Hamilelik ilişkinizi nasıl etkiliyor?

Seneler geçtikçe yaşantımızın değişmesiyle, duygularımız, isteklerimiz, beklentilerimiz ve haliyle, ilişkilerimiz de değişiyor.

Hamilelik ilişkinizi nasıl etkiliyor?

Ailenize bebeğinizin katılacağını öğrendiğinizde, bir anne adayı olarak baba adayıyla, sonra da anne olarak eşinizle, annenizle ve kayınvalidenizle ilişkileriniz değişir. Ama değişim lafı sizi korkutmasın. Psikiyatrist ve Psikoterapist Alper Hasanoğlu, hamilelik ve ilişkilerde meydana gelen değişiklikler ile ilgili bilgiler verdi.'Biz hamileyiz' diyebilmelisiniz

Anne ve baba olmanın çocuğa duyulan sorumluluğu ve sevgisi aynı olabilir. Ama annenin yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişiklikler babanınkinden şüphesiz çok daha fazla. Tabii babalar da bu hamilelikten etkilenir. Biz de hamileliğin etkilerini masaya yatırdık. Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri. Ergenlik ve menopozda olduğu gibi önemli fiziksel ve ruhsal değişimleri beraberinde getirir.

 

Bu anlamda kişilik gelişimi ve olgunlaşma açısından büyük şanslar içerdiği gibi önemli riskler de barındırır. Bu fiziksel ve ruhsal değişikliklere anne adayı olarak sizin ve dolaylı olarak eşinizin göstereceği duygusal ve davranışsal tepkiler, hayat hikayenizden getirdiğiniz kişisel deneyimlerle de yakından ilgili. Şehir insanı için çocuk artık bir gelecek sigortası olarak görülür. Aksine hayatın anlamının, kalitesinin, evlilikteki mutluluk duygusunun önemli bir bileşeni.

 

Hormonlar olumsuz etkileyebilir

En önemli etken hamilelik süresince anne adayında görülen biyolojik yani hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan duygusal dalgalanmalar. Bu duygusal dalgalanmalar neticesinde anne adayı hamilelik öncesine göre çok daha alıngan, sinirli ve duyarlı bir hale gelebilir. Bu duygusal dalgalanmalar yalnızca hormonal değişiklikler sonucu ortaya çıkmaz. Eşiyle olan ilişkisinde hamilelik nedeniyle olumsuz değişiklikler olabileceğine yönelik kaygıları da bu tür duygusal dalgalanmalara yol açabilir. Anne ve baba adayları bu duygusal dalgalanmalar hakkında yeterince bilgilendirilmezse, baba adayı eşinin ani duygusal değişimlerine anlayış gösteremeyebilir. Bu da anne adayının kişisel alınganlıklar geliştirmesine neden olabilir.

 

 

Hamilesiniz ve çekicisiniz

Kadın değişen beden yapısı nedeniyle eşinin kendisini artık çekici bulmayacağını düşünebilir. Bu da kendine olan güven duygusunun azalmasına neden olabilir. Bu güven kaybı eşiniz ve yakınlarıyla olan ilişkilerinizde kendi duygu ve düşüncelerinizi, isteklerinizi uygun bir şekilde ifade etmenizin önüne geçebilir. Olumlu ve özellikle olumsuz duyguların ifade edilememesi, beklenti ve gereksinimlerin yeteri kadar karşılanmamasıyla sonuçlanır. İlişkide de tabii kırgınlıklar ve çatışmalar ortaya çıkabilir. Hamileliğin getirdiği fiziksel ve ruhsal yük nedeniyle anne adayının değişen ve belki de fazlalaşan gereksinim ve istekleri baba adayı tarafından farkedilmeyebilir. Bu da var olan kırgınlık ve çatışmaların artmasına neden olur.

 

Tartışma yok, anlaşma var!

Doğum kontrol yöntemlerinin gelişmesi sayesinde ne zaman anne olacağımıza karar verebilir duruma geldik. Bu da günümüz insanı olarak bizlere, anne ve baba olmaya hazırlanma fırsatı veriyor. Hamilelik planlı gerçekleşirse, eşler arasındaki ilişkinin derinleşmesini, sevginin yoğunlaşmasını ve olumlu anlamda biçim değiştirmesini sağlar. İstenmeyen bir hamilelikse eşler arasında birçok sorunun ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunun dışında planlı bir hamilelik de olsa, hamilelik süresince ortaya çıkan çeşitli etkenler eşler arasında çatışmalara, evliliğin sonlanmasına yol açacak kadar derin krizlere neden olabilir.

 

 

Bebek gelmeden önce

Bir çocuğunuzun olması; hayatınızı sonsuza kadar değiştirir. Bu yüzden çocuk bakmak ve sevginizi canlı tutabilmek için kendinizi hazırlamanız gerekir. Eşinizle baştan anne-babalık görevleri konusunda anlaşın. Bebeğiniz gece uyanıyorsa, bu sorumluluğu paylaşmalısınız. Emziriyorsanız, eşiniz de emzirme sonrası bebeğinizle ilgilenebilir. Göreceksiniz bu yardımlaşma size çok iyi gelecek. Eşinizin hafta sonları uzakta olmasını gerektiren bir hobisi varsa, bebek doğduğu zaman bunu hemen terk etmesini beklemeyin. Hiçbir tarafın, arzularından ödün vermesine gerek yok. Ancak konuşarak bunun adil olduğuna karar verebilirsiniz. Kocanızın arkadaşlarıyla hafta sonunu geçirmesi, size de arkadaşınızla spa’ ya gitme hakkı verir.

Baba adayının, değişen beden yapısı nedeniyle eşine olan ilgisini geçici olarak yitirmesi de çok sık görülen bir durum. Bunun yanında hamileliğin hala bir tabu olarak görülmesi ve cinsel ilişkinin belki de çocuğa zarar verebileceği yönündeki yanlış bilgiler, erkeği cinsel olarak eşine yaklaşmaktan alıkoyabilir. Bu uzaklaşma duygusal duyarlılığı artmış, kendine olan güveni azalmış anne adayını, eşinin kendisini artık çekici bulmadığı ve hatta hayatında başka bir kadın olduğu yönünde kuşkulara düşürebilir. Burada eşinize olduğu kadar size de iş düşüyor. Belki de eşinizin size karşı beğenisinde hiçbir azalma yok. Ayrıca sizin hamileliğinizin geçici olduğunu kabul etmeniz ve göbeğinizle tatlı bir hamilelik geçirmeniz gerekir.

 

 

Psikiyatrist ve Psikoterapist
Alper Hasanoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön