Spermiogram nedir? Sperm testi nasıl yapılır?

Erkeklerde kısırlığın sebepleri araştırılırken en önemli faktörlerden biri olarak, sperm sayısının da incelenmesi gerekir.

Sperm sayısı nasıl ölçülür?

Sperm testi nedir?

Sperm testi, erkeklerde meni içerisindeki sağlıklı sperm miktarını ölçmeye yarayan medikal bir tahlil yöntemidir. Bu sayede çocuk sahibi olamayan erkeklerde nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine dair önemli ipuçları elde edilir ve buna yönelik olarak bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

 

Semen analizi olarak da bilinen sperm testi, 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamayan, ‘infertilite’ (kısırlık) tanısı konmuş olan erkeklere uygulanır. Gebe kalamama ile ilgili sorunlar araştırılırken, kadının üreme organlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirip getirmediğine bakıldığı gibi, erkeklerde de herhangi bir cinsel işlev bozukluğu olup olmadığına ve sperm sayısının yeterliliğine de mutlaka bakılmalıdır.

 

 

Sperm testi nasıl yapılır?

Sperm testi yapılmadan önce, kısırlığa neden olabilecek diğer etkenleri de araştırmak üzere çiftlerle bir görüşme yapılır. Erkeğin çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemindeki sağlık öyküsü dinlenir ve aynı zamanda, üreme organlarında da detaylı bir muayene yapılır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik rahatsızlıklar, karaciğer-böbrek-akciğerler gibi organlar ve tansiyon-şeker benzeri rahatsızlıklar da araştırılır ve kısırlık öyküsü üzerinde etkili olup olmadıklarına bakılır. Tüm bu detaylı muayenelerden sonra, sperm analizi testleri aşaması başlatılır.

 

 

Tüp bebek merkezlerinde ya da donanımlı hastanelerin androloji bölümlerinde yaptırılabilen sperm testi (spermiogram), aşağıdaki aşamalar uygulanarak yapılır:

 • Hastanın en az iki, en fazla beş gün boyunca cinsel perhiz yapması (boşalmaması) istenir.
 • Sperm örneğinin tam donanımlı merkezde alınması tercih sebebidir. Bunun için erkek, özel bir odaya alınır ve burada mastürbasyon yolu ile semen örneği alması ve bu örneği uzmana teslim etmesi istenir.
 • Sperm örneği alınırken sabun ve kayganlaştırıcı benzeri ürünler kullanılmamalı, eller veya penis sperm örneği konulacak kaba değdirilmemeli ve meninin tamamı kabın içerisine boşaltılmalıdır.
 • Hastane ortamında semen örneği veremeyen kişiler için evde alabileceği semen örneğini merkeze hızlı bir şekilde iletmesi için çeşitli seçenekler mevcut olabilir. Sperm örneği verme konusunda zorluk yaşayacağını düşünen hastaların hiç çekinmeden uzmanları ile bu konuyu konuşup kendileri için konforlu bir çözüm bulmaları önerilir.
 • Alınan örnek, 1 saat içerisinde laboratuvar ortamında değerlendirmeye alınır.

 

Sperm testi kaç günde çıkar?

Spermiogram taraması genellikle 1 saat içinde değerlendirilir. Yapılan özel işlemler ve incelemeler de biraz zaman alabileceğinden, genellikle sperm testi sonuçları bir gün içerisinde teslim edilmektedir.

 

 

Evde sperm testi yapılır mı?

Eczanelerde sperm sayısını ölçmeye yarayan kitler de satılmaktadır. Ancak bu testler kabaca sperm sayısı hakkında fikir vermek için tasarlanmış ürünler olup, ciddi bir kısırlık şüphesi veya tedavi planı mevcutsa, muhakkak uzman bir doktor eşliğinde ve tam donanımlı bir merkezde sperm testi yaptırılması önerilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön