Kilo verirken işe yarayan tek şey...

Kilo verirken işe yarayan tek şey...

Sonunda kırılma noktama ulaşmıştım. 2013 yılının baharıydı; yorgundum, formsuzdum ve sürekli olarak rahatsızdım. Neşeli doğaya sahip kadın olarak, olmam gerektiği gibi değildim. O akşam, berbat hissetmeme sebep olan akşam yemeğinden sonra, artık usandığımı fark ettim. Yaşamak istediğim hayat, böyle bir şey değildi.

 

O akşam yatağıma girdiğimde, sağlıklı alışkanlıklar edinmeye dair bulunduğum girişimleri düşündüm ve nerede hata yaptığımı merak etmeye başladım. O derin düşünme anında, yardımına en çok ihtiyaç duyduğum şeyin, egzersiz ya da diyet olmadığını fark ettim; sorun, bakış açımdaydı.

 

“Daha sağlıklı” olmaya dair attığım her adımda, yapmadığım her şeye odaklanırdım: Veremediğim kilolara ve yememem, içmemem gereken şeylere... Bedenime iyi bir şekilde davrandığım anlar için hakkımı teslim etmiyordum ve süreçten kesinlikle hoşlanmıyordum. Kısıtlamalar, negatif düşünceleri doğuruyordu. Kendimi sürekli kısıtlıyordum; gerçekçi olmayan kurallara uymaya çalıştığımdan dolayı, nihayetinde pes ediyordum.

 

Bu yüzden o akşam, bakış açımı radikal bir şekilde değiştirmeye ve kendime karşı daha nazik olmaya karar verdim. Benim için bu karar, kendimden utanmaktan vazgeçmek ve her durumda pozitife odaklanmak demek oluyordu. Diyetler, geçici hevesler, kestirme çözümler olmayacaktı artık. Her güne sabırla yaklaşacak, sağlığa giden yolun kestirmelerle bulunamayacağını anlayacaktım. Ve her tür mücadeleyi, motivasyon kaynağı olarak kullanacaktım.

 

Yol boyunca, gerçekten de inanılmaz bir şey oldu. Bu yeni bakış açısını hayatımın bir yönüne entegre etmek, diğer her şeyi doğrudan etkiledi – işten ilişkilere, yeni durumlara yaklaşım yöntemlerime kadar. Arkadaşlarım ve ailem, fark etmeye başladı; kendilerine daha iyi davranmaya ve sağlıklarına önem vermeye başladılar.

 

Anlayışlı ve sezgisel yaşam kararları vermek, 58 kg vermemi ve fiziksel ve hatta maddi açıdan daha iyi bir yere ulaşmamı sağladı. Ama en önemlisi, hayatımı sevmeme yardımcı olan duygusal bir değişim tecrübe ettim.

 

Siz de daha iyi yaşamaya başlamak istiyorsanız eğer, şu adımlarla başlamanızı tavsiye ederim:

 

1- Kendinize yüklenmeyin

 

Benden daha hızlı ve daha güçlü bir grup kadınla bisiklet sürme fırsatım olmuştu. Ben rampayı tırmanmakta zorlanırken, onlar çoktan uzaklarda birer noktaya dönüşmüşlerdi. Kalakalmıştım; onlara ayak uydurabilmek istiyordum. Birkaç dakika sonra, kadınlardan birisi, yolun geri kalanı boyunca yanımda olabilmek için geri döndü. Ona teşekkür ettim ve yavaş olduğum için özür diledim. Hızlı ve katı bir şekilde cevap verdi: “Özür dilemek yok; yanlış bir şey yapmıyorsun.” Haklıydı – kendimi hırpalamamı gerektirecek bir şey yapmamıştım. O anda, elimden geleni yaparken ve özür dilememi gerektirecek herhangi bir şey yokken özür dilememeyi öğrendim.

 

2- Hedeflerinizi yeniden düşünün

 

Yolculuğum boyunca,kilo aldım, kilo verdim. Bazı günler, kolaylıkla zihnimin yaratıcı katmanlarında dolaşırdım; bazı günlerse motivasyon için internete başvurur ya da fikir yaratabilmek adına bir konu üzerinde meditasyon yapardım. Hayat, düşüşlerle ve akıntılarla dolu. Öncelikler değişecek. Basit hazlar, ürkütücü görevlere dönüşebilir. İçten ve kendinize karşı iyi bir şekilde yaşamak, süreçten keyif alabileceğiniz şekilde, hedeflerinizi ve bakış açınızı değiştirmekten ibaret. Sonuçları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde görmeyi ve oraya sürdürülebilir, güzel bir yolla gitmeyi öncelik haline getirdiğinizde, aksaklıkların kaçınılmaz bir şekilde daha katlanılabilir olduklarını fark edeceksiniz.

 

3- Yanlış bir adım attığınızda, nedeni üzerinde düşünün

 

Kolaylıkla hata yaparım ben – özellikle de içimde düzenli “kontrol noktaları” olmadığında. Bunu, birkaç gün boyunca banka hesabınıza bakmayıp, sonra düşündüğünüzden daha çok harcadığınızı görmeye benzetiyorum. Nerede olduğunuzu bilmiyorsanız, yoldan sapmak kolaydır. Geçmiş üzerine düşünmeye çok fazla vakit harcamamaya çalışsam da, belirli bir kararı neden verdiğimi düşünmek ve bunu anlamaya çalışmak, daha üretici olmama yardımcı oluyor.

 

Kendinizi ve davranışlarınızı anlamayı öğrenmek, işte bu noktada çok önemli. Egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi bırakmış olma sebebiniz, gerçekdışı beklentilere girmiş ve sürdürülmesi zor bir hayat tarzını benimsemeye çalışıyor olmanızdır belki de. Kendinizi sık sık kontrol edin, kararlarınızı anlamaya çalışın; hedeflerinize doğru mutlulukla ilerlemenizi sağlayacak şekilde donanım sahibi olacaksınız.

 

 

Filiz Çamlı

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön