Annenizin geçmişini biliyor musunuz?

“Çok, çok önemli olduğunu düşündüğüm şeylerden biri – ki bence, anneler olarak, bunu çoğunlukla unutuyoruz – birer kadın olarak kim olduğumuzu çocuklarımıza göstermenin ne kadar önemli olduğu.”

Annenizin geçmişini biliyor musunuz?

Anne olduğunuzda, aynı zamanda da öğretmen olursunuz. Ancak çocuklarına yıllar boyunca rehberlik ve yönlendirme sunan anneler - yaşam koçu Iyanla Vanzant’ın söylediğine göre – kızları ile çok önemli bir konu hakkında konuşmayı unutuyorlar: kendileri hakkında konuşmayı.

 

Vanzant, 50 yaşındaki, 6 çocuk annesi olan ve yetişkin kızlarından sır saklayan Alicia ile konuşurken, annelerin, ebeveyn olmadan önceki geçmişlerine dair hikayeleri çocukları ile paylaşmalarının ne kadar kritik bir nokta olduğunu açıklıyor.

 

“Çok, çok önemli olduğunu düşündüğüm şeylerden biri – ki bence, anneler olarak, bunu çoğunlukla unutuyoruz – birer kadın olarak kim olduğumuzu çocuklarımıza göstermenin ne kadar önemli olduğu.” diyor Iyanla.

 

Çünkü, diye devam ediyor Iyanla, kişinin geçmişi nadiren orada kalır; hayat boyu ilerlerken, geçmiş mücadelelerimiz ve travmalarımızın yetişkinlikte verdiğimiz kararların ve dolayısıyla bu durumun çocuklarımızı nasıl etkilediğinden bihaber, parçalarını taşırız geçmişimizin. Çocuklar, annelerinin geçmişinden habersiz olduklarında, kendi acılarını iyileştirmede başarısız olurlar.

 

 

“Kızlarıma şunu söylediğimi hatırlıyorum: ‘Sizin anneniz olmadan önce, konuşacak kimsesi olmayan küçük, kalbi kırık bir kız çocuğuydum – ben büyüdüm, ama o büyümedi. Bir parçam hala küçük, kalbi kırık bir kız çocuğu ve ne yazık ki onu size geçirdim. İşte bilmeniz gereken şeyler…’” diyor Iyanla.

 

Alicia’nın durumunda, bu durum, çocukluk döneminde yaşadığı tacizle ve genç bir insanın annesi olma durumu ile başa çıkamaması hakkındaki gerçekleri anlatmak  anlamına geliyor. “Sanırım senin hamileliklerin üzücü, utanç verici ya da zordu… Onların yaşadıkları bu.” diyor Iyanla, misafirinin aynı şekilde yaralı olan kızlarını kastederek. “Bunu anlamaları gerekiyor.”

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/

 

Kızınıza öğretmeniz gereken 100 hayati şey
+48
Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir iştir. Ancak söz konusu kız çocukları olduğunda ebeveynlerin çok daha özenli davranması gerekiyor. Kendine güvenen, fikirlerini dile getirmekten korkmayan, başarılı bir kız çocuğu yetiştirmek istiyorsanız, işte ona öğretmeniz gereken 100 şey...

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön