Hayatın içinden - 17

Hayatın içinden - 17

Pazartesi de geldi nihayet. Çoğu çalışan insanın aksine, ben pazartesiyi seviyorum. Işler de yoğun bu ara. Kafamı dağıtacak, düşüncelerimden biraz olsun uzaklaştıracak, nefes aldıracak, zamanı hızlıca yutacak, bunun gibi eylemler, daha fazla olmalı bu günlerde. Hatta yazı yazmaya dahi fırsatım olmasın, yeter ki zaman hızlıca akacaksa razıyım.

 

Nedir zamandan bu çektiğim? Akşam olmaya görsün. Sabah bin türlü nazlanır, üşenir, inat eder, ayak direr, yüz görümlüğü ister de yine gelmez. Kendini pahalıya satar. Karşılığında; esneyen ağız, uykusuzluktan şişmiş çapaklı gözler, baş ağrısı, yürek sızısı, tükenmiş umutlar, gelmeyen mesajlar, çalmayan telefonlar, mutsuz gönüller, biraz gastrit, az mide ekşimesi, çıkarılamayan gazlar, bol yürüyüş ve gözyaşı ister. Ona bu kadar bağımlı olmayı sorgulamalıyım. Evet… Neden ona bu kadar ihtiyacım var? Gecede olmayıp sabahta olan nedir? Güneş doğunca ne olur? Hayat başlar… Hayat güneşle başlar çünkü. Doğa uyanır, canlılar yeryüzüne dağılır. Iş-güç, yeme-içme, ders-okul, gezme-tozma telaşları sabah başlar.

 

Iyi ve güzel işlerin çoğu gün ışığında yapılır. Süt sağımı, tarım hasadı sabah olur. Tavuklar sabah yumurta yapar. Arılar sabah bal toplamaya çıkar. Kuzular otlağa, çocuklar okula sabah gider. Işçiler, esnaf sabah işe başlar. Rızık sabah dağıtılır. Çiçekler sabah açar, meyveler güneşle kızarır, olgunlaşır. Ayçiçeği güneşe döner yüzünü, balıkçılar güneşle beraber “vira bismillah” derler. Serçeler tenha sokaklara, martılar denize,karıncalar toprak üstüne sabah erkenden çıkarlar. Teyzeler kapılarının önünü sabah süpürürler, seyyar satıcılar sabah erkenden sokaklara çıkarlar. Taksiler, dolmuşlar, servisler, otobüsler, trenler, vapurlar sabahları dolu dolu insan taşırlar.

 

Yeni bir gün, yeni bir umut, yeni bir hayat, her sabah güneşin doğuşuyla başlar. Güneş batıncaya kadar günü çok güzel yaşamak gerek. Güneşin ilahi ışığından nasibini almalı herkes. “Gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir” deyimi bir tecrübeden mi söylenmiştir?

 

Ben gündüzü seviyorum. Onu artık sadece gündüz görebildiğim için. O güzelliği yaratana çok şükür. Verene, karşıma çıkarana, sevdirene hamd olsun.

07.08

 

Meserifi

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Ağustos 2018 Salı 13:19

  yazılarınız çok güzel ifadeleriniz çok güzel yüreğinize sağlık

  Cevapla
 •  
  28 Ağustos 2018 Salı 16:33

  teşekkür ederim. teveccüh ediyorsunuz. meserifi.


 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön