Hamileyken diğer çocuğu kucağa almak

Küçük bir çocuğu varken tekrar hamile kalan anneler, sürekli kucak isteyen çocuklarını nasıl taşıyacaklarını düşünmeden edemezler…

Biri karnında, biri kucağında…

Hamileyken ağır yükler kaldırmamalısınız, değil mi? Bir hamilenin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olarak bilinen ağır kaldırma konusu, evde bir küçük çocuk daha olunca biraz kafa karıştırıcı hale gelebilir. Oysa nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, ufaklığı kucağınıza alırken endişelenmenize gerek kalmayabilir.

 

Bedeninizi dinleyin

Eğer hamileliğinizde bir risk durumu varsa, örneğin kanamanız ya da erken kasılmalarınız oluyorsa, ağırlık kaldırırken ekstra özen göstermeniz gerekir. Eğer doktorunuz kesinlikle ağır kaldırmamanızı önerdiyse, bu öneriye uymalısınız. Aynı şekilde, eğer çocuğunuzu kaldırırken bedeniniz alarm veriyorsa; belinizde, sırtınızda ya da kasıklarınızda ağrı oluşuyorsa, mümkün olduğunca ağır yükler kaldırmaktan kaçınmanız gerekiyor.

 

 

Ağırlık kaldırmanın doğru yollarını öğrenin

Hamile olun ya da olmayın, her insanın belini, sırtını ve omurgasını korumak için ağırlık kaldırırken dikkat etmesi gereken bazı temel kurallar vardır. Bilmeniz gereken en önemli şey şu: Bacaklarınızı doğru kullanmanız gerekiyor. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalı, dizlerinizi bükün, sırtınızı dik tutun ve ağırlığı belinizle değil, bacak ve kol kaslarınızı kullanarak kaldırın. Bacaklarınız dik bir şekilde belinizi bükerek eğilir ve çocuğunuzu kaldırırsanız, belinize çok fazla yük bindirmiş olursunuz.

 

 

Çocuğunuzla iletişim kurun

Çocuğunuz kucağınızda olmaya bayılıyor, kendini güvende hissediyor, annesiyle temas halinde olmayı seviyor… Onu bu harika kucaklaşmadan tamamen mahrum etmek istemeseniz bile, onunla konuşmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken şey şu: Artık karnınızda bir bebek olduğu için onu kucağınıza alamayacağınızı söylediğinizde, bunun için suçluluk duyabilir ve bu durum da kardeşine karşı negatif duygular beslemesine sebep olabilir. Şu adımları izlemek ikiniz için de iyi olacaktır:

 • Belinizin ağrıdığını, onu kaldırmanın size iyi gelmediğini uygun bir dille anlatın.
 • Kendi kendine yürüdüğünde, kucağınıza gelmek için ısrar etmediğinde onu bol bol takdir edin.
 • Ona sarıldığınız zamanlara ekstra özen gösterin, birlikte otururken, kitap okurken, yatarken ona sık sık sarılın, annesiyle temas etme ihtiyacını gidermesi için ona bolca fırsat verin.

 

 

Çocuğunuzu giyin!

Babywearing (bebeği ‘giyme’ olarak Türkçeleştirildiğinde biraz tuhaf gözükse de) son yıllarda birçok annenin tercih ettiği pratik bir yöntem. Aslında birçok Güney Amerika ve Afrika ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de geleneksel olarak çok yaygın olarak kullanılan bebeği üzerinize bağlayarak taşıma, hamileyken de çok işinize yarayabilir. Doğru ürünü bulun, çok büyük olmayan çocuğunuzu sırtınıza nasıl bağlayacağınızı öğrenin ve birlikte zaman geçirin. Siz yemek yaparken ya da yürüyüşe çıktığınızda o da annesine sarılıyor olmanın keyfini çıkarsın! Unutmayın, bebeğiniz sırtınızdayken de hareketlerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yavaşça ve bedeninizi dinleyerek hareket etmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön