Bugün bene, yarın sene

HT Hayat yazarı Zeren Somunkıran, Datça-Bozburun Doğal ve Kültürel Değerler Buluşması'na gitti ve izlenimlerini aktardı.

Bugün bene, yarın sene

14 Kasım Cuma günü Datça, doğal ve kültürel değerlerinin korunması, bu değerlerin bugüne ve gelecek kuşaklara verimli bir şekilde aktarılabilmesi açısından önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı’nın organizasyonuyla bir araya geldi.

 

2012 yılında Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı, Datça ve Bozburun yarımadasında doğal ve ekolojik sistemin insanla uyumlu bir şekilde devamı ve korunmasıyla ilgili dokuz proje geliştirdi. O tarihten bu yana sivil toplum kuruluşlarının da bizzat katılımıyla yürüyen projeler tamamlanma aşamasına geldi. 14 Kasım günü gerçekleşen bu toplantı hem projelerin sonuçlarını sunmak hem de bundan sonra desteklenecek yeni projeler için temel oluşturma amaçlı idi.

 

Toplantının başında söz alan GEF Küçük Destek Programı Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun, bu programın Türkiye’nin de dahil olduğu 11 ülkede yürütüldüğünü ve projelerini başarılı bir şekilde tamamlayan ilk ülkenin Türkiye olmasından ötürü de fonda kalan tüm paranın Türkiye’ye aktarılmasına karar verildiğini belirtti.

 

Gökmen Argun’un hemen arkasından söz alan Doğa Okulu kurucularından Güven Eken’in üzerine basarak vurguladığı konu, insan sağlığını gözetmek için organik tarım yapmaya çalışmanın her zaman ekolojik sistemin düzenini devam ettirmek için doğru bir yol olmayabileceği idi. Bir üretim sisteminin organik olması için istenen standartlar kimi durumlarda, o tarım bölgesinde doğal olarak varolan başka canlıların yok olmasına sebep olabildiğinden kendi dengesinde yürüyen ekolojik düzen açısından istenmeyen bir durum oluşabiliyor. Bu nedenle insan sağlığıyla uyumlu bir düzen yaratılmak istenirken geleneksel kadim üretim biçimlerinin de es geçilmemesi Güven Eken’in konuşmasında özellikle vurguladığı konulardan biri oldu.

 

Desteklenen projelerin genel başlıkları

 

Ege’nin Kadın Balıkçıları

 

Datça’nın Yerli Bademlerinin Korunması, Tanıtımı ve Adil Ticareti

 

Hayalet Ağ Avcıları

 

Datça-Bozburun Çalıştayı Bugün Bene, Yarın Sene

 

Korumada Öncelikli Memeli Hayvan Türleri Eylem Planı

 

Datça ve Bozburun Doğası

 

Hacet Evi Tepesi Ekosistem

 

Datça Yarımadası’nda Sorunlu Balıkçılık

 

Tüm bu başlıkların tanıtımı ve yapılanlarla ilgili kısa bir görsel sunum izlendikten sonra toplantının soru-cevap kısmına geçildi. Bu bölümde bölgedeki üreticiler, sivil toplum kuruluşlarından ve kamu kurumlarından katılımcılar dahil hemen herkesin birleştiği ortak nokta denetimsizlik kaynaklı sorunların paylaşımı oldu. Toplantı, her bir proje kapsamında yapılan çalışmaların detaylı sunumlarının ardından sona erdi.

 

Gökmen Argun’un şu sözleri şimdiye kadar yapılanlar ve bundan sonra yapılacaklar açısından kıymetliydi: “Artık dünya üzerinde yaşanan hiçbir ekonomik kriz, gelişmiş ya da gelişmemiş ülke dinlemeden herkesi etkilemekte. Sağlıklı bir birey olmak kadar bu krizlere karşı esnek durabilmek için de doğayla uyumlu hayatlar kurabilmek önemli. Yaşamlarımızın sürdürülebilirliğinin doğayla uyumdan geçtiğini artık fark etmek zorundayız.”

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön