Çocuğunuz okula hazır peki ya dişleri?

Çocuğunuz okula hazır peki ya dişleri?

Ders zili çalıyor, formalar hazır, kitaplar tamam. Peki ya çocuklarımızın diş kontrolü?

 

Herkesi bir telaş almış gidiyor. Okullar açıldı, yeni dönem başladı, tatiller bitti, kış yaklaştı, trafik arttı. Herkes kendisini çok yoğun geçecek çalışma temposuna hazırlamış durumda. Bu yoğunluk içerisinde çocukların temposunun da ayrı bir yoğunluğu var.

 

Çocukların hangi kursa gidecekleri, hangi ders takviyeleri alacakları, aktiviteleri planlanıyor. Peki, gözden kaçan bir şey var mı?

 

Birçok uzman çocukların okula başlama korkularını, okul stresini uzun uzun anlatıyor. Peki, görmediğimiz tehlikeler ne olacak? Bütün emeğimizi boşa çıkaracak, hemen ağzımızın içene kadar girmiş ama bizim görmediğimiz bir tehlike var. Siz hem kendinizi hem de çocuğunuzu bu kadar motive etmişken, evladınız bir gece ansızın diş ağrısıyla uyanırsa ne yapacaksınız?

 

Dünya Sağlık Örgütü çocukluk döneminde gripten sonra en sık görülen bulaşıcı hastalığın diş çürüğü olduğunu belirtiyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre 0-5 yaş arası çocuklarda çürük diş görülme oranı yaklaşık olarak yüzde 70'lerde, 0-12 yaş arası ise yüzde 90. Bu kadar yüksek oranlar biz çocuk diş hekimlerine çok iş düştüğünü gösteriyor.

 

Her yıl okullarda bilinçlendirme seminerleri, taramalar ve koruyucu uygulamalar ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz. Yine de yeterli değil, ailelerin de bilinçlenmesi ve çocuklarını düzenli çocuk diş hekimine (pedodontiste) götürmesi çok önemli. Erken teşhis edilen çürüklerin tedavisi ilerlemeden yapıldığında hem maddi anlamda tasarruf kazancına hem de çocukları zorlamamış olacağımız için korku oluşmasının önüne geçmiş olacağız.

 

Bazı okullar açıldı, bazıları haftaya açılıyor. Tempo yoğunlaşmadan diş kontrolü mutlaka yaptırmayı unutmayın. Çocukların dişlerindeki çürükler, beslenmelerini etkiliyor. Çocuklar kötü ve yetersiz beslenme yüzünden vücutlarının ihtiyacı olan yeterli besini alamıyor. Bu durum da vitamin eksikliğine, dikkat dağınıklığına, yorgunluğa, unutkanlığa neden oluyor. Ayrıca diş ağrıları çocukta konsantrasyon kaybına ve isteksizliğe neden oluyor. Tüm bunları düşündüğümüzde o kadar emek verdiğimiz çocuklarımızın başarısı bir diş çürüğü nedeniyle düşüyor hem siz hem de çocuğunuz üzülüyor.

 

Çözüm ise çok basit: Okullar açılmadan veya dersler yoğunlaşmadan çocuklarınızın diş tedavileri yaptırın ve mutlaka çocuk diş hekimine rutin kontrolünüzü yaptırmayı unutmayın.

 

Tüm çocuklarımıza ve ailelerine iyi bir ders yılı dilerim.

 

Yazı: Dr. Uzm. Dt. Ceren Soytuna

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön