Hamilelikte spor ve egzersizin önemi

Kas ve iskelet sistemindeki değişikliklerin hem anneyi hem de bebeği etkilediği hamilelik döneminde egzersiz büyük önem kazanıyor.

Hamilelikte spor ve egzersizin önemi

Anne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ile annenin kas ve iskelet sistemindeki değişiklikler, hem anneleri hem de bebeği etkiliyor. Hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak iyi geçmesini sağlayan özel egzersiz programları, bu dönemin çok daha rahat geçmesini sağlıyor. Öneriler ise, hamileliğin ilk aylarında pilates ardından da yoga egzersizleri yapmak. Pozitif Enerji Spor Merkezi kurucularından Burcu Levent bu konudaki görüşlerini paylaştı.

 

Hamilelik dönemi kadınların kas ve iskelet sisteminde değişikliklerin olduğu bir dönem olduğundan, bel ve sırt ağrılarının oluşması kaçınılmaz hale geliyor. Güçlü kas sistemi için yapılacak en doğru ve güvenilir yöntem ise, hem bedeni hem de ruhu besleyen pilates ve yoga egzersizleri oluyor.

 

Hamilelikte pilates egzersizleri

Hamilelikte pilatese 12. ve 16. haftada başlamanın doğru,  Pilates egzersizlerini haftada 2 kez yapmanız doğuma olumlu katkı sağlar. Doğum zamanına kadar anne adayının egzersizlere devam etmesi anne ve bebek için bir sorun teşkil etmez. Hatta aksine daha rahat bir doğum gerçekleşir. Erken doğum riski taşıyanlar ve tansiyon gibi problemleri olanların mutlaka doktor kontrolünde egzersizlere katılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Yoga, annenin kas gücünü geliştirir

Yogayı doğru eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapmak, vücutta kalıcı hasara yol açılmaması için çok önemlidir. Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz. Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor. Hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırırsınız ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeniz için anne adayları bu şekilde hazırlanmalı.

 

Hamileliğin hangi dönemlerinde nasıl spor yapılmalı?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek egzersizlerin yapılması önerilir. Egzersizlere ek olarak yapılabilecek pilates ve yoga egzersizleri, bulantı ve baş dönmesi gibi durumları en aza indirir. 3-6 aylık dönemlerde ise bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve hafif tempolu grup egzersizlerine katılmak uygundur. Yan oturma pozisyonundaki hareketler de anne ve bebek için güvenilir pozisyonlar olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön