Uykusuzluğa kanatlı çözüm!

Reklamın iyisi kötüsü olur!

Uykusuzluğa kanatlı çözüm!

Reklamlar gelir kaynağımız anladık.

İyi de her yerde gözümüze sokmanız da neyin nesi?

Hadi soktunuz kabul ettik. Peki, boş öneriler şeklinde sunmanız neyin nesidir?

 

Son 1 yıldır yaşananlardan kaynaklı, neredeyse dizi izlemeyi kesmiştim. Ancak son 1,5 aydır Küçük Ağa dizisini keşfettim ve kafamı rahatlatmak için izliyorum.

 

Dizi çok keyifli, afacan bir erkek çocuğu mahallelilerin sıkıntılarını eğlenceyle çözüyor, farklı kültürlerde iki ailenin torunu olmasına rağmen, neslin Türklerde babadan devam ettiğini bir kez daha ispatlıyor. Boşanmış anne babasını bir araya getirmek için her türlü oyun çeviren ama bunu yaparken de anne ve babasının gerçekten birbirlerini hala sevdiğine inanan karakter “Mehmet Can” ( siz onu Öyle Bir Geçer Zamanki dizisinin Osman’ı olarak da hatırlayabilirsiniz.)

 

Babasının ailesinin bir ağa kültüründen gelmesinden dolayı kendisini küçük ağa moduna sokan ve okulda dahi bu şekilde davranan (ki bu kısmını gerçekten tasvip etmiyorum ) hem çok keyifli hem de çok zor bir erkek çocuğunu oynuyor.

 

Neyse gelelim dizinin ortasında beni hem sinirlendiren hem de markaların bu denli ucuz reklam yapması nedeniyle üzen duruma. Hayır, anladık TV izleyen hedef kitle ilkokul 4. sınıf diye biliniyor, iyi de diğer kesim? Onları yok mu sayıyorsunuz? Herkese göre reklam nasıl yapılır, bunu gerçekten bir gün becerecek miyiz?

 

Şimdi olay şu; dizinin tam orta yerinde Mehmet Can karakterinin annesini oynayan Sinem (Birce Akalay) karakteri (kendisi bir doktor) hastanede odasında otururken odasına birden bir kadın giriyor (bu da bir diğer uzman), bu arada masasında gözümüze sokulan PED paketi duruyor. Ve bir anda sormaya başlıyor. “Sinem’cim uyku sorununu çözebildin mi? Ve Sinem cevaplıyor, ah evet çok teşekkür ederim, sayende önerdiğin PED GECE ile çok rahat ve mışıl mışıl uyuyorum”…

 

Oldu mu şimdi?

 

Uyku problemi bizim ülkemizde her yaştan insanı, hele de bu sıkıntılı dönemlerde sarmışken oldu mu? Aslında altı boş olan aslında bir öneriyi, çözüm sunulmayan bir durumu, bir doktor odasında başka bir doktor tarafından öneriliyormuş gibi yapılması oldu mu?

 

Advertrorial  reklam nedir bilirim, ürün yerleştirme nedir bilirim. Ama ürünün yanı sıra iki satır da bir öneride bulunsaydınız da insanlar kulak kabartıp sadece sizin reklamınızla kala kalmasaydı! Sinirlendiğim şey, reklam yapılacak diye kullandığınız "uykusuzluk" sorununu iki doktora konuştururken, bu diyaloğa, soruna uygun bir-iki cümlelik çözüm önerisi yerleştirmemeniz! Çünkü bir doktorun bir hastaya bile sadece ürün önermesi mümkün değilken, iki uzman arasındaki diyaloğun sadece bir ürün üzerine konuşuyor olması doğru değil!

 

Bilmem anlatabildin mi?

 

Yazı: Nuran Başyurt

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön