Trafikte kadın hali

Trafikte kadın hali

Hayranlıktan mı, kıskançlıktan mı yoksa daha da kötü bir zihniyetten mi çözemedim. Bazılarına bağıra bağıra: "Bak güzel kardeşim, sen ile ben bazı noktalarda eşitiz. Garip bir tarafı yok sürücü olmamızın. Kurallara uy, ÖNÜNE BAK" diye bağırmak geliyor içimden. Anlar mı? Anlamaz tabii ki.


Hemen hemen her gün gazetede mutlaka bir kaza haberi okumak mümkündür. Kazayı yapanların, ya da sebep olanların da yüzde doksanı erkektir. Cinsiyetçi bir ayrım yapmak değil niyetim ama trafikteki saygı çerçevesi ne yazık ki son derece cinsiyetçi.


Hislerim birçoğunun araç kullanırken kendilerini ifade edebilmek için çabaladığı yönünde. 
Aşırı hız yapıp tatmin ettiğin egolar yüzünden diğerinin dikkatini dağıttın mı, oldu bu iş dostum.
Yolunda normal hızda giden bir kadın sürücünün, yanından hızla önüne geçip ürküttüğünü sanman da ne hoş bir harekettir, değil mi?


Aman Allah korusun, kadın sürücü ufacık bekleme yapmasın, hemen bas kornaya, taciz et ki, hem kendini riske atsın, hem de arka koltuktaki çocuğunu.


Aaaa baksana yan tarafta bir kadın sürücü var. Eyvah uzaydan gelmiş olmalı. Bir daha dönüp bak bakalım. Ohooo ablanın çocuğu da arkada. Dur bir de pis pis sırıtalım, dik dik de bakalım.
Koskoca tır, otobüs şoförlerinin yarış yapma talebindeki hareketlerinden "hadi sıkıyorsa beni geç, öyle kadın başına ne işin var trafikte" cümlelerini duyar gibiyim. Bugüne kadar hiç yapmadım ama bundan sonra yaşadığım en ufak bir trafik canavarı mağduriyetini plakasıyla birlikte anında şikâyet etme kararı aldım. Bir musibet, bin nasihatten iyidir ne de olsa.


Hep diyorum karısı, kız kardeşi yoksa annesi var bunları yapan adamların, aklından çıkarmasın, hiç kusura da bakmasın. 


Hep mi oluyor, herkes mi yapıyor? Tabii ki hayır ama hiç olmasın istiyorum. Geçen hafta döner kavşak çok yoğun olduğu için bulunduğum noktadan dönüş yaparken, biraz beklemek zorunda kaldım. Hemen arkamdaki aracın şoförü sabırla bekledi benim çıkmamı ve ne bir kornaya bastı ne de el kol hareketi yaptı. Gel gelelim hemen arkasındaki araçlar sinirlenip korna eşliğinde onun arkasından fırladı yola çıktı. Trafiği katlettikleri için bir karış daha boyları uzadı, en kısa zamanda da ödüllendirileceklermiş. Benimse hayatıma hiçbir katkı sağlamadı beklemek, hala aynı boydayım 2 dakika beklediğim için. Canım da çok kıymetlidir benim, çünkü bana, sevgime muhtaç küçük bir oğlum var. Kendimi riske atamayacak kadar kötüyüm işte tam da bu sebepten dolayı.


Her şehirde, her kültürden, her yaştan kadın araba kullanıyor. Sınıflandırmaya gerek olmadığı gibi, şaşılacak da bir durum yok ortada. Kadınız biz, her yerdeyiz. Bunu unutma güzel kardeşim.


Bir acele, bir telaş hali. Kurallara herkes uyarsa, hiç sıkıntı olmaz, herkes yolunda devam eder. Bırakın kadını, erkeği ve en azından geçen yıl okul sezonundaki trafik kazalarında evlerine ateş düşen aileleri, yitip giden minik yavruları hatırlayın lütfen. 

 
Kalın sağlıcakla, sevgiyle, saygıyla…

 

Tuğçe Azaklı

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön