Mutlu ol çünkü kimse senin üzgün olmanı umursamıyor...

Hülya Çakıcı

Mutlu ol çünkü kimse senin üzgün olmanı umursamıyor...

Mutlu ol, çünkü kimse senin üzgün olmanı umursamıyor...

 

Hayatları boyunca aşağılanmış, kötü davranışlara maruz kalmış, haksızlığa uğramış insanlar kendilerine sevgiyle yaklaşan, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan, sevilmeye değer olduklarını hissettiren bir yaklaşım gördüklerinde ne yapacaklarını bilemezler. Belki hiç beklenmedik ilgi ve sevgi onlara mahrumiyetlerini, sevilmemişliklerini anımsattığından sevgiyle yaklaşanı kırar, kendilerinden uzaklaştırırlar.

 

Gerçek sevgiye değer verip kızarak, kırarak değil de sevgiyle karşılık vermeyi öğrendiğimizde, kendimize olan bu yabancılaşmadan da belki kurtulabiliriz.

 

Beklenmedik sevgi ve içtenliği "Neden?" diye sorgularız. Hiçbir çıkar olmadan sevgisini içten veren birisine şüpheyle bakar, güvenmekte zorluk çekeriz. Sevgisiz yaşamdan gelmiş, insanların kötü davranışlarını deneyimlemiş birisinin, verilen sevginin zarifliğini anlaması, içselleştirmesi ve uygun davranması oldukça zor bir iştir ve çoğunlukla da başarısızdır. Sevginin şifasını, empatinin zarifliğini kavrayacak zenginlikten yoksundur ki bu güzellikler ondan esirgenmiştir.

 

Gerçek ile sahteyi, çıkar gözeten ile gözetmeyeni ayırt etmek zordur. Kimsenin kimseyi umursamadığı bir zamanda, kendisine yapılmamış bir haksızlığa, çıkarlarının olmadığı bir durumda herkesin sustuğu, köşesinden başını uzatıp bakmadığı bir ortamda sevgiyle elini uzatana hemen kızarak o eli parçalamaya çalışmak yerine bu yaklaşımının gerçek sevgi olup olmadığını anlamak için incelemek daha doğru olur diye düşünüyorum. Belki de bu haksızlıklar kendisine yapılmadığı halde tek umursayan odur.

 

Ne olursa olsun insan önce kendisine şans tanımalı; böylece yaşama ve içindeki güzelliklere ulaşabilir. Yanılsa bile bu ilk yanılgısı olmaz.

 

Ne geçmişi unut, ne de hatırla; sadece "Tecrübe" de, sağlam bassın ayakların.

 

Hülya Çakıcı

Fotoğraf: Marina del Castell

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön