Nasıl model olunur?

Nasıl model olunur?

Dünyaca ünlü tasarımcıların kıyafetlerini giyip o ışıltılı podyumlarda özgürce salınmak kimin hayali değildir ki? Çoğu gencimizin hayallerini süsleyen mesleklerden biridir modellik. Özellikle de genç kızlarımızın. Peki bu mesleği icra etmek için neler yapmamız gerekir?

 

Modellik fazlasıyla cazibeli bir iştir. Öncelikle bu meslek için kendinizi ön plana çıkarmanız gerekir. Eğer hala diğerlerinden farklı olan özelliklerinizi keşfetmediyseniz, size biran önce yaratıcı ve yetenekli olduğunuz alanları keşfetmenizi öneririm. Model olmak için sadece güzel bir yüze ihtiyacınız yok, daha fazlasına ihtiyacınız var. Bazen güzel bir fiziğe sahip olmak da yeterli değildir. Bu mesleği icra etmek tam anlamıyla kendinizi keşfetmenizi gerektirir. Bir terzinin sanatını icra edebilmesi için kumaşa ihtiyaca vardır. Bir modelin ise sanatını en iyi şekilde icra edebilmesi için kendisine ihtiyacı vardır. Eğer model olmak için temel şartları sağlıyorsanız, bahsettiğim diğer faktörlere de mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

Peki model olmak için temel şartlar nedir?

 

Öncelikle hangi tip model olmak istiyorsunuz? Buna karar vermeniz, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterici olacaktır.

 

A Plus Beden Model: Dolgun veya balık etliyseniz bu model tipini tercih edebilirsiniz.

 

Podyum Mankeni: Genellikle 1.75 cm civarında veya üstü bir boyda, fazlasıyla zayıf ve küçük göğüslü modellerdir. Birkaç marka dışında genel görüş bu şekildedir.

 

Katalog Mankeni: Bu model tipinde güzel bir yüze sahip olma şartı aranabilir. Genellikle fazla zayıf olmanıza da gerek yoktur.

 

Elbette daha pek çok model tipi mevcut ama en çok bilinen model tipleri bunlardır. Aslında çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Hangi tip model olduğunuzu anlamak için ilk önce kendinizi keşfetmelisiniz. İri göğüslere, ince bir bele ve dar bir alt bedene sahipseniz iç çamaşırı modeli de olabilirsiniz. Peki tüm şartları sağlıyorsanız bile bu tip bir model olabilir misiniz? Size hitap eden meslek şartları nelerdir? Modellik size göre bir meslek mi? Tam olarak tüm bu soruların cevabını kendimize vermeli ve daha sonra gerekli koşulları sağlamalısınız.

 

Model olmak için uygun şartlara sahipsiniz. Peki daha başka neler yapmalısınız?

 

Kendinize özen gösterin: Bu belki de en önemli prensiptir. Kendinize her anlamda özen göstermelisiniz. Dış görünüşünüze dikkat etmelisiniz. Günlük egzersizlerinizi yapmalısınız. Yemek düzeni oluşturmalı ve kilo kontrolleri yapmalısınız. Tüm bunların yanında içsel huzurunuza da dikkat etmelisiniz. Çünkü kalbinizdeki güzellikler yüzünüze yansıyacaktır. Aynı şekilde negatif düşünceleriniz ve olumsuz bir psikoloji de sizi kötü göstermeye yetecektir. Saçlarınızın psikolojinizden etkilendiklerini duymuş muydunuz? Ruh haliniz hayatınızın her anlamında etkili bir faktördür. Bunun için içsel sağlığınıza da dikkat etmelisiniz.

 

Gelelim, saçlarımız demişken saç stilimize. Kendinize özgü bir stil oluşturun ve stil sizi olduğunuzdan daha iyi göstersin. Saçlarınızın bakımına, parlaklığına ve rengine dikkat edin. Size yakışan tonlar kullanın. Ten renginize dahi dikkat etmeniz gerekir çünkü bazı faktörler sizi sağlıksız ve bakımsız gösterebilir. Elbette cildiniz bir numaralı dikkat etmeniz gereken faktördür. Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmalısınız. Son zamanlarda makyaj tekniklerinde bile ışıltılı ciltlerin rövanşta olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir cilt sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Bu yüzden cilt bakımınızı aksatmasanızda ve yeterli kontrollerinizi yaptırmanızda fayda vardır.

 

Peki tüm bunlar model olmanız için yeterli mi?

 

Bazen bu saydığımız maddelerin birkaçı bile model olmanız için yeterli olabilir. Bazen de hepsine sahip olsanız bile model olamazsınız. Bu konuda en önemli nokta inançlı olmanızdır. Bazen içinde bulunduğumuz şartlar fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Eksiklerimizi tam olarak kavramalı ve detaylar üzerinde çalışmalar yapmalıyız. Model olmak mükemmel bir fiziğe sahip olmak, çok güzel bir yüzün size ait olması demek değildir. Spesifik gereksinimleri de karşılamanız gerekir. Ayrıca sadece modellik için değil, tüm meslek grupları için karakteristik özelliklere sahip olmalısınız. Bunu unutmayın. Tek tip insan yoktur, karakteristik özelliklerimiz ve dış görünüşlerimiz bize farkındalık kazandırır. Mesleğinizde iyi yerlere gelmek istiyorsanız mutlaka sabırlı ve azimli olmalısınız.

 

Tüm bunların yanında bir modelin her zaman kusursuz görünmesi gerekmediğini de unutmayın. Model olmak her zaman podyumda yürüyecekmiş gibi görünmek değildir. Tasarımlarını sergilediğiniz modellerin kendi tarzını yansıttığını, sizin ise kendi tarzınızı yansıttığınızı unutmayın. Vizyon sahibi olun ve kendinize has özellikler belirleyin. Çünkü modellik pek çok beceriyi bir araya getirmeniz gereken bir meslektir. Kendinize güvenin!

 

Nermin Torbalı

 

Fotoğraf: wikipedia

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön