Hamilelikte yüksek ateş neden olur?

Hamilelik döneminde ateşin yükselmesi başka sorunların varlığına işaret ediyor olabilir.

Hamilelikte yüksek ateş

Hamilelikte ateş, grip ve benzeri enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Normal şartlar altında evde kendi imkânlarınızla ateşinizi düşürmeye çalışabilirsiniz ancak hamilelikte ateşe neden olan hastalık bebeğe de zarar verebileceğinden, ateşinizin 37,5 derecenin üstünde olduğunu fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bir uzman hekime danışılması önerilir.

 

Hamilelikte ateş neden olur?

Hamilelikte ateş yükselmesinin sebebi genellikle vücutta oluşan enfeksiyonlardır. Gribal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları vücut ısısının yükselmesine neden olabilir.

 

Hamilelikte sıcak basması ile ateş aynı şey midir?

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren yükselmeye başlayan progesteron hormonu ve diğer hormonal değişimler, bazen sıcak basması şeklinde tarif edilen aşırı ısınma, ani terleme-bunalma şeklinde ortaya çıkar. Bu her zaman ateşinizin yükseldiği anlamına gelmez ve çoğunlukla bir saatten uzun sürmez. Böyle bir durumda ateşinizi ölçmeniz ve ateşinizin yükselmediğini fark ettiğinizde vücudunuzu serin tutarak dinlenmeniz önerilir. Eğer uzun süre sıcak basması hissi geçmiyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

 

 

Hamilelikte ateş bebeğe zarar verir mi?

Ateşinizin yükselmesi başlı başına bebeğe zarar veren bir durum değildir ancak yüksek ateşe neden olan durum, bebek için zararlı olabilir.

 

Hamilelikte ateş yükseldiğinde ne yapılmalı?

Öncelikle ateşinizin neden yükseldiğini bulmanız gerekir. Bunun için de mutlaka bir doktora danışarak uygun tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamalısınız. Eğer sebebini bildiğiniz ve hâlihazırda tedaviye devam ettiğiniz bir durum varsa, örneğin idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi biliyorsanız, yalnızca doktorunuzun önerdiği ateş düşürücüleri kullanabilir, ılık su ile duş alıp vücudunuzu serin tutarak ateşin düşmesini bekleyebilirsiniz. Eğer ateşiniz birkaç saatten uzun süre düşmüyorsa da mutlaka hekiminize danışmalısınız.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön