Depresyon anneden bebeğe geçebilir

Uzman Psikolog Özge Genlik, yapılan son istatistiksel araştırma sonuçlarına göre, anne adayının deneyimleyeceği depresif bozukluğun karnındaki bebeği de olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Depresyon anneden bebeğe geçebilir

Anne adayının duygusal ve fizyolojik sağlığının karnındaki bebeği etkilediğini kaydeden Uzman Psikolog Özge Genlik, "Yapılan son bilimsel araştırma sonuçlarına göre; sperm ve yumurta birleşme anından itibaren, fetusun gelişimi ve ardından doğum anı özünüzde, gerçeklikte kim olduğunuzun en önemli belirleyicisi. Yaşam hakkındaki hissiyatlarınızı, yaşamda alacağınız kararları, hatta psikolojik ve fizyolojik olarak karşılaşabileceğiniz hastalık ve sorunların biçimlendiği anın dünyaya gelmeyi seçtiğiniz anda oluşmaya başladığını biliyor musunuz? Ebeveynlik, bir canın dünyaya gelmesine vesile olmayı seçtiğiniz an başlayan bir süreçtir. Hamilelik süreci boyunca duyularımızın merkezi olarak nitelendirilen limbik sistem aktiftir. Dolayısı ile hamilelik süreci, anne adayının kendi içsel dinamiklerini keşfettiği; kendi annesi ve partneri/eşi ile olan ilişkisini yeniden düzenleme ihtiyacı hissettiği, kendi benliğini tümüyle anlamlandırmak istediği bir içsel yolculuktur" diye konuştu.

 

Bebekler ana rahminde her şeyi algılar

Doğum öncesinde, anne adayının geçmiş travmatik izlerinden arınmasının sağlıklı bir insan dünyaya getirebilmesi için çok önemli olduğunu ifade eden Uzman Psikolog Özge Genlik, "Çünkü ana rahminde bebekler her şeyi algılamakta ve bedensel hafızalarına kaydederler. Tüm travmatik deneyimlerin izleri bedensel hafızamızın kayıtlarında saklıdır. Yapılan son istatistiksel araştırma sonuçlarına göre, anne adayının deneyimleyeceği 'depresif bozukluk' (depresyon) süreci karnındaki bebeğin de aynı 'depresif bozukluk' semptomlarını deneyimlemesine neden olmaktadır. Ve bebek dünyaya geldiğinde uygun çevresel/sosyal koşullar zemini oluştuğunda bir birey olarak 'depresif bozukluk' deneyimleme ihtimali; psikolojik olarak sağlıklı bir anne adayının dünyaya getirdiği bebeğe oranla daha fazla olduğu bulgulanmaktadır" ifadelerini kaydetti.

 

HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL AŞILIR? Hamilelik olumlu bir dönem olduğ... HAMİLELİKTE STRES İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Gebelik süreci pek çok anne aday...

 

Anne karnında geçirilen 9 aylık sürecin tüm yaşamı biçimlendirdiğini belirten Uzman Psikolog Özge Genlik, "Rahim, dünyadaki hikayemizin başladığı zemindir. Bu zeminde meydana gelen her türlü hissiyat dünyayı algılama biçimimizi şekillendirmektedir. Rahimde geçirdiğimiz süreçte anne adayının deneyimlediği her şeyi karnındaki bebek de birebir deneyimlemektedir. Dolayısıyla anne adayının doğum süreci boyunca 'doğum psikoloğu' ile birebir çalışması ve travmatik deneyimlerini şifalandırması sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesine vesile olur" dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 384

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 317

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8796

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3505

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2156

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön