Her şeyi değiştiren gebelik testi

Gebelik testlerini kolay bir şekilde yapmaya başlamamızın hikayesi...

Her şeyi değiştiren gebelik testi

Leif Wide’ın immünolojik gebelik testi devrim niteliğindeydi. Hızlı ve güvenilirdi, uygulaması kolaydı. Ve beraberinde Uppsala’da çok başarılı olan bir şirketin kurulmasına da sebep olan birçok yeniliği getirdi.

 

Uppsala Üniversites'inin en önde gelen bilim ödülü Björké, bu yıl onursal Profesör Leif Wide’a verildi. Sandviç olarak bilinen aşırı hassas testler Wide’ın keşiflerindendi, immünoglobulinin keşfinde de payı vardı. Pharmacia Diagnostics şirketi, Wide’ın keşifleri baz alınarak kurulmuştu. Şirket hala Thermo Fisher Scientific adı altında alerji testleri alanında bir lider konumunda.

 

Leif Wide’ın en çok bilinen keşfi ise öğrencilik zamanlarında geliştirdiği ilk biyolojik olmayan gebelik testidir. Bu test, jinekolojide köklü değişimler getirmiştir.

 

İnsanlığın ilgisini gebelik kadar çok çeken başka bir tanısal konu muhtemelen olmamıştır. Antik zamanlardan beri birçok farklı metot geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Ancak bunların hiçbiri, Leif Wide’ın regl gecikmesinden yalnızca bir hafta sonra doğru sonuç veren immünolojik gebelik testi kadar etkili olamadı. Bundan birkaç yıl sonra ise daha hassas bir test ile regl gecikmesinden altı gün önce de doğru sonuç almanın mümkün olduğunu gösterdi. Sonrasında piyasaya sürülen testler bunu kanıtlar nitelikte oldu. Kulağa harika gelebilir; ancak aslında oldukça problematik. Çünkü döllenen her yumurta gebeliğe sebebiyet vermez. Vücut, döllenen ancak çeşitli sebeplerden dolayı yaşayabilecek durumda olmayan yumurtaları reddedebilir.

 

 

“Regl gecikmesinden altı gün sonra pozitif çıkan bir test, %84 gebelik demektir; ancak altı günden önce yapılan bir testin sunacağı olasılık, yalnızca %45’tir.”

 

Fakat erken testleri de değerli birer araç haline getiren birçok durum var. “Örneğin kadın, röntgen çektirecek, sitostatik tedavi görecek ya da çeşitli ilaçlar kullanacaksa tehlikeye düşecek bir gebeliğin olup olmadığını bilmek çok önemlidir.”

 

Leif Wide’ın testi, yalnızca birkaç saat içerisinde sonuç veriyordu, regl gecikmesinden bir hafta sonra %99,8 güvenilirlik sağlıyor ve uygulaması kolaydı.

 

“Küçük aktörler, büyük ilgi göstermişti.” diyor Wide. “Test, özel jinekologların ve anti-natal birimlerin kliniklerinde seri teşhis koyabilmeleri anlamına geliyordu. Kadınlar da kendi evlerinde gebelik testi yapabileceklerdi.”

 

Ve bu test, hastanelerde ilk defa idrardaki gebelik hormonunun ölçebilmek ve hormon seviyesini artıran olası düşükleri ya da tümörleri teşhis edilebilmek için fırsat yarattı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 494

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 360

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8880

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3512

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2168

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön