinizin sonuçlarına dair daima tetikte kalmanızı sağlar.

 

8. Endişeden uzak durun:

Endişe, kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmenize engel olur. Kendinize inanın ve sabırlı olun.

 

9. Kariyer yolculuğunuzun tadını çıkarın:

Konu kariyer olunca bir çok insan hemen hedefe ulaşmak ister. Kariyere giden yoldan pek memnun kalmazlar. Ama unutmayın ki bu yolculuktan keyif çıkarırsanız, memnuniyet duygunuz öne çıkacaktır.

 

Sadece başarıya koşmak kariyerinize ve tüm hayatınıza yarardan daha çok zarar getirebilir. Aman dikkatli olun.

 

Mutlu ve huzurlu bir şekilde kariyerinizde zirveye çıkmanız dileklerimle.

 

Meral Boylu

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön