Gebelikte kafein ne kadar riskli?

Uzmanlar tam olarak kanıtlanmamış bile olsa 9 aylık bir dönemde kafein kullanmak için bebeğinizi kaybetme riskini göze almanın yanlış olduğunu söylüyorlar.

Gebelikte kafein ne kadar riskli?

Çeşitli araştırmalar, düşük riski ile kafein tüketimi arasında bağlantılar olduğunu göstermektedir. Fakat tam olarak nasıl etkilediği hiçbir zaman netleşmedi. Gerçekten kafein düşük riskini artıyor mu? Yoksa düşük riski az olan kadınlar zaten kafein tüketmiyor mu? Yapılan bir araştırmaya göre, gebelikleri süresince her gün 200 mg.'dan daha fazla kafein tüketen kadınların düşük riski, gebelikleri süresince kafein kullanmayın kadınlarınkine oranlar 2 kat daha fazla. Doz arttıkça, risk de artıyor.Tam olarak riski nasıl arttırdığı bilinmese de, annelerin bu konuda dikkatli olması ve gebelik süresince kafein kullanmamaları gerekiyor. En azında ilk 4 ay hiç kullanmamaları, eğer çok istiyorlarsa sonraki aylarda aşırıya kaçmadan kullanmaları, gebelik dönemi için yararlı olacaktır.

 

Kafeinin düşük riskini artırması konusundaki öngörü ise şu şekilde: Kafeinin plasental bariyeri çok rahat ve direk geçebildiğini biliniyor. Kafein gelişmiş bir insanı çok fazla etkilememekle birlikte, anne karnındaki bebeğin gelişimini direk olarak etkileyebilir. Henüz tam gelişmemiş, güçsüz savunmasız bebeğin vücudu, kafeinin etkisiyle gelişimini yavaşlatıp durdurabilir. Buradaki mesaj ne kadar az o kadar iyi.  Uzmanlar tam olarak kanıtlanmamış bile olsa 9 aylık bir dönemde kafein kullanmak için bebeğinizi kaybetme riskini göze almanın yanlış olduğunu söylüyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 532

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 375

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8926

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3517

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2172

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön