Çip bebek yöntemi nedir?

Harvard Üniversitesinde bir Türk profesör tarafından geliştirilen Mikro Akışkan Çip teknolojisi sayesinde sağlıklı spermleri toplamak kolaylaşıyor ve başarılı gebelik ihtimali bir buçuk kat artıyor.

Çip bebek yöntemiyle gebelik şansı artıyor

Harvard Üniversitesinde bir Türk profesör tarafından geliştirilen ve Türkiye'de aynı zamanda uygulanmaya başlayan Mikro Akışkan Çip teknolojisiyle adeta samanlıkta iğne arar gibi canlı sperm aranıyor. Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, Türk profesörün geliştirdiği bu yöntemin gebelikte başarı oranlarını bir buçuk katına çıkararak tıp dünyasında adeta çığır açıldığını söyledi.

 

Özel Gözde İzmir Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, Harvard Üniversitesinde bir Türk profesör tarafından geliştirilen ve Türkiye'de 2016 yılında uygulanmaya başlayan 'Mikro Akışkan Çip' teknolojisiyle tıp alanında kısırlık (infertilite) tedavilerinde çok önemli gelişme kaydedildiğine dikkat çekti.

 

 

Bu yöntemde çok özel tekniklerle canlı sperm arandığını belirten Prof. Dr. Özsoy, "Sağlıklı spermler ve diğerlerine göre daha az sağlıklı olan spermler ayırt ediliyor. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşuyor. Mikro kanalların görevi de iyi kalitedeki spermlerin seçilmesini sağlamaktır. Çip bebek yöntemiyle, kaliteli ve kalitesiz spermler iki farklı tarafta toplanır. Bir tarafta sağlıklı ve DNA'sı oldukça düzgün olan kaliteli spermler toplanırken; bir tarafta da diğerlerinden daha sağlıksız olan, DNA'sı hasar görmüş sperm toplanır. Böylece sağlıksız olan spermlerin seçilip, gebelik şansını düşürme riski ortadan kaldırılır. Tedavinin birinci aşaması mikro çip yöntemi ile spermlerin ayrıştırılması ve en kaliteli spermin bulunmasıdır. Eş zamanlı olarak anne adayının da yumurta sayısını artırmak için hormon tedavisi uygulanır. Son aşamada ise sperm rahim içine bırakılarak yumurtanın döllenmesi beklenir" diye açıkladı.

 

 

DNA'sı en iyi olan sperm seçiliyor

Çip bebek yönteminin, kaliteli spermlerin seçilerek daha başarılı aşılama çalışmalarının ortaya çıkmasını sağladığını belirten Özsoy, sözlerine şöyle devam etti: "Geliştirilmiş sperm çipleriyle, aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğer spermlerden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklar da bulunan bu sağlıklı spermlerin farklı bir yerde depolanması sağlanıyor. Çipe konulan spermler göç eden kuş sürüsü mantığıyla hareket ederek, DNA'sı en iyi olan spermi öne geçirir."

 

Türkiye'de bu yöntemle ilgili olumlu haberlerin de gün geçtikçe arttığını dile getiren Prof. Dr. Özsoy, amaçlarının mevcut gebelik oranlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak olduğunu sözlerine ekledi.

 

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Mayıs 2017 Salı 15:53

  Ben 2defa tup bebek yaptirdum tutmadi rahim duvarim ince olduğu icin tutmuyormus mikroçip yönteminde tutarmi

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2017 Pazartesi 14:11

  Cip bebek yontemınım tutma belırtılerı nelerdır nasıl anlaya bilırız yardımcı olabılrmısınz

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön