Sanata bakmak…

Yapılan araştırmaya göre sanatın sağaltıcı bir etkisi var.

Sanata bakmak…

İtalya Bologna Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, sanat eserlerine bakmak, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini ciddi oranda düşürebiliyor. Üniversitede “yaşam kalitesi ve sağlığın geliştirilmesi” dersi veren Profesör Enzo Grossi’nin başkanlığındaki araştırma ekibi, sanatın sağlık üzerindeki etkisini test etmek için 100 kişilik bir denek grubunu, Cuneo kentinde iki saatlik bir kültür-sanat turuna çıkardı. Deneklerin, gezi öncesi ve sonrasında tükürük örnekleri alınarak tahliller yapıldı ve kortizol seviyelerinin yüzde 60 oranında düştüğü tespit edildi. Profesör Grossi, "Sanatın terapi amaçlı kullanımı yeni bir şey değil. Ama burada önemli olan, ilk kez bunun sağlık üzerindeki olumlu etkisini somut olarak ölçmüş olmamız" dedi.

 

Her şeyin başı sağlık

Araştırmacılar, yüksek kortizol seviyesinin depresyondan gastrite kadar psikolojik ve fiziksel birçok rahatsızlıkla bağlantılı olduğunu vurguladı. Düşüncelerimiz ve duygularımız, sadece hareketlerimizi ya da anlık modumuzu değil, organlarımızı, salgıladığımız hormonları, enzimleri de etkiliyor. Hani hep deriz ya “Her şeyin başı SAĞLIK!”. Bunun bilincinde olup bir bakmak lazım hal ve gidişatımıza. Stres seviyemiz tavan, umutlarımız yavan ise sormak lazım içimizdeki “kurban”a; “Rahatlamak için ne yapıyorsun sen?” 

 

ÇOCUKLARDA GELİŞTİRİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ 3 YÖN Yeşilyurt Açı Koleji Kurucusu Er... SANAT VE EL İŞLERİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE 5 FAYDASI Sanatın ve el işlerinin çocuk ge...

Yaşadığımız negatif olaylara, zihnimizdeki bunalımlara tutunup kalmak bir seçim. Dünyayı algılamamızı sağlayan o bir çift gözü dışarıya; sanata, doğaya çevirmek, gidip hayranlıkla içine dahil olmak, yaratıma ve yaradılışa saygı duymak da bir seçim. Bakmak yeterli olmaz bazen. Görmek gerek yaratılandaki güzelliği, yaratandaki özelliği ve tüm bu süreçteki mucizeyi. Sonrasında birden umut dolar için! Canın çeker! Bakıp izlemek yetmez, sürece dahil olasın gelir. Bir bakmışsın, yerde stres topunla, sorun yumağınla oynamak yerine, “Ben de istiyorum!” diyerek ayağa kalkmışsın.

 

 

Bilgi Anteni

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön