Hamilelikte x-ray cihazları zararlı mı?

Hamilelikte X (röntgen) ışınlarından ve elektromanyetik alanlardan korkmayın, ama dikkatli olun...

Hamilelikte x-ray cihazları zararlı mı?

Sanılanın aksine doktor kontrolünde belli bir dozun altındaki X (röntgen) ışınları ve birçok manyetik cihaz, anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor. Elektromanyetik alanlarla ilgili olarak da yüksek gerilim hattı altında oturmadıkça veya bazı radar, telsiz odaları gibi yüksek elektromanyetik alanların bulunduğu yerlerde çalışmadıkça, bu tür cihazların da zararı yok.  


Mikrodalga fırın bebeğe zarar verir mi?


Gündelik hayatta kullandığımız birçok cihazın anne karnındaki bebeğe zarar verdiği inanışı yanlış bir düşünce. Bilgisayar, mikrodalga fırın ya da güvenlik girişlerindeki X ışınları kullanan X-ray cihazları sanılanın aksine bebeğe zarar vermiyor.


Yapılan bir araştırmalara göre yüksek gerilim hattının altındaki gecekondularda oturanların hamileliklerinde problemler çıktığı belirlenmiş. Bu hamilelerin ileriki yaşlarında kendi sağlıklarının da yüksek gerilim hattının yaratmış olduğu elektromanyetik alandan dolayı bozulabildiği görülmüş. Bunun dışındaki bilgisayar, mikrodalga fırın gibi cihazların hamilelere ve anne karnındaki bebeğe zarar verdiğine dair bir bulgu elde edilmemiş.

 


Cep telefonunu dikkatli kullanın


Son yıllarda cep telefonunun yaymış olduğu elektromanyetik dalgaların anne karnındaki bebekler ve doğum sonrası çocuklar üzerindeki etkileri çok araştırılan ve tartışılan bir konu. Araştırmaların sonuçlarına göre, cep telefonu ile hiperaktivite gibi bazı davranış bozuklukları arasında net bir bağlantı bulunamamış, ama kullanım süresine bağlı olabilecek bir etkinin olması ihtimaline de dikkat çekiliyor. Bu nedenle hamileyken normalden uzun sayılabilecek sürelerde cep telefonuyla konuşulmamalı. Cep telefonunun, bele yakın noktalarda taşınmadığı sürece anne karnındaki bebeğe bir zararı yok. Ama normalden çok daha uzun konuşulursa, karna yapışık şekilde taşınırsa ve sürekli açık olarak tutulursa elektromanyetik alandan anne karnındaki bebeğin olumsuz etkilenebileceği unutulmamalı.

 


Güvenlik görevlileri için risk olabilir


Alışveriş merkezleri gibi yerlerin girişindeki X-ray taramaları tümüyle zararsız. Sadece havalimanı gibi bazı kritik noktalarda bagajların geçtiği tünelin radyasyonunun farklı olabildiğini biliyoruz. Bu bölmeler çok iyi izole edilmiş olmasına rağmen yine de yüksek radyasyonlu tünellere dikkat edilmesi gerekebilir. Bu tür yerlerden geçiş yapanlar için ise genelde büyük bir sorun olmaz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Mart 2018 Cuma 21:21

  valizler için kullanılan x-ray cihazlarından geçirilen yiyecekler ve elbiselerin giyilmesiyle radrasyon zararı ne kadar zararlıdır. haftanın beş günü çihazdan gecen bir çantada radrasyon birikmekte midir bu çantalarda bulunan yiyeceklerin yenmesi ne derece sağlıklıdır ayrıntılı bilgiyi neden alabilirim. iş yerine dilekçe verebileyim.

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2016 Cumartesi 09:18

  Adamlar zarar vermez demiş. Aynı şeyler sorulmuş pesssss

  Cevapla
 •  
  19 Ağustos 2016 Cuma 10:31

  Merhaba iki aylik hamileyim ve bayramda ucakla seyahat edicem bi zarari olur mu.

  Cevapla
 •  
  17 Mayıs 2016 Salı 05:41

  Mrblar ben özel güvenlik gorevlisiyim ve 1 buçuk aylk hamileyim size sorum ben x ray ortamında çalışıyorum bunun bir zararı var mıdır ? Çok teşekkürler .

  Cevapla
 •  
  07 Mart 2017 Salı 14:21

  zararı yok

 •  
  19 Nisan 2016 Salı 23:58

  Eşim hamile ve uçakla seyahat edecek bebeğe zararı varmı

  Cevapla
 •  
  20 Mart 2015 Cuma 01:01

  merhaba ben 4 aylık hamile iken america ya seyahat ettim, bir kac defa xray makinasinda gevtim. bu bebegime zarar verirmi?

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 14:01

  meraba sizin geçtiğiniz cihazlara dedektör deniyor ve bunun ne çocuklara ne de hamile kadınlara bir zararı yok.alışveriş merkezlerinin girişlerind bulunan x-ray cihazları çanta vesaire eşyaların aranması içindir ve hiç bir zararı yoktur.tek zararı x-ray çalışırken bazı insanların ellerini içine sokup ışınlaraa maruz kalması sonucu radrasyon alması.


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön