Hamilelikte süt ve süt ürünleri

Hamileliğinizde tükettiğiniz süt ve süt ürünlerine mutlaka dikkat edin! Yoksa sağlığınızı tehdit eden ciddi rahatsızlıklarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

‘Süt içtim dilim yandı!’

Hamilelik döneminde anne adaylarını tehdit eden bazı rahatsızlıklar olur. Ama bunların birçoğu gerekli önlemler alındığı takdirde çabuk atlatılır. Özellikle anne adayı ve gelişen bebek için büyük önem taşıyan süt ve süt ürünlerinde hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Yoksa ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

 

Tıpkı brusella ve listerya hastalıkları gibi. Hamilelikte düşük ve erken doğuma neden olabilecek bu hastalıklar bebekte anomalilerin görülmesine de yol açabilir.

 

Brusella

Hastalığa, aynı adı taşıyan brusella bakterisi neden olur. Bu bakteri insan, sığır, koyun, keçi ve domuzlarda görülebilir. Brusella bakterisi düşük, kısırlık ve meme hastalıklarına yol açar. Brusella mikrobu, hasta hayvanların dışkı, süt ve atık yavru zarlarıyla bir şekilde çevreye bulaşır.

 

Ayrıca bakteri kapmış et veya süt, süt ürünlerinin sindirim yolu, enfekte hayvan dokusu, kanı, bütünlüğü bozulmuş deri, konjunktivaya (gözün dıştan görülen beyaz kısmı) doğrudan teması ve mikrobun havadan nefes yoluyla alınması şeklinde bulaşabilir. Brusella bakterisinin kuluçka evresiyse 6-20 gün arasında olur.

 

Belirtileri

Brusella mikrobu karaciğer, lenf bezleri, salgı bezleri, dalak ve sinirlere yerleşir. Birçok ateşli hastalıkla aynı belirtileri gösterir. Ancak brusellada özellikle kas ağrıları ve terleme çok daha yoğun olur. Bazı vakalardaysa titreme şeklinde gelen, çok yüksek olmayan ateşe neden olabilir. Diğer belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık ve buna bağlı olarak da kilo kaybı yer alır. Hastalık birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç ay da devam edebilir. Bruselladan sonra bazı değişiklikler görülebilir. Bazı durumlarda bruselladan sonra granulomatöz (inflamasyonla seyreden tüberküloz), hepatit, artrit (eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihap), spondilit (ağrılı, ilerleyici bir romatizmal hastalık), anemi gibi hastalıklar görülür. Lökopeni (kanda bulunan akyuvarların azalması), trombositopeni (kandaki trombosit sayısının azlığı), menenjit, üveit (gözün iris kısmında iltihaplanma), optik nörit (görme sinirinin, gözün arka kısmındaki bölümünün ani görme kaybıyla karakterize iltihabı durumu) ve endokardit (kalp valvülleri yahut iç zarının enflamasyonu) gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

 

Tanı ve tedavi

Tanı için gerekli testlerin seçiminde hastalığın evresi önemli rol oynar. Brusella ateşli dönemdeyken doğrudan kan testleri yapılır. Ancak hastalık kronikleşmişse serolojik (serum yoluyla) yöntemler kullanılır. Bunun için Rose Bengal testi (RBPT) ile % 98 güvenilirlikte teşhis yapılabilir.

 

Teşhis için enfeksiyonun derecesi belirlenmek zorundaysa Serum Aglütinasyon Test’i (SAT), Komplement Fiksasyon testi (KFT) veya Coomb’s testi uygulanabilir. Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılır. Birkaç hafta boyunca birden fazla antibiyotiğin kombine halde kullanılması gerekir.

 

Bebek üzerindeki etkisi

Hamilelikte bulaşan brusella bakterisi düşük veya yüksek ateşten dolayı erken doğuma neden olabilir. Ayrıca bebekte bir anomali veya sakatlık da ortaya çıkabilir. Brusella tedavisi hamilelikte fetusa zararı olmayacak uygun antibiyotiklerle uygulanır.

 

Listerya

Hamileleri tehdit eden ve düşük yaşanmasına neden olan rahatsızlıklardan bir diğeri de listerya enfeksiyonu. Bakterilerden bulaşan bu hastalık anne adayları ve bebek için ciddi bir tehdit. Listerya enfeksiyonuna neden olan bakteriye Listeria monocytogenes adı verilir. Normal şartlarda bakteri yetişkin bir insana bulaştığında genellikle herhangi bir şikayet ortaya çıkmaz.

 

Hastalık hafif grip gibi belirtilerle geçer. Ancak bakteri anne adaylarında düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitleri anomiler gibi bebekle ilgili cidde problemlere neden olabilir. Literya enfeksiyonu özellikle hamileler ve bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklar nedeniyle baskı görmüş kişiler için daha büyük risk oluşturur.

 

Belirtileri

Birçok bakteride olduğu gibi Listerya enfeksiyonu da çiğ et, deniz ürünleri ve yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu sütle üretilen besinlerle bulaşır. Ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, hazır gıdalar gibi ürünler de Listerya enfeksiyonuna neden olur.

 

Listerya enfeksiyonu oluştuğu zaman genellikle ilk belirtiler arasında nezle, burun akıntısı ve boğaz ağrısı görülür. Bu sık görülen belirtiler bu hastalığın tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açar. Ağır tablolarda hastalık menenjite kadar gidebilir.

 

Tanı ve tedavi

Listerya hastalığının tanısı için bakterinin kan kültürü veya idrar kültürü yapılması gerekir.

 

Tanı konulduktan sonra penisilin türevi antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilen hastalıkta, tedavinin başarısı özellikle erken dönemde tedaviye başlanmasına bağlı. Bu yüzden anne adaylarının herhangi bir anormallik hissetmeleri durumunda hiç gecikmeden doktorlarını ziyaret etmeleri gerekir.

 

Bebek üzerindeki etkisi

Hamilelik sırasında enfeksiyon bebeğe plasenta yoluyla ya da doğum sırasında geçebilir. Enfeksiyon düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomalilere neden olur. Bunun dışında fetusta hepatit, pnömoni (zatürree), nörolojik hasarlar da oluşabilir. Bu gibi hastalıklar hakkında bilgi verirken amacımız tabii ki canınızı sıkmak değil. Çankü bizim yazarken bile canımız sıkıldı. Bu yüzden sizin de bu hastalıkların ciddiyeti karşısında çok endişelendiğinizi tahmin edebiliyoruz. Ama endişelenmeyin, neyse ki brusella ve listerya hastalıklarının tedavisi mümkün. Ayrıca tükettiğiniz besinlere ve hijyen kurallarına dikkat ederek korunmak sizin elinizde.

 

Enfeksiyondan korunmak için hepimizin bildiği ama üzerinde durmamız gerekenler…

 

Sebze ve meyveleri bol suyla yıkayın.

 

Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmeyin.

 

Çiğ veya iyi pişmemiş balık, et, yumurta yemeyin.

 

Sosis, salam, sucuk gibi besinleri pişirmeden tüketmeyin.

 

Önceden hazırlanmış ve beklemiş soslu salataları yemekten kaçının.

 

Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin.

 

Dondurulmuş besinlerin buzu çözüldükten sonra tekrar dondurmayın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön