Tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla hamile kalınır mı?

Kısırlık sorunu oldukça yaygın, bu nedenle birçok çift tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmayı deniyor. Yapılan araştırmalar, bir kez tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olan çiftlerin daha sonra doğal olarak hamile kalabildiğini ortaya çıkardı.

İlki tüp bebek, ikincisi doğal hamilelik

Bilim dünyasında kendiliğinden gebelik oluşması konusunda yapılan son araştırmalarda ümit verici sonuçlara ulaşıldı. Tüp bebek tedavisi gören kadınların yüzde 29’u tedaviyi takip eden 6 yıl içinde doğal yollardan gebe kalıyor.

 

İngiltere'de tüp bebek tedavisi gören çiftler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bir kere tüp bebek tedavisi sürecinden geçmiş olmak bile ileride doğal yollarla gebe kalma şansını arttırabiliyor. 403 çift üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları ilginç. Çiftlerin 96'sının tedavi sonucunda gebe kalamadığı, ancak tedaviyi takip eden süreçte 34'ünün kendiliğinden gebe kaldığı ortaya çıkarıldı.

 

 

Tedaviler sonucunda gebe kalabilen 307 çiftten 84'ü de, tedavi sonrası kendiliğinden gebe kaldıklarını rapor ettiler.

 

Araştırma sonuçlarına bakıldığında, bir kere tüp bebek tedavisi sürecinden geçmenin doğal yollarla gebe kalmayı tetikleyebildiği düşünülüyor. Ancak sürecin tam olarak nasıl işlediği ve neden böyle bir sonucun ortaya çıktığı ile ilgili hala bazı çalışmalar yapılması gerekiyor.

 

 

 

Yüzde 87’si iki yıl içinde hamile kaldı

Bu araştırma, tüp bebek tedavisinin sonucu ne olursa olsun (olumlu ya da olumsuz) takip eden 6 yıllık periyotta kendiliğinden gebe kalma şansının yüzde 30 arttığını gösteriyor.

 

Çalışmada incelenen çiftlerde, tedavi sonrası oluşan gebeliklerin yüzde 87’sinin tedaviyi izleyen iki yıl içinde olduğu belirtiliyor. Çiftlerin yüzde 22’si ise tedavi sonrası 6 yıl içinde gebe kaldığını ifade etti.

 

Araştırma, hastaların tedaviden olumsuz sonuç alsalar dahi gebe kalma şanslarının olduğunu ortaya koymuştur.

 

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Haziran 2018 Perşembe 19:37

  Yeşil karti kaŕşiliyormu ssk bilen varmi acaba

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön