Suistimale katlanmanın 10 nedeni

Kendisini suistimal eden bir ilişki yaşayan kadının, bundan kurtulamama sebepleri nelerdir?

Suistimale katlanmanın 10 nedeni

Böyle acı verici bir hikayeyi uzun süre kendi içimde tutmamın sebebi utanç duymamdı. Aile içi şiddet benim pişmanlığım, benim hatam, benim utancımdı. Ya da en azından ben öyle düşünüyordum.

 

Sonradan fark ettim ki yanlış düşünüyorum. Kendime “Hayır, öyle olmak zorunda değil. Bu doğru değil” dedim. Negatif düşüncelerimi iyi ve pozitif olana çevirmeye karar verdim. Ve bu durumu tersine çevirmenin yollarından birisi benzer şeyler yaşayan diğer erkek ve kadınlara yardım etmekti. Evet, erkekler de eşlerinden şiddet görüyor. Küçük bir istatistik olsa da bu bir gerçek.Çoğu insan, dışarıdan baktığında, suistimale uğrayan insanların neden partnerlerinden ayrılmadığını anlamakta zorluk çeker. Sorulması gereken ilk ve mantıklı soru bu gibi görünür. Yapılması gereken derhal ayrılmak olmalıdır. Ama size şunu söyleyebilirim: Bu o kadar kolay değil.

 

Önce erkek arkadaşım sonra kocam olan adamla tanışmadan önce, arkadaşlarıma bana vuran bir adamla asla beraber olmayacağımı ve şiddet içeren bir ilişkiye katlanamayacağımı söylerdim.

 

Kimse bir ilişkiye şiddet görmek ya da aşağılanmak için başlamaz ama hayat bazen size beklenmedik sürprizler hazırlar ve bunlar her zaman iyi sürprizler değildir. İnsanlar birbirinden hoşlanır ve bir ilişki başlar ama kapalı kapılar arkasında gerçekleşenler ayrı bir hikayedir.Kadın olarak, bir ilişki kurmak, evlenmek ve aile kurmak için yetiştiriliriz. Toplumun beynimize işlediği konsept budur. Kişisel olarak, bir ilişki istediğimi ve sevecek birisine ihtiyacım olduğunu düşünüyordum. Kocam hayatıma girdiğinde, onun mükemmel olduğunu sanmıştım. Ama içindeki karanlık hakkında hiçbir fikrim yoktu.Yaşadığım şiddete geri dönersek, neden onunla kalmaya devam ettim? Neden onu terk etmedim?

 

İşte benim sebeplerim:

1. Utanç duyuyordum
2. Başarısız olduğumu ve yaşadıklarımı hak ettiğimi düşündüm
3. Korkmuştum. Hayatımın büyük bir bölümünde korktum
4. Ben ve çocuğum için güvenli hiçbir yer yoktu
5. Kafam karışmıştı
6. Geçici olduğunu düşündüm. Üzgündü ve ben de onu affetmeye hazırdım
7. Boşanmak istemiyordum
8. Duygusal destek yoksunuydum
9. Param yoktu
10. Gidecek yerim yoktu

Bunlar başlıca sebeplerdi ama ondan ivedi ayrılmamam için en ağır basan sebepler utanç ve korkuydu. Bunun benim başıma geleceğini asla düşünmezdim. Nefes bile alamıyordum.

Peki üstesinden nasıl geldim? Bir seçim yaparak. Kesin bir seçim yaptım. Ayrılmayı seçtim. Korkumun üzerinden gelmeyi seçtim.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön