Gebelikte kötü alışkanlıklar

Gebelikte kötü alışkanlıklar

Gebe olduğunuzu öğrendiniz. Bundan sonra ne olacak, ne yapacaksınız, nasıl beslenmeniz gerekli, nelere dikkat edeceksiniz, kız mı olacak erkek mi, sağlıklı mı olacak bir hastalığı mı olacak… Tüm bunları düşüneceğim derken eliniz ayağınız birbirine dolaştı değil mi? Sonuçta herkes sağlıklı bir bebek doğurmak ister ve bunun için bebeğine yarar sağlayacak her şeyi yapmak ister. Onu bütün kötülüklerden korumak ister. İşte ben de bu kötülüklerden bahsetmek istiyorum. Sigara, alkol, madde bağımlılığı…

 

Bilinçli, sağlığını düşünen insanların zaten bu bağımlılıklarının olmayacağını düşünüyorum. Oldu ki kullanıyorsunuz, eğer yeterince bilinçliyseniz ya da bilinçli olmak istiyorsanız gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bu tür alışkanlıkları derhal bırakmak isteyeceksiniz. Eğer bu yazıyı ya da buna benzer bir başka yazıyı okuyup araştırıyorsanız zaten bunu yapacağınızdan eminim. Ancak bazen uyarılara kulak asmayanlar oluyor.

 

Sizlere yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Hastanenin kantininde gördüğüm bir gebeyi (üstelik karnı burnunda ve doğum yapmak için hastaneye yatmış) sigara içerken gördük. Diğer ebe arkadaşlarımla birlikte gebeyi uyardık fakat aldığımız cevapla şok olduk: “Ben daha önce de doğum yaptım, o zaman da sigara içiyordum, bir şey olmadı. Bunda da olmaz.” Biz bunun üstüne ne diyebiliriz ki? Bütün zararları biliyor. Ama daha önceki doğumunda bir şey olmamış diye bu doğumunda da içmeye devam ediyor.

 

Sevgili anneler, bebeğinizi sorunsuz kucağınıza alabilirsiniz ama onu en güvenli yer dediğimiz anne karnında zehirliyorsunuz. İleride oluşabilecek hastalıklara zemin hazırlıyorsunuz. Bebeğinizin bağışıklığını zayıflatıyorsunuz. Sadece sigara içilen bir ortamda bulunmanız bile bebeğinizi çok ciddi rahatsız ediyor. Üstelik emzirme döneminde içtiğiniz sigara, alkol ya da başka maddeler sütünüze geçerek bebeğinizi zehirlemeye devam ediyor. Siz siz olun bebeğinizi her türlü kötülükten korumak için işe kendinizi korumakla başlayın. Unutmayın! Bebeğiniz sizinle arasındaki bağ olan göbek kordonu sayesinde besleniyor.

 

 

Ebe Esra

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön