Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı?

Gebelikte anne adayının ve bebeğin karşılaşabileceği risk durumlarına karşı alınan önemli önlemlerden biri de tetanoz aşısıdır.

Hamilelikte tetanoz aşısı ihmale gelmez!

Hamilelikte tetanoz aşısı, ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek tetanoz hastalığına karşı korunmak için yapılan önemli bir aşıdır. Tetanoz aşısı sayesinde anne adayının vücudunda tetanoz bakterisine karşı antikor oluşması sağlanır ve bu antikorlar kan yolu ile bebeğin de vücuduna geçerek, doğumda oluşabilecek herhangi bir tetanoz riskine karşı bebeği de korur. Aile Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz olarak yaptırabileceğiniz tetanoz aşısı ile ilgili merak ettiklerinizi Aile Hekimine de danışmanız önerilir.

 

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı?

Gebeliğin ilk üç ayı (12 haftası) tamamlandıktan sonra tetanoz aşısı yaptırılması önerilir. İlk doz yapıldıktan sonra gerekli görülürse 4 hafta sonra ikinci doz, 6 ay sonra üçüncü doz ve 1 yıl sonra da dördüncü doz yapılır. Yine gerekli görüldüğü takdirde, bir sonraki gebelikte bir doz daha tetanoz aşısı yaptırılması önerilebilir.

 

Kimler hamilelikte tetanoz aşısı yaptırmalı?

Anne adayı son 10 yıl içinde hiç tetanoz aşısı olmadıysa, tetanoz aşısı yaptırması gerekir.

 

Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri var mıdır?

Tetanoz aşısı herkeste bazı yan etkilere neden olabilir. Ciltte kızarıklık, aşı bölgesinde ağrı, şişlik ve sertlik görülebilir. Aşı yerinde oluşabilecek bu etkileri azaltmak için aşıdan sonra bölgeye soğuk kompres uygulanabilir.

 

 

Hamilelikte tetanoz aşısı ateş yapar mı?

Gebelikte yapılan tetanoz aşısından sonra hafif ateş görülmesi normaldir. Ancak uzun süreli yüksek ateş şikâyetiniz olursa mutlaka hekiminize danışmalısınız.

 

Hamilelikte tetanoz aşısı aç karnına mı yapılır?

Tetanoz aşısı aç veya tok karnına yapılabilir.

 

Hamilelikte tetanoz aşısı acıtır mı?

Tetanoz aşısı normalde acıya ya da ağrıya neden olmaz. Ancak nadiren de olsa aşı bölgesinde şişkinlik ve ağrı oluştuğu görülebilir. Bu olası yan etkileri azaltmak için bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Aşı sırasında acı hissetseniz bile kısa sürede bu acı geçecektir.

 

Hamilelikte tetanoz aşısı bebeği etkiler mi?

Hamilelikte tetanoz aşısının bebek için hiçbir zararı yoktur. Aksine, doğumda karşılaşılabilecek bazı sorunlara karşı önlem alınmış olur ve bebeğiniz de tetanoz hastalığına karşı korunur.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön