Listeriosis nedir?

Gebe kadınlar için öncelikli riski bu hastalık gebeliğini ve bebeğini tahrip edici etkiye sahiptir.

Hamilelikte Listeria bakterisine dikkat!

Listeriosis nedir? 

Listeriosis, Listeria monocytogenes adlı bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri sularda ve kanalizasyonlarda bulunabilir, buralardan da hayvanlara geçebilir. Bakteri bu şekilde hayvanların gübreleriyle toprağa ve bu toprakta yetişen sebze ve meyvelere, çiğ süte, hayvan etine vs. bulaşabilir. Bu gıdalar tüketildiğinde Listeria bakterisi insana da bulaşır. Bazen salgın şeklinde enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanları etkileyen listeria, gebeleri ve onların gelişen bebeklerini de etkiler. Listeria, kan enfeksiyonu, menenjit ve diğer hayati risk taşıyan komplikasyonlara neden olabilen ciddi bir durumdur.

 

 

Listeriosis bebeği nasıl etkiler?

Öncelikle hastalık bağışıklık sisteminizin zayıf olmasına bağlı olarak sağlığınızı etkiler. Ama ciddi şekilde hastalık yapmazsa, bebeğiniz için ciddi riskler oluşturabilir, özellikle acilen müdahale edilmezse.

 

Listeria plasentaya, amniyotik sıvıya ve bebeğe bulaşır, bu da düşüğe neden olabilir. Bu hastalığın bulaştığı bebekler sağlıklı bir şekilde gelişseler de erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Çoğu bebek çoğunlukla hasta doğar veya daha sonrasında hastalığa yakalanırlar. Bununla birlikte doğum sonrasında kan enfeksiyonu, nefes almada zorluk, ateş, cilt yaraları, bazı organlarda doku bozulması ve memenjit gibi merkezi sinir sisteminde hasara neden olan enfeksiyonları beraberinde getirebilir.

 

 

Hastalığa yakalanan annelerin yenidoğanları başlangıçta sağlıklı görülebilir ve doğumdan birkaç hafta sonra enfeksiyonun ilk işaretlerini görürler. “Geç başlayan Listeriosis” bebeğin doğum sırasında (enfeksiyonlu anne bakteriyi serviks, vajina veya sindirim sisteminde barındırabilir) veya daha nadiren de olsa, anne dışından bir kaynaktan bakteriyi alabilir. Ne yazık ki enfeksiyonlu bebeklerin hayati tehlikesi vardır ya da uzun dönem süren sorunlarla karşı karşıya kalırlar.


Listeriosis olduğunu nereden bilebiliriz?

Bilemeyebilirsiniz. Bazı insanlarda hiçbir belirti göstermez. Bazılarında ateş ve üşüme, baş, sırt ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri veya sindirim sistemi sorunu belirtiler gösterir. Daha az yaygın olanı, enfeksşyon merkezi sinir sistemine saldırır. Eğer bu olursa hasta olursunuz ve baş ağrısı, boğaz ağrısı, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi veya kasılma gibi belirtiler gösterirsiniz.

 

Listeriosis belirtilerinden birini fark ettiğinizde hemen hekiminize başvurun. Mide belirtilerinde eğer varsa ve genelde 48 saat içerisinde görülür ama diğer belirtiler genellikle enfeksiyonu kaptıktan altı veya daha fazla hafta sonra görülmeye başlanır. Şüpheli durumlarda kan, idrar, vajina ya da diğer sıvı ve dokulardan alınan örneklerde listeria kültürü yapılarak tanı konabilir.

 

Listeriosis nasıl tedavi edilir?

Öncelikle tedaviye antibiyotik ile başlanır, hem enfeksiyonu iyileştirir hem de bebeğinizi korur. Utrason ise bebeğinizin gelişimini izlemenizde ve herhangi bir problem olup olmadığını belirlemenizde yardımcı olur. Tedaviye erken başlandığında bebeğe bulaşma riski de azaltılmış olur.

 

 

Gebelikte Listeria'dan korunmak için neler yapılabilir?

Uygun olmayan koşullarda hazırlanan gıdalarda Listeria bakterisi bulunma riski fazladır. Bu yüzden 

 • Sebze ve meyveleri yemeden önce doğru şekilde yıkayıp temizlemek gerekir. 
 • TSE onayı olmayan endüstriyel gıdalara dikkat edilmeli.
 • Her türlü çiğ hayvansal gıdadan (çiğ yumurta, et vs.) kaçınılmalı, temiz ve pişirilmiş olanları tercih edilmeli.
 • Son kullanma tarihi ibarelerine dikkat edilmeli.
 • Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinin tüketiminden kaçınılmalı.k yenmelidir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Mayıs 2016 Salı 21:11

  Ben adettn snra bi kac kez iliskiye girdm szce hamile olabilirmym bu ay supeleniymda

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2016 Perşembe 14:44

  38 haftlk gebym saglik ocagi dogum tarihi icin mayisin 10 nu dedi burdn bakinca 22 nisan gozukuyo sizce ne zamn dogum gercklesir

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön