Otizmin tek reçetesi: Özel eğitim

Otizmin tek reçetesi: Özel eğitim

Otizmle tanıştığınız ilk anda bolca duyacağınız tek şey 'Özel eğitim' olacak. Bunun ne olduğunu sorduğunuzda ise sanki sizden dünyanın en önemli şifresini saklıyorlarmış gibi karmaşık ve üstü kapalı laf kalabağıyla karşılaşacaksınız. 'Neden böyle acayip bir durum?' diye beyninizden alevler çıkarken otizmle ilgili eğitim veren özel merkezlere gittiğinizde olay çözülüyor hiç merak etmeyin!

 

Maalesef ülkemizde birçok konuda olduğu gibi otizmde de her şey para tuzağına dönüşmüş durumda. Kızımızla birlikte içine yeni girdiğimiz otizm dünyasında inanın sanki dünyayı yeniden keşfediyoruz. Etrafınızı bir anda fazla para kazanmak için sizi bilerek yanlış yönlendiren insanlar bile sarabiliyor. Tüm dünyada muallakta olan otizm konusu ülkemizdeyse muallak ötesi kaotik bir durumda. Ailesinde otizmli birey olanlarla konuştuğumuzda “Çok dikkatli olun! Evimizi, arabamızı sattık; çok paralar harcadık, yanlış yönlendirildik” gibi uyarılar aldık. Haliyle eşimle panik ötesi çok büyük sendromlar yaşamaya başladık. Ve olayı masayı yatırıp mantığımızla birlikte aynı zamanda sezgilerimizi dinlememiz gerektiğine karar verdik. Ve tabii ki maddi koşullarımızı da!

 

Peki bu özel eğitim denen şey nedir?

 

Kızımın almaya başladığı özel eğitim şimdilik 2 ayrı dersten oluşuyor. Birincisi hayatla, yaşadığı çevreyle iletişime geçebilmesi için aldığı psikolojik dersler. Yani adını duyduğunda dönüp bakabilmesi, kendi iç dünyasından çıkıp komutlar alabilmesi, taklit yeteneği ilk etapta öğretilenler. İkincisi de otizm her ne kadar bir hastalık olmasa da nörolojik yapının farklı olmasından kaynaklandığı için aldığı duyu bütünleme dersleri. Yani seslendiğimizde bizimle ilgilenmiyor değil belirli noktalardan duymuyormuş. İşitme engelli değil ama duyularının dengede olmaması nedeniyle yaşadığı durummuş. Aynı dengesizlik dokunma,görme gibi diğer tüm duyuları için de geçerliymiş. Anlaşıldığı üzere bunlar anne ve baba tarafından evde tek başınıza uygulayabileceğiniz bir eğitim değil. İçinde ödül, ceza, pekiştireç ve ayrıca bedensel sinir noktalarına yapılan masajlar gibi uzman fizyoterapistler tarafından verilmesi gereken özel dersler var ve her hafta aldığı derslere paralel evde eğitmenlerin size verdiği ev ödevleriyle birlikte çocuğunuza bunları tekrarlatıp pekiştiriyorsunuz. Bizim gittiğimiz hiçbir doktor bunu bize bu şekilde açıklamadı, sadece panikletip 'tavsiye ettikleri' rehabilitasyon merkezine yönlendirdiler.

 

Otizm merdivenlerini ilk önce psikoloğa giderek çıkmaya başladık. 10 dakika muayne için dudak uçuklatan astronomik bir vizite ücreti ödeyip, üzerinde 'özel eğitim' yazan reçeteyi alıp çıktık. Tatmin sıfır, moral sıfır, bilgilendirme sıfır... Nişantaşı'ndaki bu çok ünlü psikolog her aklıma geldiğinde hala daha hüngür hüngür ağlıyorum... Kusura bakmasın ama aldığı paranın bir kuruşunu bile haketmiyor. Çocuğunuzda sosyal iletişim bozukluğu var diyip tavsiye ettiği (!) rehabilitasyon merkezine gittiğimizdeyse kızımızı test için bir odaya alıp bizi başka bir odaya tıktılar. Hayatımızda ilk kez bir rehabilitasyon merkezindeydik ve endişeden neredeyse nefes alamıyorduk. Kızımızın test sonuçlarını heyecanla beklerken onlarsa bize 2 yıllık yaklaşık 280 milyar liralık özel eğitim sözleşmesini imzalatmaya çalışıyorlardı.

 

“Neyi var?” diyoruz, “İmzalayın” diyorlar. Test odasında “Ne sonuç çıktı?” diyoruz, “İmzalayın” diyorlar...

 

Kızımızla ilgili verilen tek bir bilgi yokken karı koca sezgilerimizi dinleyip resmen oradan kaçtık. Mecidiyeköy'deki bu rehabilitasyon merkeziyle ilgili daha sonra konuştuğumuz hemen herkesten yaşadıkları kötü deneyimleri öğrenince tüm tanıdıklarımızı arayıp bize yardım etmelerini istedik. Kızımın gittiği anaokulu müdürü şansımıza mesleğe bu terapilerle başlamış. Hemen bizi başka bir merkeze yönlendirdi. Kızı otizmli olan bir babanın kurduğu bu rehabilitasyon merkezine gittiğimiz an gerek kızımıza davranışları gerekse maddi, manevi anne babaya yaklaşımlarıyla bizi kalbimizden fethettiler. Şimdi bu harika yerde haftanın 3 günü kızım özel eğitim alıyor. Daha ikinci hafta dolmadan eğitimlerine mutluluktan koşarak gitmeye başladı.

 

Otizmle yaşamayı öğrenirken belki de en önemli konu çocuğunuzun durumunu yüksek sesle haykırabilmeniz. Sakın saklamaya çalışmayın. Bakın bu konu çok önemli; eğer çocuğunuz otizmli ise bunu ilk andan itibaren herkesle paylaşın. Bilgilere, deneyimlere en çok böyle ulaşabiliyorsunuz ve bunları elekten geçirip çocuğunuz için en uygun olana doğru yola çıkabiliyorsunuz. Yoksa sadece doktorların elinde oyuncak olursunuz.

 

Başka en önemli önerim de mutlaka otizm konusunda deneyimli bir arkadaş edinin! Doktor adları, rehabilitasyon merkezleri her şey ama her şey deneyimleyenlerde hazine olarak saklı. Ben bu konuda çok şanslıyım. Hiç yüzünü görmediğim,tanımadığım ama telefonda gece gündüz mesajlaştığım harika bir can dostum oldu. Onlar her şeyi mutlulukla geride bırakmışlar ve yaşadığı her şeyi bana adeta bir rehber olarak hiç bıkmadan aktarıyor.

 

Ben artık içinde bulunduğumuz durumu otizm çemberi diye adlandırıyorum. Bu kocaman bir çember ve eşit olarak bölünen dilimleri var. Bu dilimlerde psikoloğun yanı sıra otizm konusunda uzmanlaşmış bir psikiyatriste de gitmeniz gerekiyor. Zaten psikiyatriste gittiğinizde yüzde yüz konan tanıyı ağlaya ağlaya kabulleniyorsunuz ve ailecek merdivenin ikinci basamağına hızla geçiyorsunuz.

 

 

 

Rumuz: Yeni başlayanlar için otizm

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Eylül 2019 Salı 23:56

  Merhaba bizde sizden otizmle ilgili tecrübelerinizden faydalanmak istesek doğru bir yol izleyebilmemiz için bilgilerinizden yararlanmak istesek kabul edermisiniz size nasıl ulaşabilirim ..çünkü benim 2.5 yaşındaki yiğenimede 2 gün önce atipik otizm tanısı konuldu..şimdi rapor falan çıkarıp tedaviye

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2019 Salı 17:56

  Merhaba sizinle mutlaka iletişime geçmek istiyorum lütfen kabul edin

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2018 Cumartesi 01:04

  Merhaba, sizilne iletişime geçmemiz mümkünmü acaba?

  Cevapla
 •  
  29 Haziran 2018 Cuma 23:43

  Lütfen gittiğiniz rehabilatson merkezinin adını soylermisiniz

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2018 Pazar 19:43

  Lutfen dr merkez vs bilgilerinizi bizede yazin karmancorman hayatimiz

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2018 Salı 13:44

  kuzumkuzum@outlook.com bana donerseniz cok memnun olurum.lutfen deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum. Psikolojim bozuldu iyice herkez bir sey diyor.zaman geciyor.napcam bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2018 Salı 13:42

  Merhabalar.gercekten sizde bize umut olabilirsiniz.dediginiz gibi paylasimlar cok onemli bende kizimla ilgili görüşmek fikirlerinizi dahasi egitim aldiginiz kurumlari ogrenmek istiyorum.lutfen dönüş yaparsaniz cok memnun olurum.her kafadan bir ses cikiyor kizim büyüyor ne yapacagimi bilmiyorum.

  Cevapla
 •  
  09 Nisan 2018 Pazartesi 13:17

  merhaba bizde sizinle nasıl iletişim halinde oluruz ne olur bize de siz yardımcı olun , gittiğiniz ,psikolog, psikiyatr, özel eğitim merkezi isimlerini paylaşırmızınız lütfen. buna gerçekten çok ihtiyacımız var, dediğiniz gibi birçok uzmana gittik ama elde var sıfır. şimdiden teşekkürler, ramazanonan@hotmail.com

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2018 Salı 00:33

  Merhaba.size nasil ulasabilirim ? Egitim aldiginiz merkezin adini ogrenmem gerek.

  Cevapla
 •  
  07 Temmuz 2017 Cuma 14:39

  "otizmin tek reçetesi: özel eğitim" farkındalık oluşturmak son derece önemli olduğu konuda yazmaknız isabetli olmuş. saygılarımla, sündüz yıldız http://www.sunduzyildiz.com

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2017 Cuma 22:54

  Merhaba öncelikle yazınızı soluksuz ve çaresizlik içinde okurken benim için karanlık olan bu yola ışık tuttunuz.. Benim oğlum 4 yaşında ve atipik otizm tanısı kondu.. 2 yıllık Özürlü raporu verebileceklerini söylediler hatta randevuda verdiler heyete girmesi için çocuğumun..

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön