İçinde slalom geçen bir şarkı ne anlatıyordur?

Bir pop şarkısı düşünün. Şarkının sözlerinde slalom geçiyor. Sizce bu şarkı ne anlatıyor olabilir.

İçinde slalom geçen bir şarkı ne anlatıyordur?

Slalom deyince insanın aklına kayakçıların engelleri zigzag çizerek geçtikleri, kıvrak hareketlerden oluşan kayak yarışması geliyor. Çocukluğumda TRT'de seyrederdik. TRT'nin eğitici olduğu zamanlardı. Benim bildiğim slalom bu. Bakınız yazının sonuna TDK'ya göre Slalom* neymiş?

Şarkının adı: Mış Mış. Söyleyen: Simge. Bakalım şarkının hikayesi neymişmişmiş de neymişmiş.


Tüm servis arabalarında, tüm TV kanallarında sürekli duyduğumuz mış mış isimli şarkı aslında Riff Cohen’in “Dans Mon Quartier” adlı şarkısı. Müzik, Dans Mon Quartier'in aynısı. Üzerine Türkçe söz yazılmış. Yani ismi aslında çok manidar. Şarkı "mış" gibi yapan bir şarkı yani. Söylendiği gibi cover da değil üstelik. Cover şarkıyı yeniden yorumlamaktır. Şarkının aynısını yaparsın, ama kendi icra ettiğin türde yaparsın. Bakınız yazının sonuna, Duman'ın Müslüm Gürses'in Olmadı Yar* şarkısına yaptığı cover. Simge'nin yaptığına ne dendiğini bilmiyoruz tam olarak. 

 

Gelelim şarkının neden bahsettiğine.

 

Şarkı sanırız sözünde durmayan, hatta ne yaptığı pek belirsiz olan, sürekli adeta slalom yapan, bir dediği bir dediğine uymayan, sevgilisine zigzaglar çizen bir adamdan bahsediyor. Bütününe bakınca bir anlamı yok şarkının. Biz bu anlamı vermek için zorladık. Simge bir yerde adama geceleri tek doz yutalım mı diye soruyor. Sorusuna sorumuz yok. Ama olsun, müzik kıvrak, klipte yer yerinden oynuyor. Birkaç kafiye alt alta getirilir tekerlemeye çevrilirse sözler, şarkı neden tutmasın, neden çuvalla para kazanılmasın. Bizler için ne de olsa şarkının neden bahsettiğinin bir önemi yok. Ver gazı bize, çoşarız. Yahı 5 dakikada şarkı sözü yazmak zorunda mısınız. 30 dakika harcasanız ya da 1 hafta olmaz mı yani? Riff Cohen, şarkının sonunda varolmadığını anladığmız ve büyük süpriz olan bir mahalleden bahsediyor. Annesinin yazdığı çok hoş bir şiiri bestelemiş. Sözler anlamlı.

 

Yorumu size bırakıyoruz.

 

 

 

*Slalom: Kayak sporunda bayraklarla işaretlenmiş birtakım dönemeçlerden oluşan pist üzerinde yapılan bir yarış türü

 

 

 

Bunu yazan bir böcek elbet bir gün ölecek

 


***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön