İnsan yaşarken de hasat eder ektiğini

İnsan yaşarken de hasat eder ektiğini

İnsanın en iyi dostu ilk önce kendisiyse bu da kendisiyle ne kadar barışık olduğunu gösterir, kendisiyle barışık insan ise kendisine saygısı olan insandır, kendisine saygısı olan insan ailesine ve topluma saygılı insandır. Böyle insan çoğu zaman pozitif ve çoğu zamanda mutludur. Bir ağacın dalları gibi hepimiz bir bütünün parçalarıyız ve hepimiz birbirimizden sorumluyuz. Kendimizden başlayarak bozulanları tamir etmek, tanımak, bilmek farkındalıkla yaşamaktır. Bir laf etmek için ağzını açmak ve açılan ağza kulak kesilmek ümide yakışan şeylerdir. Acı dile gelmez güç gelir. Sürekli yere atmaya çalıştığınız yükü taşıma kaderi. Gerçek anlamda özgürlük diye bir şey olmadığı gibi bir yalnızlıktan da söz edemeyiz. Çünkü başka insanların çığlıklarıyla doluyuz ve benliğimiz bunları eğip bükerek şekilleniyor. Yalnızlık denilen sürece girildiğinde yılların tortusunu yeniden ısıtıp şekillendirmekten başka bir şey yapılamıyor.

 

Yaşanılanlar karşısında güçlü ve haklı olanın pek mutlu olduğunu görmedim. Genellikle haklısın ama sen güçlüsün derler, böylece içimizdeki ses yükselir ama bu sesi duymak, anlamak isteyen çok azdır ya da yoktur. İçimizdeki tornanın duygusal kalıplarıyla her gün yüzleştiğimiz halde ya gözlerimiz görmüyor ya da özümüz görmemiz için yüreğimizi işaret ediyor. Bağımlılık tükenmiş varlığın bir hastalığıdır, kişinin bütünlüğe erişememesinden kaynaklanır. Bağımlı olmak insanın kendisine inanmayı kestiğinin ve üretmeyi bıraktığının göstergesidir.

 

Mutluluğu yakalamak için değil diğer insanları mutlu olduğumuza inandırmak için çabalıyoruz daha çok, onlar inanırlarsa kendimiz de inanacağız ve evet galiba mutluyum diyeceğiz sanki. Hayatın getirdiği zorluklarla mücadele etmek güçlü bir karakter gerektirir. Bina sağlam temeller üzerine inşa edilmişse hiçbir deprem yıkamaz sadece çatlaklar oluşturur bunu tamir etmek yıkımdan alınan zarardan çok daha kolaydır. Güçlü kişilerin zararı kendilerine olur, kimseyi kasıtlı kırmadıkları için genellikle pişmanlıkta duymazlar, yaralamalara cevapları ise gitmek olur yaralarını, zararlarını alıp giderler.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Haziran 2018 Pazar 19:10

  Güzel yazı tebrikler????????????

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön